7.12.2022 10:00:00

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Şifalı sular denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Afyon, kaplıcalarıyla her dönemde adından söz ettirmeyi başarmıştır. Sadece termal sular için değil; aynı zamanda şehrin güzellikleri ve tarihi yapıları da şehri gezmek isteyen kişilerin uğrayacağı duraklar arasında. Yerli ve yabancı turistler tarafından yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek olan Afyon, farklı tarihi zenginlikleriyle de göz önünde olan şehirlerimizden birisidir. Leziz yemekleri ile de dikkat çeken şehrimizde farklı yerler bulunmakta. Afyonkarahisar’da gezilecek yerler listesini sizler için bir araya getirip derledik.

Afyonkarahisar Kalesi

Afyon Kalesi

Tarihi dokusuyla her göreni kendine bağlayan bu şehir, kalesi açısından da büyük bir öneme sahip. Tarihi dokular içerisinde bulunan bu kale toplamda 225 metre yüksekliğe sahiptir. Tarihi dönemlerde farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmış olan bu şehrimizdeki kale, M.Ö 1350’li yıllarda inşa edilmiştir. Dönem olarak baktığımızda da kalenin Hititler döneminde inşa edildiği karşımıza çıkan bilgiler arasında. Kaleyi daha yakından görmek isteyen turistlerin kaleyi ziyaret etmeleri mümkündür. Kaleden iste manzaranın mükemmel bir görünümde olduğunu eklemeliyiz.

Frig Vadisi

Frig Vadisi

Afyonkarahisar’ın farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söylemiştik. Bu medeniyetlerden bize kalan bir diğer yapı da Frig Vadisi olarak görülmekte. 3000 yıl önce yapılmış olan bu vadinin farklı efsanelere de ev sahipliği yaptığını söylememiz mümkün. Özellikle de gezginler tarafından her zaman uğrak yerlerden birisi olan bu vadide uzun yürüyüşler yapabilmeniz mümkündür. Kişisel bisikletinizle de vadiyi gezmeniz oldukça keyifli bir hal alacaktır.

İscehisar Peri Bacaları

İscehisar Peri Bacaları

Afyon’un volkanik bir araziye sahip olmasından dolayı bünyesinde de peri bacalarını bulundurmakta. Hem şapkalı hem de şapkasız peri bacalarını görmek ve fotoğraflamak da keyifli vakit geçirmeniz için bire bir etkinlik. Mükemmel manzarası sayesinde daha iyi fotoğraf kareleri elde etmeniz de mümkün olacaktır. Afyon’a gelmişken bu peri bacalarını görmeden gitmenizi kesinlikle önermiyoruz.

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

Oldukça büyük bir alana sahip olan bu park, toplamda 348 bin dekarlık bir alanda yer almakta. Büyük Taarruz’dan dolayı büyük bir başarı elde edilmiş olan  Kocatepe ve Dumlupınar bölgelerine sahip olmasından dolayı bu yerin 8 Kasım 1981 tarihinde milli park ilan edildiği bilinmektedir. O tarihlerde yaşanmış olan olayların ruhunu hissetmek isteyen kişilerin bu parkı mutlaka gidip görmeleri önerilmekte.

Kırkgöz Köprüsü

Afypn’un ilçesi olan Bolvadin’de yer alan bu köprü, Bizans döneminden günümüze kalmış olan yapıtlar içerisinde yer almaktadır. Bazalt taşı ve mermer kullanılmış olan bu yapıda Mimar Sinan da rol oynamıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde daha da genişletilmek istenen bu köprünün mimarı Mimar Sinan olarak kayıtlara geçmiştir. Özellikle gün batımında muhteşem kareler elde edebileceğiniz bu köprü, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odakları arasında yer alıyor.

Yedikapılar Manastırı

Yedikapılar Manastırı

Afyon farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için, o medeniyetlerden kalan farklı yapıları gezi sırasında görmek de mümkün hale gelmekte. Boldavin ilçesinde yer alan bu manastır, tüf kayalığın yüzeyine oyularak yapılmıştır. Yaklaşık olarak 8 ila 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen manastıra yabancı turistlerin ilgisi de büyük. Ulaşım konusuna baktığımızda da öncelikle Boldavin ilçesine ulaşım sağlamanız gerekmekte. İlçeye oldukça yakın olmasından dolayı rahatlıkla gidebileceğiniz alanlar içerisinde bulunmakta.

Afyon Tarihi Bedesten Çarşısı

1914 yılında yapılmış olan bu çarşının mimarı Fransız’dır. Hacı Bekir Tiryaki’nin isteği üzerine yapılmış olan çarşı, ileriki dönemlerde belediye tarafından da restore edilmiş bir yapı olma özelliğini göstermekte. Çarşının restore yapıldığı dönem ise 2016 senesini bulmaktadır. Sizler de bu tarihi çarşıyı gezebilir ve çarşıdan alışveriş yapabilirsiniz.

Kurt İni Mağarası

Kurt İni Mağarası

Afyon’un bir diğer ilçesi olan Sandıklı’da yer alan bu mağara toplamda 1700 metre kadar yükseklikte bulunmaktadır. Yine bu mağaranın içinde yer alan Oktur Mağarası da çok yakın olmasından dolayı tercih edilebilecek mağaralar arasında yer almakta.

Ömer Kaplıcası

Afyon denince akla gelen yerler arasında kaplıcalar bulunmakta. Ömer Kaplıcası da bu kaplıcalar arasında yer alıyor. Yaklaşık olarak su sıcaklığı ise 46- 71 derece arasında bulunan kaplıcanın sağlık açısından tercih edildiği bilinmekte. Ayrıca termal suyunun gazlı sular içerisinde yer aldığını da eklememiz gerekiyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5616
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.