3.03.2023 11:30:00

Balkanlarda 6 Ülkede Gezi Planı

Balkanlarda 6 Ülkede Gezi Planı

 

Balkanlar sizin için sadece soğuk havaların geldiği bir yer mi? Ya da tarih kitaplarından öğrendiğiniz gibi çalkantılı topraklar mı? Aslında çok daha fazlası… Müzikleri, yemekleri, eğlence anlayışları, insanları ile hem bize çok benzer hem de başka bir dünya. Derin tarihsel bağlarımızın bulunduğu Balkanlar, geçmişindeki Osmanlı izleri ile size çok tanıdık gelecek.

 

Prontotour’un 8 gece 9 gün boyunca süren “Balkan’da 6 ülke” turu, Balkanların tarihi ve doğal güzellikleriyle tanışıp,  hayran kalmanız için sizi bekliyor. Balkan’da 6 ülke turu Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan ve Bosna Hersek devletlerini kapsıyor.

 

İlk durak Balkanlar’ın en şirin kentlerinden Prizren. Osmanlıların onlarca camii inşa ettikleri bu kentte ilk göreceğiniz eser Sinan Paşa Camii. Süslemeleriyle ünlü bu camiden sonra Türkiye tarafından son dönemlerde restore edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nı ziyaret edip oradan yerel bir restoranda yöresel yemeklerin tadacaksınız. Yemeğin ardından otelin bulunduğu Üsküp’e hareket.

İkinci gün ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğiniz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmakta. Ardından şuşkabiberi, ustrumca yer fıstığı, çarıklar, çeşitli el işi hediyeliklerin bulunduğu Başçarşı’da alışveriş zamanı. Yerel bir restorantta öğle yemeğinin sonrasında sırada Kalkandelen şehri var. Kalkandelen‘de Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati Baba Tekkesi ve bir mimari eser olan Alaca Camii turunun ardından sıradaki durak, geceyi de geçireceğiniz Ohrid Gölü.

 

Üçüncü gün ister serbest vakit geçirebilir, isterseniz tam günlük öğle yemekli St Naum – Resne – Manastır (Bitola) turuna katılabilirsiniz. Bu ekstra turda bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesi‘ni ziyaret edip ardından Türk-Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını göreceksiniz.

 

Manastır (Bitola) kent gezisi sırasında ise; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk

 

Müzesi’ni ziyaretlerinin sonrasında dilerseniz ekstra olarak düzenlenecek müzikli  Makedon Gecesi turu’na katılabilirsiniz.

 

4. gün kısa bir yolculuk sonrası Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varmanızla başlıyor. Panoramik Tiran şehir turunda; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görebileceğiniz yerler arasında. Öğle yemeğinden sonra sırada dünyanın en genç devletlerinden Karadağ var. Karadağ’da ilk durak, muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva olacak. Budva’da Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezisinden sonra şehrin tadını doyasıya çıkarabilmeniz, alışveriş ve yemek  için serbest zaman.  Bir sonraki durak ise önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağınız turda bu şirin beldeyi tanıyabileceksiniz. Ve günün son durağı akşam yemeği ve geceleme için Herceg Novi.

 

5. günde sırada Hırvatistan var. Hırvatistandaki ilk ziyaret yeri Dubrovnik’in 20 km. güneydoğusunda yer alan bir kıyı kasabası olan, yeşille mavinin buluştuğu bu beldede deniz kenarındaki restaurantların, cafelerin ve kordonboyunun tadını çıkarabileceğiniz Cavtat. Buradaki turun ardından Dubrovnik’e hareket.  UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış eski şehir meydanındaki gezide kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, Onofrio Çeşmesi, Orlando Heykeli, gümrük binası, şehir kapıları ve diğer önemli yapıları görebilirsiniz. Ardınan alışveriş, yemek ve Dubrovnik’i keşfetmek için serbest zaman.

Serbest olan 6. günde ise isterseniz ekstra olarak düzenlenecek olan tam günlük Trsteno-Korçula-Ston turuna katılabilirsiniz. Otobüs ve tekne ile gerçekleşen bu turda, ilk olarak sahil yolunu takip ederek Trsteno‘ya ulaşıp botanik parkını ziyaret ettikten sonra üzüm bağlarının arasından Peljeşac yarımadasına doğru devam ederek Orebiç’ten tekne ile Korçula’ya varacaksınız. Marco Polo’nun doğum yeri ve yaşadığı yer olan ve en iyi korunmuş ortaçağ kasabalarından birisi Korçula. 12. yy.’dan kalma eski şehir meydanı, surlar, St.Mark Kathedrali, kıyı kapısı Revelin, Abbott Hazineleri, şehir müzesi ve Marco Polo’nun doğduğu yer yürüyerek yapacağınız tur esnasında görülecek yerler arasında. Ardından, Dubrovnik’in tuz ihtiyacını gideren ve Osmanlı akınlarından korunmak üzere Çin Seddinden sonra dünyanın en uzun surlarına sahip Ston’u gördükten sonra akşam yemeği ve geceleme için otele dönüş.

 

7. günde özel otobüsle varacağınız Bosna-Hersek var. Buradaki ilk durak bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görebilirsiniz. Ardından, Avrupa’nın en büyük ve en temiz doğal su kaynağı olan ve bir mağarada su yüzüne çıkan Buna ziyareti var. Yol üzerinde bulunan Mostar’da yürüyerek yapacağınız turunda önce Mostar Köprüsü‘nü görebilirsiniz. Öğle yemeğinin ardından Saraybosna’ya varış. Panoramik şehir turunda Başçarşı, Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi, Hüsrev Bey Camii, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu ve 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan, Franz Ferdinand’ın vurulması olayının yaşandığı Latin Köprüsü’nü gördükten sonra akşam yemeği ve geceleme için otele yerleşme.

Yine serbest olan 8. günde ise dilerseniz ekstra olarak düzenlenecek tam gün öğle yemekli Travnik-Fojnica turuna katılabilirsiniz. Bu turun ilk durağı tarihi dokusunu hala korumuş olan Travnik. Ardından 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi gezintisi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Voda’yı ziyaret ettikten sonra sırada Lutfina Kahve var. Lutfina Kahve’de kahve, köfte ve baklava ziyafetinin ardından muhteşem manzaralı Fojnica’ya varış. Şehre tepedek bakan Fransiskan Manastırı’nı ziyaret ettikten sonra otele dönüş vakti.

 

9. gün ise dönüş günü. Rehber tarafından bildirilecek saate kadar serbest olan bu günde dilerseniz ekstra Savaş Tüneli ve Başçarşı Turuna katılabilirsiniz. Bu turda savaş zamanı iki buçuk yıl bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzeyi ziyaret edip yakın bir tarihte vahşetin yaşandığı ülkede, o günlere ait hikayeleri dinledikten sonra alışveriş için Başçarşı’ya uğrayabilirsiniz. Ve sonrasında havaalanı ve THY ile İstanbul.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4909
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.