17.10.2022 18:45:00

Asya’da Vize İstemeyen Ülkeler

Asya’da Vize İstemeyen Ülkeler

VİZESİZ ASYA ÜLKELERİ

Mega kıta Asya’da vizesiz gidilen ülkeler oldukça fazla sayıda. Birkaç Asya ülkesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor olsa da kıta Asya’sında Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler oldukça fazla. Vizesiz yakın ülkeler başta olmak üzere, Türkiy'den vizesiz gidilen Asya ülkeleri ile, evraksız formalitesiz sadece para yükü ile kapıda vize alınan Asya ülkeleri birlikte düşünülürse liste oldukça kabarık.

Vizesiz gidilen Asya ülkeleri listesinde yer alan kıta şehirlerinin çölleri, denizleri, dağları, gölleri gibi doğal güzellikleri genelde öne çıkıyor olsa da, Dünya’nın en büyük kıtalarından Asya aynı zaman ciddi bir kültürel zenginlik. Renkli yazılmış ülkeleri/şehirleri tıklarsanız bizim gittiğimiz bir yere denk geldiniz demektir ve Asya kıtasındaki seyahat notlarımıza da ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE’DEN VİZESİZ GİDİLEN EN GÜZEL ASYA ÜLKELERİ

Alfabetik sırayı değil, kafamıza göre genel olarak turistik değeri yüksek Asya ülkeleri sıralamasını takip ettik. Liste günceldir ve sürekli güncellenmektedir, hatamız veya öneriniz varsa mutlaka yorum yazınız.

1.Vizesiz Tayland

Asya’nın en kışkırtıcı ülkelerinden Tayland, yüzyıllardır süre gelen alternatif tarihi ve yaşam biçim, eşsiz kumsalları ve balayı turizmi, din hac ziyaretleri ve Dünya’daki en iyi seks turizmi alternatiflerinden biri olmasıyla sık ziyaretçi çeken ülkelerden. 

2.Vizesiz Maldivler

Herhangi bir yerde denizle ilgili sohbet açıldığında ya da liste yapıldığında eşsiz kumsallarında mavinin envai çeşit tonu ile karşımıza çıkan denizi ile meşhur Maldivler Asya’nın en çekici vizesiz ülkelerinden biri. Tek dert mesafe olsa da gidilesi.

3.Vizesiz Lübnan

Ortadoğu’nun en güzel ülkelerinden Lübnan, nev-i şahsına münhasır kültürü, yaşam biçimi, doğal güzellikleri ve insan zenginlikleri, çok farklı kültürlerin bir arada yaşaması, savaşın ve barışın tüm örneklerini sergilemesi açısından etkileyici bir davet.

4.Vizesiz Filipinler

Uzakdoğu’nun çılgın ada ülkesi Filipinler her zaman doğal afetler ve siyasi krizleriyle haber bültenlerinde yerini alsa da, giden gezginlerin iltifatlarına mazhar olan bir ülke. Eşsiz denizleri, muhteşem doğası, plajları, muhteşem kültürü, özgür yapısı ve açık kültür zenginlikleriyle son derece iyi bir durak, sadece biraz uzak.

5.Vizesiz Malezya

Asya’nın uzak görünen yakın ülkesi Malezya tam bir doğa harikası. Tarihi yapılarıyla birlikte Dünya’nın iş ekonomisi açısından cazibe noktalarından biri oluşu hepimizi bu güzel ülkeye gitmeye teşvik ediyor. Gelişmiş modern şehirleri ile birlikte kusursuz doğal güzellikleri ve Malezya Çay Bahçelerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

6.Vizesiz Japonya

Uzak Doğu’nun şüphesiz ki en etkileyici ülkesi Japonya’nın vizesiz olması bir artı olsa da, uzaklığı, Japonya uçak biletlerinin pahalılığı ve Japonya’nın kendi içindeki çılgın pahalılığı önümüze engel olarak konuluyor. Bu üç engeli aşabilirsek şahane bir kültür, büyük bir kültürel zenginlik bizi bekliyor.

7.Vizesiz Gürcistan (Pasaport da gerekmez)

 Gürcistan’ın bizi en çeken yönü gece hayatı, casino eğlencesi, yemekleri ve tabi güzellikleri. Tiflis’in hamamları ve Batum’un Karadeniz sahil keyfi de ekstra keyif olarak yansıyor. İstanbul’dan günde 10’dan fazla direkt uçuş olması da cabası.

8.Vizesiz Hong Kong

Aslında Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir toprak olan Hong Kong Güney Asya’nın en zengin topraklarından biri olmasıyla, Hong Kong gece hayatıyla, dev gökdelenleri ve gecesini gündüzünden ayırt edemeyeceğimiz ışıltısıyla bizleri çağırıyor. Direkt uçuşlar nispeten pahalı olsa da duraklamalı uçuş vasıtasıyla birçok alternatif mevcut.

9.Vizesiz Kırgızistan

Kızgız Türkleri ile akrabalık ilişkilerimiz, Kırgızistan’ın uçsuz bucaksız ovaları, doğal güzellikleri ve sade yaşam biçimi ülkenin bizlere yönelik turistik değerleri olarak öne çıkıyor. Hiçbir zaman bizim öncelikli destinasyonlarımızdan olmayacak ve size de önermeyiz ancak gün gelir gidersek memnuniyetsiz dönmeyeceğimizi de düşünmekteyiz.

10.Vizesiz Kore Cumhuriyeti (Güney Kore)

Kore’nin ikiye bölünmesiyle ‘daha Dünyalı’ kalan Güney Kore Cumhuriyeti, eşsiz ve özüne sadık kültürü, alternatif yaşam biçimi, teknolojik şehirleri ve yiyebilene özel Kore mutfağı ile farklı bir alternatif kültür gezisi olarak Asya’nın ortasında bizleri bekliyor. Gideceklere sadece Güney Kore’nin başkenti Seul ile sınırlı kalmayıp geniş bir rota çizmelerini öneriyor gezginler.

11.Vizesiz Singapur

Ekvator’un hemen kuzeyindeki Singapur eşsiz bir Asya gezisi yapmak için 4 mevsim misafirlerini çağıran ülkelerden. İklimi, modern şehirleri, gece ışıltıları, doğal güzellikleri, ultra lüks yaşamı ve tatil keyfi ile öncelikli olmasa da sıraya dizilesi tatil rotalarından.

12.Vizesiz Srilanka

Hindistan‘ın hemen güneyindeki ada ülkesi asıl adıyla Sri Lanka Sosyalist Cumhuriyeti muhteşem doğası, sayılı da olsa tarihi yapıları ve kalıntıları, civar ülkelere göre ‘kopuk’ ve batılı yaşam tarzı, ekonomik fiyatları ve kışkırtıcı etkinlikleriyle öne çıkan turistik destinasyonlardan biri. Hem doğa yürüyüşü yapıp koca koca ormanlardan geçmek, gün batımında ise muhteşem Hint Okyanusu’nun keyfini çıkarmak aynı anda az ülkeye nasip olur. (Online vize 30 dolara alınıyor)

 

13.Vizesiz Makao

Haritada gösteremeyeceğimiz, daha önce duymadığımız, google’a bakıp yazmak istemediğimiz ve bu kuralı genel olarak düstur edindiğimiz için bizden size Makao Bölgesi / ülkesi hakkında ne yazık ki notumuz yok. Giderseniz bize de anlatın. Vizesiz işte!

14.Vizesiz Doğu Timor

Tarih bilgimizden Doğu ile Batı’nın ayrılması, Batı Timor’un Endonezya’ya bağlanmasından sonra Doğu Timor’un Dünya’nın en fakir ve yalnız ülkelerinden biri olarak kalması dışında çok bilgimiz yok. 

16. Vizesiz Bahreyn

5 Mayıs 2017’den itibaren Bahreyn vizeleri karşılıklı olarak kaldırıldı. Eskiden gümrükte vize bedeli ödeyerek girdiğimiz Bahreyn artık günümüzde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz. Orta Doğu’da Basra Körfezindeki bu zengin Arap ülkesi lüks turizm yaşantısıyla da biliniyor.

TÜRKİYE’DEN KAPIDA VİZE ALINAN ASYA ÜLKELERİ

Vizenin bir derdi vize başvuru ücreti veya onur meselesi yapmak olsa da bir küçük derdi de evraklarla uğraşmak ya da vize alacak iş v.s. durumuna sahip olmamak oluyor. Bu durumda kapıda vize de iyi bir seçenek çünkü herhangi bir gelir durumu v.s. önemli değil, aslolan para bayılmak.

17.Kapıda Vize ile Hindistan*

Asya’nın en özel duraklarından biri Hindistan için yazılacak şey çok. Biz de Türkiye’nin en iyi Hindistan Gezi Rehber’lerinden birini hazırladığımızı düşünüyor ve aklınızın kenarında bu güzel ülkeye gitme hayalinin minicik kırıntısı varsa hemen büyütmenizi rica ederek sizi Hindistan Turuna yolluyoruz. 

* Hindistan kapıda vize uygulamasına geçti. 

18.Kapıda Vize ile Türkmenistan

Hazar Denizi’nin kuzey doğusundaki Türkmenistan Cumhuriyeti SSCB’nin dağılmasından sonra kurulan Türk ülkelerinin en büyüklerinden biri olup, Orta Doğu sınırının bitip, uzak doğu sınırının başlamadığı topraklardaki bir ülkedir. Biz Tayland’a giderken transit havalimanında 7 saat kadar bekledik ve hiç mutlu olmadık. Araştırmalarımızda ya da oraya giden arkadaşlarımızın yorumlarında da pek mutlu olanlarını görmedik. Kapıda vize uygulaması bile davetiyeye bağlı olduğunu hatırlatıp çok önermediğimizi ekleyelim.

19.Kapıda Vize ile Nepal

Dünya’nın çatısı olarak adlandırılan Nepal de, tıpkı Hindistan gibi, Lübnan gibi bizim en beğendiğimiz, en keyif aldığımız ülkelerden biri oldu ve bu güzel barışçıl ülkeye boyun borcumuzu ödeyebilmek uğruna bir küçük Nepal Gezi Rehberi hazırladık. Fırsatı olanların ister Everest’e tırmanmak için, ister Katmandu’nun eşsiz tarihini yaşamak ve insanlarını tanımak için gitmenizi öneririz.

 

20. Kapıda Vize ile Azerbaycan

Azeri kardeşlerimize yapılacak ziyaretimiz Bakü’den olursa Bakü sınır kapısında vize alınabiliyor ve ülkeye giriş yapılabiliyor. Tek millet iki devlet dediğimiz Azerbaycan ile vizelerin niye kalkmadığını da merak etmekteyiz, bilen yorumlasın.

21.Kapıda Vize ile Endonezya

Genelde doğal felaketleri ile haberlere konu olsa da Endonezya gerçekten ziyarete değer keyifli bir ülke. Asya’nın ‘ortasında kalmış’ farklı bir kafa yaşadığını düşündüğümüz ülke coğrafi ve doğal güzellikleri ile gelişmiş şehirlerini misafirlerinin beğenisine sunuyor.

22.Kapıda Vize ile Bangladeş

Bir dönem Hindistan’a, sonra Pakistan’a, elbette sömürü döneminde İngiltere’ye bağlı bu küçük Asya ülkesi Bengalliler’in vatanı oluyor malum. Bagladeş’in başkenti Dakka oldukça gelişmiş olmasına rağmen nüfusun %90’ı köylerde yaşayan ülkenin doğal güzellikleri daha turistik. Yağmur ve sel mevsimine dikkat edilmeli.

23.Kapıda Vize ile Sri Lanka

Güney Asya’nın cennet ada ülkelerinden Sri Lanka’ya ulaşım bir tık zor görünse de, yolda çekilecek yorgunluğa değeceği kesin. Hint Okyanusu’nun incisi olarak adlandırılan Sri Lanka’nın eski adı Seylan. Gitmişken seylan çayı da içeriz düşünün o derece. Kesinlikle planlara alınması gerektiğini öneriyoruz. Bizi de götürün.

24. Kapıda Vize İle Tacikistan

Tacikistan’ın başkenti Duşambe, doğa harikası Pamir National Park, Khrough ve Kocand şehirlerinin turistik değeri olsa da genel olarak ülkenin çok çekici bir destinasyon olduğunu düşünmüyoruz. Tabii ki Dünya’nın her yeri güzel ve her yerde bir hikaye var, ama Tacikistan bizim önceliğimiz olmayacak gibi.

25.Kapıda Vize ile Katar

Ziyaret ettiğimiz en saçma ülkelerden biri olan Katar, kapıda vize uygulaması ile biz T.C. Vatandaşlarını topraklarına çağırıyor. Özellikle iyi bir transit noktası olması sebebiyle sıklıkla turist ve yoğun iş imkanı sebebiyle göçmen işçi çekiyor.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 911
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.