7.03.2022 09:25:00

Ordu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler

ORDU

 

Karadeniz bölgesi turizm konusunda her geçen gün daha da gelişmekte. Şehirlerin de birbiri ile yarışması bölgedeki turizm yatırımlarını arttırmış durumda. Bu yatırımların en efektif kullanıldığı şehirlerden biri de şüphesiz Ordu. Karadeniz bölgesinin en beğenilen şehirlerinden biri olan Ordu her geçen yıl daha da fazla turisti ağırlıyor. Turistik çeşitlilik açısından bakarsak Ordu için Karadeniz’in en zengin şehri diyebiliriz.

 


 

ORDU NASIL BİR YER?

 

Üniversitenin gelişimi ile hareket kazanan şehir birçok doğal ve tarihi güzelliği de içerisinde barındırıyor. Batısında Samsun ve doğusunda Giresun illeri bulunan şehir yemyeşil bir doğu karadeniz şehri olarak öne çıkıyor. Bu şehirde yazın denize girip, kışın kayak yapabilir, gün batımı noktalarına, yürüyüş parkurlarına, birbirinden güzel mesire alanlarına gidip tatil günlerinizi değerlendirebilirsiniz. Şehirdeki turizm yelpazesi ise oldukça geniş. Ordu’ya gittiğinizde gezebileceğiniz yerleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

ORDU’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

BOZTEPE

 

Ordu’ya gittim dediğinizde ilk sorulacak soru “Boztepe’ye çıktın mı?”  olacaktır. Bu sebeple ilk olarak görmeniz gereken yer olmasa da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de şehrin seyir terası olan Boztepe’ye çıkmaktır. Şehir merkezinin hemen üzerinde bulunan bu noktadan Ordu’yu en güzel haliyle görebilmektesiniz. Gece ve gündüz her iki manzara da sizleri oldukça memnun edecektir.

 

 

Boztepe yalnızca manzarası ile değil aynı zamanda bir de sosyal etkinlik alanı olması ile gelen misafirlerin uğradığı bir noktadır. Boztepe içerisinde arnavut kaldırımla caddelerde yürürken birçok hediyelik eşya noktasına ulaşabilir, ayaküstü lezzetleri tadabilir yada sevdiklerinizle kafeteryalarda hoşça vakit geçirebilirsiniz. Boztepe’ye karayolu veya teleferik aracılığı ile çıkabiliyorsunuz. Karayoluyla çıkmak yaklaşık 10-15 dakika arasında sürmektedir. Teleferik ile çıkmak için ücret tarifesi ise şöyledir;

  •  Tam Gidiş Dönüş 15

  • Öğrenci Gidiş Dönüş 10

  • Tam Tek Yön 8

  • Öğrenci Tek Yön 7

 

TAŞBAŞI MAHALLESİ

 

Taşbaşı, Ordu’nun en eski mahallelerinden biridir. Bu mahalle Ordu’nun en eski yerleşimlerinin ve bir de kilisenin bulunduğu bir nokta. Mahallenin sokakları arnavut kaldırımı şeklinde düzenlenmiş evlerin de hepsi tekrar restore edilmiş. Bölgenin turistik olarak canlanması açısından da düzenlenen evlerin birçoğu belediyeye ait kültürel topluluklara tahsis edilmiş. Mahallenin ortasında da deniz manzaralı Taşbaşı Kilisesi bulunuyor. Kilise şu an kültür merkezi olarak ziyaretçi kabul ediyor.

 

 

YOROZ KENT ORMANI

 

Ordu’da yeşilliğe en güzel doyabileceğiniz noktalardan biri de Yoroz’dur. Orman alanı şehrin 20 kilometre kadar doğusunda bulunuyor. Ordu’nun doğusunu ve şehir merkezini uzaklardan görebileceğiniz başka bir manzara noktası ile sonuçlanan bir orman parkuru bulunuyor. Çıktığınız tepe oldukça güzel bir atmosfere sahip. Buradan Ordu’nun ne kadar yeşil bir şehir olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

 

 

Kent ormanının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Yürüyüş parkurunun başlayacağı noktada ise tuvale, kafeterya ve çeşme imkanı bulunuyor. Yürüyüş parkuru tamamen çıkıştan oluşuyor. Yer yer ahşap basamaklar ile desteklenen parkurun önemli bir kısmı doğal patikadan oluşuyor. Yemyeşil ağaçların arasında yapılan bu çıkış yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. İnmek ise yarısı kadar sürmekte. Bu dik çıkışı yapmadan önce yanınızda mutlaka su bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli yürüyüşler.

 


 

HOYNAT ADASI

 

Hoynat Adası karadenizde bulunan nadir adalardan biridir. Şehrin kuzeybatısında Fatsa yolu üzerinde bulunan ada kıyıdan yaklaşık 100  metre açıkta bulunuyor. Adanın bulunduğu yer yerel halk tarafından “Kilise Kalesi” olarak anılıyor. Eski dönemlerde Fenikeliler tarafından pazar alanı olarak kullanıldığı saptanmış olan adanın üzerinde bir küçük kale yapısı bulunuyor. Adanın bulunduğu noktayı yukarıdan görebilmek için de yeme içme alanı da bulunan bir seyir terası bulunuyor.

 

 

YASON BURNU 

 

Ordu’nun en romantik noktalarından biri de Yason Burnu’dur. Burun bugün her ne kadar gün batımı noktası olarak kullanılsa da eski bir yaşam alanı olarak da ziyaret değeri bulunmakta. Burun üzerinde bir kilise yapısı bulunuyor. Jason Church olarak adlandırılmış olan kilise yapısı bir efsaneye de ev sahipliği yapıyor. Argonotlar Efsanesi olarak bilinen “Altın Post” hikayesi Jason’un, amcası Pelias’tan Teselya krallığını almak için ona verilen görevi tamamlamasına dayanır. Batum’daki Altın Post’u bulmaya giden Jason buraya’da uğramıştır. Kilisenin yapımı ise M.S. 3. yüzyıldaki Giresunlu Hristiyanlara dayanmaktadır.

 

 

GAGA GÖLÜ

 

Ordu’da göl denilince ilk akla gelen yer Gaga Gölü oluyor. Göl Fatsa ilçesinde bulunuyor. Birbirine yeraltından bağlı iki parça gölden oluşan yer Aybastı yolu üzerinde olup Ordu şehir merkezine 44 kilometre mesafede bulunuyor. göl kıyısında oturup çay içmek ve tost yemek en çok sevilen aktivite oluyor. Göl çevresi ise genel olarak özel arazi olduğu için gezilemiyor. 

 

 

ORDU’DA NE YENİR

 

Ordu denilince akla gelen ilk yemek pidesidir. Yanında gelen lahana turşusu, çıtır hamuru ve yağlı etiyle oldukça lezzetli olan Ordu pidesi için en iyi nokta ise Aktaşlar Pide olarak dikkat çekiyor. Ordu genel olarak karadeniz mutfağını barındıyor olsa da kendine ait lokal tatları da bulunuyor. Bu tatlar ne yazık ki yalnızca evlerde pişiyor. Ordu denilince akla gelen ikinci şey ise fındık. Bölgede kurulan fındık tesisleri ile fındıktan üretilen her şeyi en taze haliyle Ordu’da bulabiliyorsunuz.

 


 

ORDU’DA BULUNAN İMKANLAR

 

Ordu konaklama açısından oldukça zengin bir şehir. Şehir birçok ilçesi ve şehir merkezi ile oldukça geniş bir yelpazede büyük bir yatak kapasitesine sahip. Turizme yapılan yatırımların önemli bir parçası olarak belediye misafirhaneleri de hizmete açılmış durumda. Şehir içerisinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar bulunuyor. Ordunun büyükşehir statüsünde olduğunu hesaba katmalısınız.

 

 

Şehirde ulaşım konusunda da oldukça alternatif bulunuyor. Şehirde görülmesi gereken yerlerin neredeyse hepsine toplu taşıma ile ulaşabiliyorsunuz. Uzak ilçelerde olan noktalara ulaşmak için ise yerel ulaşımların saatlerinin seyrek olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor. Şehre karayolu ile ulaşmak oldukça kolay. Karadeniz sahil yolunu kullanarak kesintisiz bir şekilde duble yolda kolayca Ordu’ya gelebilirsiniz. Havayolu ile gelecek olanlar ise Ordu - Giresun arasındaki havalimanını kullanabilirler. Havaalanının şehir merkezine olan uzaklığı ise 18 kilometredir ve şehir merkezine havalimanından ulaşım sağlanmaktadır. 

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 618
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.