16.12.2022 14:05:00

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler

Resmi dilinin Sırpça olduğu Belgrad, ‘’Beyaz Şehir’’ ismi ile de anılmaktadır. Renkli caddelere sahip ve köklü derin bir tarihi olan Belgrad, kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Belgrad’ın tam olarak gezilebilmesi için de 1 haftaya ihtiyacınız bulunuyor. Doya doya gezip her yeri görebilmek adına, şehir içerisinde yer alan otellerde konaklayabilirsiniz. Ziyaret edebileceğiniz ayların da en iyi Nisan ve Mayıs ayları olduğunu söylemek mümkün. Belgrad gezilecek yerlerlistesine gelin birlikte göz gezdirelim.

Museum of Natural History Admin Office

Museum of Natural History Admin Office

1895 yılında kurulmuş olan bu müze, ulusal müze örneği göstermektedir. 117 adet doğal tarih koleksiyonunun bir araya getirilmesi ile oluşan müze, içerisinde kuş, memeli, böcek ve mineralojik ürünleri de barındırıyor. Sırbistan’da yer alan bu müzenin türünün ilk ve tek örneği olması, müzenin büyük bir öneme sahip olduğunu da bizlere gösteriyor. Sabah saat 08.30 ile 16.30 saatleri arasında müzeyi görmeniz mümkün. Ayrıca müzenin dışının mimarisi de gelen kişileri etkileyen bir özelliğe sahip. Dilerseniz müze dışının fotoğraflarını da çekmeniz mümkün olabilecektir.

Sırbistan Ulusal Müzesi

1844 yılında kurulmuş olan bu müzede Balkan, Osmanlı ve Sırp sanatçılar sergileniyor. Konum olarak da Cumhuriyet Meydanı üzerinde yer almakta. Pazartesi günleri haricinde müzeye katılım sağlayabilirsiniz. Ayrıca müze için belli bir ücret de alınıyor.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi

Tesla hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilme amacında olan kişilerin mutlaka müzeyi ziyaret etmeleri gerekmekte. Yaptığı çalışmaların da görselleri müzede bulundurulmakta. Sırp asıllı olmasından kaynaklı müze Belgrad’da yer almakta. Yine pazartesi günleri haricinde müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca müze saat 10.00 ile 20.00 arasında açıktır. Giriş ücretli bir şekilde yapılmakta.

Zemun Bölgesi

Huzurlu bir yürüyüş yapabilmek adına tercih edilebilecek olan bu bölge, Kanuni Sultan Süleyman döneminde kuşatılmış olan Belgrad Kalesi’ni de bulundurmakta. Tarih açısından büyük bir öneme sahip olan bu kalenin dışını görebilmeniz mümkün. Ayrıca bölgede eğlence yerleri de bulunuyor. Güzel vakit geçirmek isteyen herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken bölgelerden birisi.

Knez Mihailova Caddesi

Hem sabah hem de akşam saatlerinde muhteşem görüntüye sahip olan bu cadde, Roma dönemine kadar uzanan tarihi sayesinde turistlerin ilgi odağı olan bölgelerden birisi. Ayrıca Belgrad’dan alışveriş yapmak isteyen kişiler için de farklı dükkanların yer aldığını söyleyebiliriz. Alışveriş için tercih edilen bu cadde oldukça canlı olması sebebiyle de tercih sebeplerinden birisi. Bu caddeyi de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Cumhuriyet Meydanı

Meydanın tam orta bölümünde yer alan heykeldeki kişi aslında Prens Milos Obrenovic’tir. Bir dönem Osmanlı hakimiyetinde olan Belgrad’ı fethetmiş olan bu prens, aynı zamanda işaret parmağıyla da uzağı göstermekte. Denilene göre de eliyle işaret ettiği yer İstanbul. Meydanda yer alan bu heykelde o dönemlerdeki tarihin de canlandırılmış olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz meydanda yer alan kafelerde dinlenme şansını da elde edebilirsiniz. Ayrıca oldukça ünlü olan bu meydan çok fazla turisti de ağırlıyor.

Kalemagdan

Belgrad Kalesi’nin de içinde bulunan bu park, yeşillikle de sizleri buluşturmakta. Yılın her mevsiminde rahatlıkla ziyaret edilebilecek olan bu park, Tuna ve Sava Nehirleri’nin arasında yer alıyor. Fotoğraf çekebilmek adına en uygun yerler arasında bulunduğunu da söylemeliyiz. Ayrıca bisiklet turları da bu bölgede yapılıyor. Buraya gelmişken kaleyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Gardos Kalesi

Gardos Kalesi

Sırp asıllı olan Jankı Sibinjani’nin adına inşa edilmiş olan bu yapı 1896 yılında bitirilmiştir. Muhteşem bir manzaraya da sahip olan bu yer bir zamanlar gözetleme amaçlı tercih edilmekteydi. Dış cephesinin ışıklandırılarak daha da hoş görünmesine imkan tanınan kale, muhteşem mimarisi ile sizleri de etkisi altına alacak.

Çağdaş Sanat Müzesi

Genç sanatçıların eserlerini tanıtabilmelerine imkan tanıyan bu müze, özellikle de modern sanatla harmanlanmış olan eserleri bünyesinde barındırmakta. Kişisel sanat sergileri de müze içerisinde ziyaretçiler için açık hale getirilmekte. Dış mimari açısından binaya bakıldığında da farklı bir yapısı olduğu göze çarpan özelliklerden. Binaya giriş ve sergileri gezmek için belli bir ücret ödemeniz gerekmekte.

Afrika Sanat Müzesi

Özel koleksiyonları da bünyesinde barındıran bu müze, Afrika gelenekleriyle gelen ziyaretçileri tanıştırmak adına oluşturulmuş. Müzeye giriş için belli bir ücret ödenmesi gerekmekte. İçerisinde yer alan sıra dışı parçaları fotoğraflamanız da mümkün. Belgrad’a gelmişken bu müzeyi de ziyaret etmelisiniz.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6123
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.