5.01.2023 10:50:00

Aksaray'da Gezilecek Yerler

Aksaray'da Gezilecek Yerler

Bir dönemler Niğde’ye bağlı bir ilçe olan, 1989 yılında ise ile çevrilmiş olan Aksaray, içerisinde pek çok görülmeye değer yer bulundurmakta. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde yerli ve yabancı turistin ilgilendiği şehirlerden olan Aksaray, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da dikkat çekmekte. Aksaray’da gezilecek yerler konusuna bu yazımızda sizler için değindik. Gelin Aksaray’da nereleri gezip görebilirsiniz beraber bakalım.

Peri Bacaları ve Selime Katedrali

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine gittiğinizde görmeniz gereken en muhteşem doğal güzelliklerden birisi Peri Bacaları ve Selime Katedrali’dir. Özellikle de turistlerin ilgisini çeken bu alanın tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu eklemeliyiz. Aksaray’dan yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunan bu alana toplu taşıma ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz otobüs turları da bölgeye düzenlendiği için bu turlara katılım sağlayabilirsiniz. Girişlerin belli bir ücretle yapıldığını ve yaz ile kış mevsimlerinde giriş saatlerinin değiştiğini de belirtmeliyiz.

Güzelyurt Evleri

Şehir merkezinden kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabileceğiniz bu alan, birbirinden güzel mimarilere sahip olan evlerden meydana gelmekte. Merkezden 28 kilometrelik mesafede yer alan evlerin bir dönemler Rumların yaşadıkları yer olarak bilindiğini de söyleyebiliriz. Mübadele sonrasında da bölgeye Türkler yerleşmiş ve şimdilerde de otel olarak kullanıma açılmıştır. Muhteşem tarihi ve kültürel dokusu ile görülmeye değer alanlar içerisinde.

Güvercinkayası

1996 yılında başlatılmış olan kazı çalışmalarının günümüze kadar devam ettiği bilinmekte. Çatalsu Köyü sınırlarında yer alan Güvercinkayası içerisinde pek çok arkeolojik kalıntıyı bulundurmaktadır. Bu kalıntılar içerisinde hayvan kemikleri de bulunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Güvercinkayası, Aksaray’da kesinlikle uğramanız gereken yerlerden birisidir.

Zinciriye Medresesi

14. Yüzyıldan günümüze kadar kalmış olan Zinciriye Medresesi’nin Karamanoğlu Beyliği’nden olan Yahşı Bey’in yaptırdığı biliniyor. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan bu alan Aksaray’ın da en bilinen yerleri içerisinde bulunmakta. Medresinin yapımında malzeme olarak kesme moloz taş ile birlikte tüf taşının kullandıldığı görüşmektedir. Pazar günleri haricinde bölgeyi gezebilir, hem iç hem de dış mimarisini inceleyebilme fırsatına kavuşabilirsiniz.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Tüf kayalarının oyulması ile meydana getirilmiş olan bu şehir toplamda 40 oda bulundurmakta. Ziyaret için ise yalnızca 3 katın açık olduğunu belirtmeliyiz. Aksaray merkezden 23 km uzaklıkta bulunan bu alan yerli ve yabancı turistin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisi. Ayrıca binanın toplamda 7 kata sahip olduğu da bilinmekte.

Aksaray Müzesi

Şehrin tarihini yakından görmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi Aksaray Müzesi’dir. Müze içerisinde Aksaray’a dair detaylı bilgilere ulaşabilmeniz mümkün. Merkezden 3 km uzaklıkta bulunması da bu alana kolay bir ulaşım yapılmasına imkan tanımakta. Müze içerisinde yapılmış olan arkeolojik kazılar sayesinde çıkarılan parçalar da sergilenmekte. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günlerinde rahatlıkla ziyaret edilebilecektir.

Ziga Kaplıcaları

47 derecelik su sıcaklığı ile bilinen Ziga Kaplıcaları, diğer pek çok kaplıca gibi şifalı olma özelliğiyle bilinmektedir. Çevresinde yer alan tesislerde konaklama imkanına da sahip olabileceğiniz bu kaplıcalar özellikle de romatizma ve eklem ağrıları gibi şikayetleri olan hastalar tarafından ziyaret ediliyor. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan bu kaplıcaları yılın her günü gezebilirsiniz.

Aksaray Seyir Terası

Akşam saatlerindeki ışıklandırma sayesinde oluşan muhteşem manzaraları bu alanda görmeniz mümkün. Aksaray’ı kuşbakışı olarak görmenize imkan tanıyacak bu terasta çocuklar için oyun alanları da yer alıyor. Ayrıca restoranlar sayesinde akşam yemeklerinizi bu alanda keyifli bir şekilde yapabilmeniz de mümkün. Aksaray’ın merkezinde yer alan Aksaray Seyir Terası’nı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz.

Aksaray Meydan

Aksaray içerisinde yer alan en işlek alanlardan birisi de Aksaray Meydanı’dır. Bu alanın tam orta kısmında bir saat kulesi bulunmakta. Saat kulesinin Osmanlı döneminden kalma olduğu da edinilen bilgiler arasında yer alıyor. II. Abdülhamit’in isteği doğrultusunda yapılmış olan bu kule farklı restore çalışmalarından da geçirilmiş durumda. Hem sabah hem de akşam saatlerinde meydanın farklı atmosferlere sahip olduğunu söylemek mümkün.

Manastır Vadisi

Şehir merkezinden biraz uzak olması sebebi ile çok fazla ziyaret edilmese de Aksaray’ın doğal güzellikleri içerisinde bulunduğu için mutlaka görülmesi gereken bir alan. Dilerseniz bölgeye yapılan turlar sayesinde ulaşım sağlayabilirsiniz. El değmemiş güzelliklere sahip olan bu vadiyi mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4559
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz