21.12.2021 12:00:00

Balıkesir Ayvalık

Balıkesir Ayvalık

AYVALIK 

 

Her yıl ülkemizde en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri de Ayvalık olmakta. Siz de daha önce Ayvalık’a gitmediyseniz bu bölgede neler yapılır önceden öğrenmenizde fayda var. Ayvalık geniş bir bölgeye yayılmış olduğundan en az 3-4 günlük bir gezi ile rahatça gezilebilmektedir. Bu yazımızı okuduktan sonra bölgeye gittiğinizde hiçbir şeyi atlamamış olacaksınız. 

 

AYVALIK NASIL BİR YER?

 

Kuruluş dönemi 1430’lu yıllara dayanan Ayvalık Osmanlı’nın bölgede Avrupa fetihleri için karargah kurması ile başlar. Bu tarihten sonra Trakya üzerine devam eden Osmanlı içerisindeki hareket serbestisinden sonra bölge daha çok Rumlar tarafından tercih edilir. Türklerin imara başladığı Ayvalık daha sonrasında bir Rum şehrine dönüşür. Tüm sokaklarında karakteristik Rum mimarisi görebileceğiniz şehir bugün ülkemizin farklı renklerinden biridir.

 

 

AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

 

Ayvalık, İzmir Çanakkale sahil yolunun üzerinde bir sahil kasabasıdır. Balıkesir’in ilçesi olan Ayvalık ana yoldan içeride kalmaktadır. Şehrin en yoğun nüfuslu bölgeleri olan merkez ve Sarımsaklı bölgelerinin her birinin ana yoldan ayrı girişleri de mevcuttur. Havalimanı ile bölgeye gelmek isterseniz de Edremit’te bulunan Kocaseyit Havalimanını kullanabilmektesiniz. Havalimanına olan uçuşlar çoğunlukla İstanbul aktarmalıdır. Havalimanından kalkan servisler Ayvalık merkeze yaklaşık 45 dakika içerisinde ulaşabilmektedir.

 


 

AYVALIK’TA GEZİLECEK YERLER

 

AYVALIK ŞEHİR MERKEZİ

 

Ayvalık şehir merkezi bölgedeki Rum mimarisinin yoğunluğundaki evlerden oluşur. Şehir merkezi güneyde bulunan marinada sonra başlar. Aylık sahili boyunca denize bakan tarihi evlerin arka sokaklarında da manzaralar aynıdır. Rengarenk ve göze hoş gelen mimarideki evler ve bazıları kafeye dönüşmüş tarihi yapılar görünür. Her sokakta sıcaklığı hissedebileceğiniz bir yerdir. Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan şehir merkezinde birçok kafe, restoran, otel ve küçük dükkanlar görebilirsiniz. Eğer bir Ayvalık turu yapmak isterseniz bölgenin de merkezi noktası burasıdır ve her noktaya eşit mesafede bulunur.


 

 

ALİBEY (CUNDA) ADASI

 

Cunda Adası şehrin kuzeyinde yaklaşık 20 dakika mesafede yer alır. Karaya oldukça yakın olan adan ince bir boğazın üzerine yapılmış yolla karaya bağlanır. Buradan devam ettikten sonra şehir merkezine doğru ulaşırsınız. Şehir merkezi araçla girmeniz için pek de uygun olmadığı için bölgenin ortasına geldiğinizde aracınızı bırakmanızı tavsiye ederiz. Buradan sonra ise sahil bölümüne geçmeden önce geze geze inebilirsiniz. Cunda’da gelen ziyaretçilerin en çok uğradığı noktalardan biri de Rahmi Koç müzesidir. Eski bir kilisenin restore edilmesi ve ardından müzeye dönüştürülmesi ile oluşmuştur. Küçük bir cüretle girebildiğiniz müzenin içerisinde arabalar, denizcilik ekipmanları ölçüm aletleri ve dürbünler bulunuyor. Her biri ayrı değerli parçalardan oluşan müzenin iç dekorasyonu da görenleri mest ediyor. Yaklaşık 15-20 dakikanızı alacak olan bu noktayı mutlaka görmelisiniz.

 

 

Buradan sonraki sokakların hepsi Ayvalık merkezindeki gibi estetik ve rengarenk evlerle dolu. Taş sokaktan aşağıya devam ettiğinizde yolunuz sahile çıkmakta. Şehir merkezini boydan boya geçen kordonda güzel bir sahil yürüyüşü yapabilirsiniz. Kordonun sonundan ise bir arka sokak boyunca uzanan çarşı da tur atıp birbirinden sıcak kafelerde mola verebilir yada ara sokaklardaki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. 

 

 

Adanın etrafında ise denize girebilmek için birçok koy bulunuyor. Bu bölge Ayvalık çevresinde bulabileceğiniz en sakin noktalardan biridir. Genel olarak işletme bulunmayan birçok isimsiz koyu da bulunur. Bir ucundan bir ucuna 15 kilometre olan adada işletme bulunan koylarda bulunmaktadır. En çok tercih edilen koylar, Kesebir, Çataltepe, Aya Yorgi, Sobe plajları ve Ortunç Koyu’dur.

 

 

KÜÇÜKKÖY

 

Küçükköy, bölgenin ilk yerleşim gören yerlerinden biridir. Başta bahsettiğimiz karargah hikayesinde yeniçeri ocağı bu bölgede kurulmuştur. Ardından bölgedeki yerleşim önce bölgeye yerleştirilen Türk halkına sonrasında ise daha çok benimseyen Rum çoğunluğa geçmiştir. Burası da tıpkı Ayvalık ve Cunda gibi arnavut kaldırımlı sokaklardan, ışıl ışıl rengarenk çarşılardan ve sıcak bir ortamdan oluşmaktadır. Küçükköy şehir merkezinden Sarımsaklı istikametine giderken uğrayabileceğiniz yaklaşık 10 dakikalık bir mesafededir. 

 

 

SARIMSAKLI

 

Ayvalık bölgesinde en çok turistin geldiği yerlerden biri de Sarımsaklı bölgesidir. Bölge yukarıda anlattığımız noktalardaki gibi estetik bir yapıdan uzak, turizm patlamasıyla ardı ardına yapılmış dairelerden, otellerden ve pansiyonlardan oluşan karışık bir çarşı ve yeme içme alanına sahip olan bir yerdir. Denizi ve sahilinin güzelliğinin yanında ardında kurduğumuz tatil şehri ne yazık ki doğal güzelliklerinin gölgesinde kalmıştır. 

 

 

Plaj uzunluğu yaklaşık 8 kilometre olan Sarımsaklı da yüzmek için diğer bir alternatif ise Badavut Plajıdır. Sarımsaklı sahilinin en batı noktasından devam edildiğinde karşınıza çıkan plaj daha çok küçük ve daha sakindir görünümündedir. Burasıda bölgedeki en güzel plajlardan biridir ve üzerinde şemsiye şezlong kiralayabileceğiniz, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır. 

 

ŞEYTAN SOFRASI

 

Ayvalık şehir merkezinin yaklaşık 10 kilometre güneyinde yer alan nokta, Ayvalık’ın en meşhur turizm noktasıdır. Adı bölgede bulunan bir kuytunun şeytanın ayak izi olduğu yönündeki inançla koyulmuştur. Tabi konu buradan oldukça uzaklaşıp bölgenin asıl güzelliği olan gün batımı manzarasına yoğunlaşmıştır. Bu bölgeye gitmek isteyenler öncelikle gün batımı saatine 2 saat kala yoğunlaşmanın başladığını bilmeliler. Yalnızca bireysel ziyaretçiler değil gruplar ve turlar da bölgeye otobüslerle turist getirmektedir Otopark alanı yok denecek kadar az olan bölgede 1 kilometre kadar sağlı sollu park edilmiş araçlar göreceksiniz. Manzarası dışında kafe ve yeme içme imkanı da olan bölgede bunu da hesaba katıp biraz daha önceden gitmeniz daha rahat bir etkinliğe dönüştürecektir. Bölgenin kuzeyinde üzerinde bulunduğunuz adanın manzarası, batısında ise  Midilli’ye bakan bir manzara bulacaksınız. Vakti olmayanlar manzarayı görmeye gündüz de gelebilirler fakat bölgenin olayı tamamen gün batımıdır.

 

 

AYVALIK’TA İMKANLAR

 

Ayvalık bölgesi konaklama açısından oldukça büyük bir potansiyele sahip. Bölgenin her köşesinde rahat bir şekilde her cebe uygun alternatifler bulabilmektesiniz. Bölgede konaklama için genel alternatifler Ayvalık ve Cunda bölgesinde butik oteller ağırlıkta olup şehrin merkezinin biraz dışında kompleks oteller de bulabilmektesiniz. Sarımsaklı bölgesi ise daha çok apart, pansiyon şeklinde konaklama imkanlarıyla dolu. 

 

Ayvalık’ta bulunan turistik bölgeler arasında da yoğun bir toplu taşıma hattı bulunmaktadır. Her bölgeye sık sık kalkan dolmuşlar ile ulaşmanız mümkündür. 

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4500
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.