21.10.2022 22:40:00

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

 

Türkiye’nin başkenti Ankara, 5 milyon 747 bin nüfusu ile ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. 13 Ekim 1923’te Türkiye’nin başkenti ilan edilen Ankara, kendine has özgün bir şehirdir. Memur kenti olarak bilinen şehirde tarihi önemli dokular, çeşitli parklar ve bahçeler, göller bulunmaktadır…

 

İşte Ankara’da gezilecek yerler:

 

1-Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara denince akla ilk gelen yerlerin başında ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat yeri olan Anıtkabir gelmektedir. Çankaya ilçesine bağlı Tandoğan’da bulunan Anıtkabir görkemli yapısı ile 3 bin metrekarelik geniş bir alanda kurulmuştur. Anıtkabir’in içerisinde aynı zamanda Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi de  yer almaktadır.

Emin Onat ile Orhan Arda'nın tasarımı olan Anıtkabir’in 1944'te başlanan inşası 1953'te tamamlanmıştır.

 

2-Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Milattan Önce (M.Ö) 2.yüzyılda Galatlar tarafından yapıldığı tahmin edilen Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş olan Ankara Kalesi harika bir şehir manzarası sunmaktadır. Ankara Kalesi daha önce Bizanslılar, Romalılar ve çeşitli uygarlıkların kontrolüne girmiş ve çeşitli değişikliklere maruz kalmıştır.

 

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yapısal olarak değişen Ankara Kalesi günümüze kalmış önemli bir mirastır. Günümüzde Ankara Kalesi çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Burası da Ankara’nın simgesel önemli bir yapısı olarak turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

 

3-Tuz Gölü

Tuz Gölü

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Tuz Gölü; Ankara, Aksaray ve Konya illeri sınırları içerisinde yer almaktadır. Tuz Gölü, Ankara şehir merkezine araç ile 2 saatlik bir uzaklıkta olmasına rağmen çok sayıda gezginin Ankara’da gidilmesi gereken yerler listesinde yer almakta. Bu gölge çok sayıda kuş türü, endemik böcek türleri bulunmaktadır. Tuz Gölü’nün enfes manzarası eşliğinde gölün çevresinde yürüyüş yapmayı sakın ihmal etmeyin…

 

4-Hamamönü

Hamamönü

19.yüzyılın sivil mimari örneğinin önemli yapılarından birisi olan Hamamönü Ankara’nın renkli sokaklarıyla ünlü noktasıdır. Altındağ ilçesinde bulunan bu tarihi bölge, koruduğu mistik atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Mehmet Akif Ersoy Parkı ve Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi, evler, camiler, konaklar bu tarihi yapı içerisinde yer almaktadır.

5-Anadolu Medeniyetleri Müzesi

 

İsviçre’de 1997 yılında yapılan bir incelemede yılın müzesi seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi; Paleolitik Çağdan günümüz modern tarihine kadar önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Canlı ve yaşayan bir müze olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Aynı zamanda burası Ankara’da gezilecek tarihi yerler deyince akla gelen ilk noktalar arasındadır.

 

6-Atakule

Atakule

Ankara ile artık simgeleşmiş yapılardan birisi haline gelen Atakule, Çankaya ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Seyir terası ve dönen restoranı ile ilginç bir deneyim sunan bu yapı gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından ilgi ile ziyaret edilmektedir.

 

7-Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı, Ankaralıların en çok ziyaret ettiği parkların başında yer almaktadır. Çankaya ilçesine bağlı bulunan Seğmenler Parkı, 1983 yılında açılmıştır ve 67 bin metrekarelik geniş bir alana kuruludur.

Seğmenler parkı geniş yapısı, bahçeleri,  havuzları ve konserlerin verildiği amfi tiyatrosu ile her mevsim cazibe merkezi olarak göze çarpmaktadır.

Hem gençlerin hem de çocuklu ailelerin aynı anda severek gezip dolaştığı bu parka muhakkak uğramalısınız.

 

8-Kuğulu Park

Ankara’nın yine Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesinde yer alan Kuğulu Park; şehrin tam ortasında yer alan ve akşam yürüyüşlerinde sıkça ziyaret edilen güzel bir parktır. Kuğuların, ördeklerin ve kazların olduğu bir park havuzuna sahiptir.

Kuğulu Park aynı zamanda çevresindeki kafeler ve restoranlara yakınlığı ile de bilinmektedir. Kuğulu Parkı ziyaret ettikten sonra park çevresindeki mekanlardan birinde günün yorgunluk kahvesini yudumlayabilirsiniz.

9-Dikmen Vadisi

Türkiye’nin nadir kentsel parklarından biri olan Dikmen Vadisi 707 bin metrekare alanı içerisinde 107 bin metrekare yeşil alana sahiptir. Yeşillikleri, ağaçları ve çeşitli kuş türlerinin bulunduğu Dikmen Vadisi Ankaralıların çok sık ziyaret ettiği bir yerdir ve ulaşım açısından da şehir merkezine oldukça yakındır.

 

10-Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı

Ankara’nın en büyük kent meydanı olarak bilinen Kızılay Meydanı her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bir noktadır. Alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler ve şehirde günlük ihtiyaç duyulan çok sayıda şeye ev sahipliği yapmaktadır. Kızılay Meydanı da Ankara’ya gelen herkesin görmesi gereken destinasyonlardan biridir.

 

11-Mogan Gölü

Mogan Gölü

Ankara’da bulunan Eymir Gölü’nün bir parçası olan Mogan Gölü şehir merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıktadır. Gölbaşı ilçe sınırları içerisinde yer alan Mogan Gölü çevresel güzelliği ile görenleri büyüleyen bir etkiye sahiptir.

Mogan Gölü ve bulunduğu geniş çevresi, Barselona Sözleşmesi kapsamında Türkiye'de ilan edilen 15 özel koruma bölgesinden bir tanesini oluşturan "Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi" içinde yer alır.

 

 

                                      

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4302
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.