16.12.2022 14:10:00

Batman Gezilecek Yerler

Batman Gezilecek Yerler

İnanç turizmi ile göz önünde olan Batman, tarih boyunca farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmış olan şehirlerimiz arasında yer alıyor. Mezopotamya’nın beşiği olarak nitelendirebileceğimiz bu şehir, hala gelişmeye devam eden bir yerdir. İnanç noktasında da büyük önem taşımasından kaynaklı her yıl turistleri ağırlamaktadır. Batman gezilecek yerleri de bu yazımızda sizler için hazırladık. Bu listeyi okumadan gezinize başlamayın.

Hasankeyf

Hasankeyf

Neolitik çağdan günümüze kalmış olan yerlerden birisi de Hasankeyf olarak karşımıza çıkmakta. Toplamda 11 bin yıllık geçmişe sahip olmasından kaynaklı tarih ile ilgili olan kişilerin kesinlikle gitmesi ve görmesi gereken yerler arasında. Ayrıca Batman denince de akla gelen ilk yerlerden birisi olması, burayı görmeden gezinizi tam anlamıyla tamamlayamayacağınızı gösteriyor. Tarihi özelliğinden dolayı 1981 yılında koruma altına alınmış olan bu yapı, pek fazla medeniyetin de geçiş noktasını oluşturmuş. Tarihte Bizanslıların da barındığı bu yerde Emeviler ve Osmanlı da bulunmuş. Pazartesi günleri geziye kapalı olan bu yeri diğer günlerde ziyaret edebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Hallan Çemi Höyüğü

Hallan Çemi Höyüğü

Arkeoloji ile ilgili olan kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden olan bu höyük, tarihe de ışık tutan bir niteliğe sahip. 1980 yılında bölgeyi keşfe gelen Amerikalı bir arkeolog tarafından keşfedilmiş olan bu höyükte neolitik devirden kalma kazı parçaları da çıkarılmış. Kalıntılardan da bölgede bir zamanlar tarım yapıldığı anlaşılmış. Bu höyükten çıkarılan parçalar ise Diyarbakır Müzesi’nde ilgili kişiler için sergilenmekte.

Batman Müzesi

Bölgede çok fazla kazı çalışması yapıldığı için çıkarılan bu parçaların sergilendiği bir müze de bulunuyor. Özellikle de bu müzede sergilenen en önemli parçalardan birisi 2011 yılında yapılmış olan kazılarda elde edilmiş olan Oyun Taşlarıdır. Müzede Tanrı Bes, Tun Mezar Hediyeleri de sergilenmektedir. Tarihe ilgili kişilerin gezip görmesi gereken nadide müzeler arasındadır.

Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi

Batman’ın merkezinde yer alan bu sanat merkezi, aynı zamanda etkinliklere katılmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmeli. Yılın hemen hemen her döneminde farklı etkinlikleri bulabileceğiniz bu sanat merkezinde tiyatro izleyebilir; eğer varsa konser etkinliğine de katılabilirsiniz. Ayrıca merkez hafta sonları açık değildir.

Kozluk Hezo Kalesi

M.Ö 416 yılında inşa edilmesinden dolayı tarihin kokusunu buram buram içinize çekebileceğiniz yerlerden birisi de Kozluk Hezo Kalesi’dir. Dik bir tepe üzerinde bulunan bu yapı, Persliler tarafından yapılmıştır. Kale sonraki dönemlerde Müslümanların eline geçmiştir. Girişi ücretsiz olan bu yapıyı dilediğiniz zaman gidip ziyaret edebileceksiniz.

Kandil Kalesi

Bir diğer kale olan Kandil Kalesi, Bölükkonak Köyü’nün içerisinde bulunmakta. 4. yüzyıla ait olan kale, Bizanslılar döneminde inşa edilmiştir. Batman’ın tarihini görmek isteyen kişiler için ziyaret edilmesi gereken alanlardan birisi.

Mor Aho Manastırı

Mor Aho Manastırı

Süryaniler için büyük önem taşıyan bu manastırın dış yapısı oldukça dikkat çekmekte. Kesme moloz ve taşlardan oluşturulmuş olan binanın yapım tarihi hakkında net bir bilgi yoktur. 2018 yılında yapılmış olan restorasyonun ardından yeniden açılmış olan Manastır, giriş için herhangi bir ücret vermeyeceğiniz yapılardan birisi.

Hızır Bey Cami

1512 yılında inşa edilmiş olan bu cami, Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunmakta. İlçedeki en büyük caminin de bu cami olduğu bilinmekte. Zaman içerisinde yıpranmış olsa da tarihi azımsanamayacak ölçüde fazla olduğu için bu durumun normal kabul edilmesi gerekmekte.

Zeynel Bey Kümbeti

Mükemmel bir mimariyle yakından tanışmak isteyen kişilerin ilk sırada tercih etmesi gerektiği yerlerden birisi de bu kümbet. 1400’lü yıllarda inşa edildiği bilinmektedir. Ayrıca Otlukbeli Savaşı döneminde vefat etmiş olan Zeynel Bey tarihte de önemli şahıslardan birisidir.

Seyyid Bilal Türbesi

Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bu türbe, Hz. Hüseyin’in soyundan gelen Seyyid Bilal için yaptırılmıştır. İnanç turizmi açısından zengin olan Batman’da yer alan bu türbe de görülmesi gereken yerlerden birisi.

Memikan Köprüsü

Garzan Çayı üzerine inşa edilmiş olan bu türbenin tarihi 6. Yüzyıla dayanmakta. Muhteşem manzarası ile de yerli ve yabancı turistler tarafından çokça ziyaret edilen yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Sizler de köprüyü ziyaret edebilir ve köprünün fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Batman denmişken Malabadi Köprüsü’nü saymamak olmaz. Aslında Diyarbakır’a bağlı olsa da Batman Çayı üzerinde yer aldığı için tartışma sebeplerinden birisi haline gelmiş. Batman’a yakın olduğu için özel aracınızla köprüyü ziyaret edebilirsiniz. Muhteşem bir görüntüye sahip olan köprü, herkesin gidip görmesi gereken yerler arasında.

Mereto Dağı

Dağ turizmi açısından da tercih edilen bu dağın muhteşem manzarasından bahsetmemize gerek yok. Kesinlikle sizlerin gezip görmesi gereken yerler arasında. İklimi gereği bu bölgede ağaç bulmanız da mümkün olmuyor. Fakat dağların arasından geçip sakin yürüyüşler yapmanız olanaklı.

Sason Yaylası

Batman’ın Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almasından dolayı, yaylalarının çok fazla ağaca sahip olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Fakat sessiz ve huzurlu zaman geçirmek istiyorsanız bu yaylayı gezmenizi öneriyoruz. Ayrıca bölgede köylülerin yaptığı Sason tulum peynirini de denemeden geçmeyin.

Yaşar Kemal Kent Ormanı

Hem etkinlik hem de dinlenme adına 2019 yılında yapılmış olan bu orman, yeşilliklerle bezenmiş durumda. Huzurlu ve sessizliğe sahip olması yönüyle oldukça sevilen ve tercih edilen bu ormanda bisiklete binebilir, yürüyüş ya da piknik yapabilirsiniz.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9930
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.