6.01.2023 10:00:00

Amasra'da Gezilecek Yerler

Amasra'da Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz sınırları içerisinde yer alan Amasra, turistik destinasyonlar arasında bulunuyor. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bu alan günümüze kadar pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmış olan ilçelerimizdendir. Özellikle koyları ile dikkat çeken Amasra, doğal ve tarihi yerleri açısından oldukça zengindir. Hem İstanbul hem de Ankara’ya yakın olmasından dolayı yerli turistin de yaz tatilleri ya da hafta sonlarında uğradıkları bir alan olmasına imkan tanımakta. Amasra’da gezilecek yerler konusunu bu yazımızda sizler için biraraya getirdik. Bu yerlere gelin yakından bakalım.

Tavşan Adası

Kara ile bağlantısı olmayan bu ada, çevredeki adalardan bu özelliği ile ayrılmaktadır. Dilerseniz tekne turları sayesinde Tavşan Adası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yere ulaşım sadece teknelerle yapılmaktadır. Tekne kiralama ayrıcalığı sayesinde de bölgeye erişim mümkün olacaktır. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Tavşan Adası, tertemiz bir denize sahip olması açısından da yaz tatilleri için tercih edilebilecek yerlerden. Gün batımını da bu noktada görmenizi öneriyoruz. Bambaşka manzaralara sahip olan Tavşan Adası’nın üzerinde manastır kalıntıları bulunmakta. Ziyaretiniz sırasında bu kalıntıları da inceleyebileceksiniz.

Amasra Kalesi

Amasra’nın sembollerinden birisi haline gelmiş olan bu kalenin Bizans döneminden kalma olduğu tahmin edilmekte. Cenevizlilerin eline ulaşmış olan kale farklı yenileme çalışmalarından geçirilmiştir. Son olarak Osmanlı döneminde ise yine restore işlemleri yapılmıştır. Günümüze kadar sağlamlığını koruyarak gelmiş olan kalenin içerisinde kilise olarak kullanılan yapının Fatih Sultan Mehmet’in döneminde ise cami amacıyla kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Kaleye ulaşımın kolay olmasının yanı sıra ücretsiz olması da turistlerin uğrak yerleri arasında bulunmasına olanak sağlamaktadır.

Amasra Müzesi

1955 yılından beri ziyarete açık olan müze, toplamda 4 adet salonu içerisinde bulundurmaktadır. Amasra’nın tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı çıkarılmış olan arkeolojik kalıntılar da müze içerisinde sergilenmektedir. Bu medeniyetler arasında Roma, Bizans, Cenevizliler ve Osmanlı da yer almakta. Bir benzerini bulamayacağınız parçaların müzede yer alması, bu medeniyetler hakkında daha detaylı bilgiler edinmemize de imkan tanıyor. Yılın her günü ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş için belli bir ücret ödemeniz gerekmekte. Ayrıca yaz ve kış saatlerinin farklılık gösterdiğini de eklemeliyiz.

Göldere Şelalesi

Amasra’nın merkezinden 7 kilometre kadar uzakta bulunan bu şelale, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden bir nebze olsun uzaklaşabilmek için tercih edilebilecek yerler arasında bulunuyor. Muhteşem doğa güzelliklerine sahip olan bu alan içerisinde kamp ya da piknik yapabileceğiniz bölümler de yer almaktadır.

Çakraz Plajı

Amasra’ya oldukça yakın olan bu plaj temiz olması ile dikkat çeken yerler arasında. Şezlong ve şemsiye gibi ihtiyaçların temini yakınında yer alan işletme sayesinde mümkün hale getirilmiş. Aynı zamanda yakınında bulunan otelde konaklama fırsatı elde etmek de mümkün. Çok farklı konaklama imkanlarına sahip olması seçenekleri arttırıyor. Alanda yüzme ve güneşlenme haricinde yelkencilik imkanı da ziyaretçilere tanınmakta. Sevdiklerinizle birlikte hem huzurlu hem de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Çakraz Plajı, günübirlik ziyaret edebileceğiniz yerlerden.

Amasra Ağlayan Ağaç

Çok fazla bilinmeyen yerler arasında olan Amasra Ağlayan Ağaç, 350 yaşındadır. Denize yakın olmasından dolayı nemi içinde bulundurması da bahar aylarında bu nemin açığa çıkmasına sebep olmakta. Ağlıyormuş izlenimi veren ağacın hemen yakınında işletmeler de bulunmakta. Geziniz sırasında dinlenmek için dilerseniz bu işletmelerde oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Muhteşem manzaraları yakından görebileceğiniz alan Boztepe mevkisinde yer almaktadır.

Gürcüoluk Mağarası

159 metre uzunluğa sahip olan mağaranın toplamda içerisinde 36 oda bulundurduğu bilinmektedir. Farklı restore işlemleri sayesinde ışıklandırmalar sayesinde daha hoş bir iç görünüme ulaşmış olan mağara, Amasra merkezinden 12 km uzaklıkta bulunuyor. Yılın her günü ziyarete açık olan mağarada dikit ve damlataşları görebilmek de mümkün.

Çekiciler Çarşısı

Amasra’nın ağaç oymaları ile yapılmış olan eşyaların yer aldığı bu çarşı, yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Farklı ağaç türleri kullanılarak işlenmiş olan her türlü hediyelik eşyayı çarşı içerisinden temin edebilmeniz de mümkün. Ayrıca çok eskilerden beri süregelen bu mesleklerin canlı olarak yapım aşamalarını dükkanların içinde görebilmeniz de olanaklı hale getirilmiştir. Amasra’dan dönerken sevdikleriniz için bu el işi ürünleri Çekiciler Çaşısı’ndan alabilirsiniz.

Amasra Büyük Liman Plajı

Amasra Büyük Liman Plajı

Yaz tatillerinde Amasra’dan uzaklaşmadan güneş ve denizin tadını çıkarmak isteyen kişilerin uğradıkları bu plaj, oldukça temiz olması özelliğiyle dikkat çekmekte. Çok derin olmaması sebebiyle de aileler tarafından tercih edilmekte. Etrafında kafe ve restoranların da bulunmasından dolayı bu alanda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6469
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.