16.12.2022 10:30:00

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Akdeniz’e kıyısı olan şehirlerimizden birisidir, Adana. Taşköprü’sü başta olmak üzere birçok mimari ve kültürel yapıya ev sahipliği yapan şehir doğal güzellikleriyle de ön plandadır. Nehir manzarasını izleyebileceğiniz, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ve daha birçok deneyim elde edebileceğiniz Adana’da gezilecek yerler listemiz:

Seyhan Merkez Parkı

Seyhan Merkez Parkı

Türkiye’nin en büyük parkı özelliğini taşıyan ve Seyhan Nehri’ni iki yandan sarmış olan Seyhan Merkezi Adana’ya gelen herkesin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Park, birbirinden güzel ağaçları ve çiçekleriyle yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Hem yeşilliği hem de Seyhan Nehri’ne manzarasıyla tercih edilen parkta bir sürü süs havuzu, çocuklar için özel oyun alanları piknik yapabileceğiniz seyir terasları ve kafeleri bulunmakta. Yıl içerisinde konserlerinde düzenlendiği Seyhan Merkez Parkı yaz kış gidebileceğiniz ve keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Sabancı Merkez Camii

Adana’nın simgelerinden biri haline gelen ve ihtişamlı Seyhan Nehri’ne kıyısı olan camii büyüklüğüyle de ilgi çekmektedir. 6 adet minaresi bulunan camii Sultan Ahmet Camii’nin yansımalarını taşımaktadır. Adana’nın göz bebeği olan camii iç mimarisiyle de Selimiye Camii’nden esinlenerek tasarlanmıştır. Camiiyi yaparken tasarlanan dört yarım kubbe dört halifeyi, beş kubbe İslam’ın beş şartına, altı minaresiyse imanın altı şartı baz alınarak yapılmıştır. Daha böyle pek çok inceliği olan Sabancı Merkez Camii hem mimarisiyle hem de manzarasıyla görenlerini hayran bırakıyor.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana’nın simgelerinden biri olan Büyük Saat’in yanında olan Kazancılar Çarşısı birbirinden değerli zanaatkarlarıyla ünlü. Adını Kazan yapan ustalarından alan çarşıda yıllara meydan okuyan zanaatkarlar çalışmakta. Bakır, deriden ayakkabıcılık, marangozluk ve terzilik mesleklerinde harikalar yaratan zanaatkarları dükkanlarında marifetlerini sergiliyorlar. Bu etnik çarşıdaki mimari yapıların arasında keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Taş Köprü

Taş Köprü

Adana’daki en eski köprülerden biri olma özelliği taşıyan köprü, Seyran Nehri üzerinde kuruludur. Köprünün Roma’ya dayanan geçmişi ile hala bir baş yapıt olarak görülmektedir. Yaklaşık 320 metreyi bulan uzunluğuyla 21 yuvarlak kemeriyle inşa edilen köprü kemerlerinin bir kısmını kaybetse de hala günümüzde canlılığını korumaktadır.

Bebekli Kilise

Aziz Pavlus Kilisesi olarak da bilinen Adana’nın en turistik yerlerinden birisi. Kilisenin tepesinde yer alan 2,5 metrelik Meryem Ana heykeli gelenlerin ilk dikkat kesildiği yer. Adını da Meryem Ana heykelinin bebeğe benzetilmesi sebebiyle alan kilise İtalyan Katolik kilisesidir. Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan kilise günümüzde Protestanlar tarafından da kullanılmaktadır.

Karaisalı

Adana’nın tarihi ve kültürel açılardan zengin ilçelerinden biri olan Karaisalı, özellikle Varda Köprüsü ile ünlüdür. Köprünün yanı sıra bahar aylarında özellikle tercih edilen Kızıldağ Yaylası ve Yerköprü Mesire alanları yerliler tarafından rağbet görüyor. İpek yolunun üzerinde yer alan ilçede Tarihi Kesiri Hanı bulunmaktadır. Aynı zamanda kanyonlarının da ilgi çektiği Karaisalı’da yer alan Dokuzoluk Kanyonu’nu görebilir isterseniz kampta yapabilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu

200 metreyi aşkın yüksekliğe sahip Adana’nın en bilinen kanyonu Kapıkaya’nın ortasından Çakıt Deresi geçmektedir. Doğal güzelliği ve manzarasının ön plana çıktığı kanyon eskiden ulaşım amaçlı olarak da kullanılıyormuş. Birçok ağacın etrafında olan kanyonda yürüyüş yolları bulunmaktadır. Kapıkaya’da oklarla gösterilen 7250 metrelik yürüyüş parkurunu tamamladığınızda Yerköprü Mesire alanına ulaşabilir ve dinlenip doğanın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

ABB-Dilberler Sekisi ve Parkı

Adana’nın bir başka güzelliği olan park nehir boyunca uzanmaktadır. Çocuklar için oyun alanları nehirde birbirini takip eden ördekleriyle ailecek keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yerdir. Özellikle günbatımında ortaya çıkan manzarasıyla güzelliği arttıran park     Adana’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Yeşil Camii

Adını yemyeşil sarmaşıklarla kaplı olmasından alan camii, ilk andan itibaren görenlerin ilgisini çekiyor. Kendi gibi bahçesi de yemyeşil olan camii de birbirinden güzel çiçekler yetişmektedir. Özellikle bahar aylarında botanik bahçedeymişsiniz hissini verecek camiiyi çok seveceksiniz. Özellikle bahçesinin çok rağbet gördüğü camiiye yolunuz düşerse uğramayı ve güzel fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

Atatürk Parkı

Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan parkta Gölgeli patikalar ve çeşmenin yanı sıra yazar Atatürk’ün heykeli yer almaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılmaya başlanan parkta Atatürk anıtı ve yanında da milli mücadele de yer almış kahramanların heykelleri bulunmaktadır. Parkın içerisinde Bahri Paşa adına yaptırılan bir çeşme, aşk ve sadakat köprüsü, Ziya Paşa heykeli ve 75. Yıl adında sanat galerisi bulunmaktadır.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5310
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.