1.01.2023 09:30:00

Arjantin'de Gezilecek Yerler

Arjantin'de Gezilecek Yerler

Arjantin Cumhuriyeti, bir Güney Amerika ülkesidir. Bolivya, Paraguay, Brezilya, Şili ve Uruguay gibi ülkelerle komşu olan Arjantin’in batısını And dağları, doğusunu ise Atlas Okyanusu çevrelemektedir.

Dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük ülkelerinden biri olan Arjantin’de bu durumdan kaynaklı şekilde iklim ülke içerisinde büyük farklılıklar göstermektedir. Ülkenin kuzeyinde yağmur ormanları yer alırken, güneyindeki Patagonya’da ise çöl iklimi, hüküm sürmektedir.

Arjantin Güney Amerika’nın en kalabalık üçüncü ülkesi, Arjantin’in başkenti Buenos Aires ise Güney Amerika’nın en kalabalık ikinci şehridir. Arjantin’in nüfusu yaklaşık 45 milyondur.

Arjantin’e nasıl gidilir?

Türkiye’den Arjantin’e gitmek için hava yolunu tercih etmek gerekmektedir. Arjantin, Türkiye’den uçakla dahi gidişin en uzun sürdüğü ülkelerden biridir.

Türk Hava Yolları, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e İstanbul Havalimanından seferler düzenlemekte olup bu seferler yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir.

Arjantin’e gitmek için vize gerekli mi?

Arjantin ile 1992’de yürürlüğe giren vize muafiyet anlaşması kapsamında, geçerli tüm pasaport hamili Türk ve Arjantin vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli ve turistik amaçlı seyahatlerde karşılıklı olarak vizeden muaf bir şekilde iki ülkeye seyahat edebilmektedir.

Arjantin’de gezilecek yerler

Peki Arjantin’e gidildiğinde gezilebilecek, görülebilecek yerler neler? Cevabı sizler için derledik.

Iguazu Şelalesi

Iguazu Şelalesi ve milli parkı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Arjantin’de görülmesi gereken yerlerden biri olan Iguazu Şelalesi’nin bir kısmı Brezilya toprakları içerisinde kalırken, bir kısmı ise Arjantin toprakları içerisinde yer alıyor.

Buenos Aires Dikilitaşı

Arjantin’in 400. Kuruluş yıldönümüne istinaden yapılan dikilitaş, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yer almaktadır. 1936’da inşa edilen yapı.  67 metre uzunluktadır.

Parque de la Costa

Sadece Arjantin’in değil, dünyanın en büyük eğlence merkezlerinden biridir. Eğer Arjantin’e aileniz ve çocuklarınız ile birlikte gittiyseniz lunapark olarak da adlandırılabilecek bu yeri gezip görmeden geri dönmeyin.

The Latin American Art Museum of Buenos Aires

Eğer kültüre ve sanata ilgili biriyseniz, gittiğiniz yerlerde oranın kültürel ve sanatsal mekanlarını görmeyi önemserseniz Arjantin’e gitmişken, Frida Kahlo ve ünlü aşkı Diego Rivera’nın da bir çok eserinin içerisinde yer aldığı MALBA’ya (The Latin American Art Museum of Buenos Aires) uğramadan olmaz.

Burası, dünyanın en gözde Latin Amerika koleksiyonlarından birine sahip.

La Plata Şehri ve İçindeki Gezilecek Yerler

La Plata, Arjantin’in baş eyaleti olan Buenos Aires eyaletinin başkenti olup görülmesi gereken birçok yapıya sahiptir.

La Plata Katedrali

La Plata’daki görülmesi gereken yapılardan ilki dünyanın en yüksek 58. Katedrali olan La Plata Katedrali’dir. Bu katedral, Meryem Ana’nın hamile kalmasına hasredilerek inşa edilmiş.

İnşasına 1885’te başlanılan Katedral’in ibadete açılışı 1932 yılında gerçekleştirilebilmiştir. La Plata Katedrali neo-gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilmektedir.

Katedralin içinde bir hediyelik eşya dükkanının yanı sıra bir de kafeterya yer almaktadır.

Doğal Tarih Müzesi

La Plata şehrinin en önemli turistlik yerlerinden biri de Doğal Tarih Müzesi’dir.

Şehir merkezinin kuzeyınde yer alan müzede çok sayıda dinazor iskeleti ve Amerika kıtasının keşfi öncesinde bu topraklarda yaşayan çok sayıda topluma ait eşyalar bulunmaktadır.

1884 senesinde kurulan müze, Arjantin’e giden herkesin görmesi gereken mekanlar arasında.

Pasaje del Bosque

Subtropikal iklime has çok çeşitli ağaçların yer aldığı bu park, La Plata’nın nefes almasını sağlayan akciğerleri gibidir.

İçerisinde kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapan parkın içerisinde yer alan küçük gölde kayak yapmak da seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Plaza de Mayo

Plaza de Mayo, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in meşhur meydanıdır. Arjantin’in bağımsızlığı bu meydanda ilan edildiği için tarihi bir öneme de sahiptir.

Los Glaciares buzulları

Arjantin’in güneyinde yer alan bu buzul alanı UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer almaktadır.

Bu alanda trekking, dağ bisikleti, tekneyle buzul etrafında gezi gibi etkinlikler yapabilirsiniz.

La Boca evleri

La Boca, kendisine has renkli evleriyle meşhur bir Arjantin mahallesi.

Bu evlerin özelliği ise eski batık gemilerin saçlarından inşa edilmiş ve tekne boyaları ile farklı renklere boyanmış olmalarıdır.

Bu mahalle Arjantin’e gidip güzel fotoğraflar çekip çekilmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1261
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.