1.03.2022 14:35:00

Kırklareli - Kıyıköy

Kıyıköy Gezilecek Yerler

KIYIKÖY

 

İstanbul’a yakın gezilecek bir yerler arıyorsanız Kıyıköy ve çevresi tam size göre bir yer. Doğa ile denizin birleştiği bir nokta olan Kıyıköy tam bir hafta sonu tatilinde keşfe çıkmalık bir nokta.

 

 

KIYIKÖY NASIL BİR YER?

 

Kyıköy ,Kırklareli’nin Vize ilçesi sınırlarında bulunan şeker bir sahil kasabası. Eski bir film setini andıran köye eski bir sur duvarından bir giriş var bir de çıkış. Köyden biraz büyük olan belde birçok kısımdan oluşuyor. Yaşam alanları ve birçok işletmenin bulunduğu kısım merkezi oluştururken şehrin doğu kısmı liman, sahil ve sahile ulaşan yemyeşil bir dereyi oluşturuyor. Köyün batısından ise ayrı bir dere ve çevresinde kurulan işletmeler bulunuyor.

 

 

KIYIKÖY’DE NELER YAPILIR?

 

Kıyıköyde ilk yapılacak olan şey yaptığınız yolculuktan sonra merkeze gelip yolları tek yönlü onlar köyün en sonundaki restoranlardan birinde uçsuz bucaksız deniz manzarasına karşı bir yemek yemek olabilir. 

 

 

İkinci yapılacak şey ise geldiğiniz mevsime bağlı olarak denize gitmektir. Şehrin doğusundaki limanın arkasında bulunan Kazan deresinin ulaştığı sahil altın rengi kumları ile sizleri karşılıyor.  İlk 100 metresi her ne kadar temiz olsa da sahilde limandan uzaklaştıkça kirlilik oranı artabiliyor. 

 

 

Şehirde gezebileceğiniz diğer kısım ise şehrin sol tarafında menderesler oluşturup denize ulaşan Papuç deresinin çevresi olacaktır. Uzun yemyeşil kavakların arasından süzülen dere ve denize ulaşırken kavuştuğu kumsal oldukça güzel. Bu kısımda yeşile oldukça doyabiliyorsunuz. Genel olarak işletmelerin kapattığı alanlar sizlere ücreti karşılığında temiz sahiller ve konaklama alanları sunuyor.

 

 

KASTRO

 

Kıyıköy’e İstanbul yönünden gelmeden yaklaşık 10 kilometre önce Kastro yol ayrımı geliyor. Kastro aslında Tekirdağ il sınırları içerisinde ama üç şehrinde tam ortasında yer alıyor. Kastro yolu Kıyıköye’ giden asfalt yoldan çıktıktan bir süre sonra stabilize yola dönüyor. Taşlı ve yavaş bir inişten sonra alana yaklaşık yarım saatte aşağıya varabiliyorsunuz. Kastro, özel bir işletme tarafından işletilen özel bir doğa koruma alanı. Bölgede kamp çadırla veya karavanla kamp yapabiliyorsunuz. Çevresindeki diğer alternatiflere göre biraz pahalı bir bölge olsa da deniz ve doğa açısından oldukça güzel bir nokta.

 

 

CEHENNEM ŞELALELERİ

 

Şelalenin bulunduğu bölge İğneada yolu üzerinde bulunuyor. Kıyıköy’den çıktıktan sonra Vize istikametine doğru giderek şelale yol ayrımına ulaşıyorsunuz. Kızılağaç köyü yolunu takip ederek 30 kilometre kadar sonra şelale girişine ulaşıyorsunuz. Küçük bir tabela dışında şelale girişini gösteren bir işaret olmasa da konum ile gidebilirsiniz. Anayoldan buraya varmak 15 dakikanızı alıyor. 

 

 

Cehennem şelaleleri doğal arazinin gizlediği harika bir doğal alan. İniş noktasına vardıktan sonra tabeladan sağınıza doğru iniyorsunuz. Düz veya sola doğru giderseniz şelaleden uzaklaşırsınız. Sağ tarafınızda kalan patikayı takip ederek 15 dakika kadar yürüyüş ile şelalelere ulaşabilirsiniz. Şelalenin bulunduğu alana giderken bazı taşların kaygan olduğunu da unutmamalısınız. Şelalenin en son kısmına ulaştığınızda yukarı çıkarak yürüyüşe devam da edebilirsiniz. Şelalenin bulunduğu alanda hiçbir işletme tuvalet gibi imkanın da bulunmadığını belirtir çöplerinizi de götürmeyi unutmamanızı hatırlatmak isteriz.

 

 

KIYIKÖY’DE YAPILACAK ŞEYLER

 

Kıyıköy çevresinde yapabileceklerinizi şöyle listelendirdik;

  • Kıyıköy’de günlük balık yemek

  • Kartal Kafe’de Papuç deresi mendereslerini seyretmek

  • Papuç Deresinde yunus turu

  • Kazan Deresinde motorlu kayık turu

  • Papuç Deresi çevresinde kamp

  • Kastro’da kamp

  • Bahçeköy’de “manda yoğurdu” yemek

 

 

KIYIKÖY’DE KONAKLAMA

 

Kıyıköy belde merkezi her ne kadar bakımsız bir yapı da olsa da konaklama için bazı butik oteller burayıda seçenekler arasına ekliyor. Kıyıköy çevresinde konaklama alternatiflerinin birçoğu şehrin batısındaki Papuç deresinin çevresindeki otel, pansiyon, bungalov ve kampinglerden oluşuyor. Bölgedeki yatak kapasitesi oldukça yeterli bir seviyede olsa da siz yine de rezervasyonsuz gelmeyin deriz.

 


 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2530
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz