6.03.2023 19:05:00

Bremen, Almanya Gezilecek Yerler

Bremen, Almanya Gezilecek Yerler

Bu Weser nehri kıyısında yer alan Bremen, Grimm kardeşlerin ünlü masalının kahramanları mızıkacılar ile adını duyurmuş  bir şehir. Yüzyıllardır süregelen denizcilik ve deniz aşırı ticaret tarafından biçimlendirilmiş şehir, Almanya’nın ikinci en büyük limanı olma özelliğini taşıyor.

Almanya Federal Cumhuriyeti’nde, Weser Irmağı kıyısındaki kent Bremen eyaletinin başkentidir. Bremen, Weser Nehri üzerinde bulunan limanın da etkisiyle; kültürel, ticari ve endüstriyel bakımdan tam bir Avrupa metropolü görüntüsü çiziyor. Kent merkezi, nehrin Kuzey Denizi’ne döküldüğü noktadan 60 km uzakta bulunuyor.

 

Almanya’nın batısında olup da yerel geleneklerini koruyabilmiş nadir şehirlerinden biridir. Bugün dahi Bremen şehrinin gelenekleri kendilerini belli etmektedir. Bunu nehir kıyısında, historizm devrinde inşa edilen ihtişamlı yapıların yanından veya orta çağdan kalma Schnoorviertel-Urgancılar semtinden geçerken anlamak mümkündür. Yapısal değişimin yıllar ardından ise Bremen şehri bugün otomotiv, gemi yapımı, çelik-, elektronik ve gıda sanayinin önemli bir konumunu teşkil etmektedir.

 

Modern üniversite ile ekonomi ve bilimin yakın işbirliği ve ayrıca şehrin kendisi tarafından olmak üzere, geleceğe yönelmiş olan genç insanlar, Weser nehri kıyısında bulunan bu şehir tarafından kendisine çekilmektedir. Bremen şehri ilk Alman şehri olarak 2005 yılında “Bilimler Şehri” unvanını kazanmıştır.

Bremen bir çok Almana göre Almanya’nın en şirin eyaletidir. Küçük şehirlerin sevimliliğine sahip olup büyük şehirlerin keşmekeşinden de uzak kalmayı başarabilmiştir. Bremenliler, Almanya genelinde nasıl yaşanacağını bilen insanlar olarak tanınıyor. Bremen ayrıca, yabancılara karşı en hoşgörülü ve sıcak davranılan Alman kenti olarak da ün salmış. Bu durum ırmak yoluyla da olsa taşınan deniz suyuna ve bölgenin görece daha zengin olmasına bağlanıyor.

 

Becks bira, Werder Bremen futbol takımı, Kellogg’s ve Bremen Mızıkacıları gibi dünyaca bilinen değer ve markaların şehridir Bremen.

 

Şehirde tramvay ile gezilecek yerlere kolayca ulaşmak mümkün. Schnoorviertel, Bremen’in merkezi olarak kabul ediliyor. Geziye buradan başlanabilir. Bu bölümdeki 17 ve 18. Yüzyıldan kalma yapılar, deniz ticaretinin en parlak dönemlerinin de tarihini veriyor bizlere.

 

Şehrin kalbi Domsheide‘de atar. Hauptbahnhofu da unutmamak gerekir. Burası aynı zamanda şehrin ulaşım merkezi burasıdır.

 

Şehir meydanındaki Bremer Dom Aziz Petrus’a ithafen inşa edilmiştir. İncil’deki hikayeye göre İsa, Aziz Petrus’a cennetin anahtarını vermiştir ve resimlerde, heykellerde Aziz Petrus elinde bir anahtar ile betimlenir. Bremen Katedrali’nin tamamlanmasıyla bu anahtar figürü şehirdeki başka birçok süslemede de kullanılmış ve kısa sürede şehrin simgesi haline gelmiştir. Bremen’in bayrağındaki gümüş anahtar buradan gelmektedir.

 

Okyanus Müzesi Avrupa‘nın en önemli etnografya müzelerinden biridir. Bremen şehrinin eski şehir merkezinde bulunan gotik yapı tarzında kiliseler mutlaka görülmeye değerdir.

 

Bremen’in gözde yeşil alanı, Der Bürgerpark doğa ile baş başa kalmak isteyenleri görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

 

Kunsthalle’in güneyindeki  Viertel ve Schlachte kesiminde Weser Nehri boyunca yemek yenecek güzel restoranlar, güzel vakit geçirilebilecek kafeler bulunuyor.

Bremen dans tiyatrosunun, Bremer Shakespeare Company’nin, Deutsche Kammerphilharmonie – Alman oda filarmonisinin ve Bremen tiyatrosunun son derece iyi birer isimleri bulunmakta olup, Bremen tiyatrosu, 2007 yılında “Yılın opera binası” unvanını almıştır. Her yılın eylül ayında ise Bremen müzik etkinlikleri tarafından, uluslar arası boyutta yeni ve eski müzik severleri buraya çekilmektedir. Bremen şehrinin müzeler sektörü de nerede ise hiçbir isteği açıkta bırakmamaktadır. Onun yelpazesi ise sanattan dizayna ve oradan atik çağlara, denizcilik tarihinden astronomiye dek uzanmaktadır.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 341
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.