19.12.2022 14:55:00

Bursa'da Günübirlik Gezilecek Yerler

Bursa'da Günübirlik Gezilecek Yerler

Osmanlı’ya bir dönem başkentlik yapmasından dolayı da tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmuş olan Bursa, hem doğal hem de tarihi ve kültürel güzellikleriyle en dikkat çeken şehirlerimiz arasında. Özellikle de tarihi sayesinde Osmanlı devleti hakkında pek çok bilgi de edinebilmek mümkün. Pek çok padişahımızın mezarının da yer aldığı Bursa, mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizden birisi. Aynı zamanda kış turizminde de tercih edilen Bursa, turistlerin ilgi odağında olan merkezlerimizden. Bursa’da günübirlik gezilecek yerler başlıklı bu yazımız da, gezi için çok fazla vakti olmayan ziyaretçiler adına hazırlanmıştır. Gelin bu yerlere beraber bakalım.

Koza Han

Merkeze çok yakın olan bu yer, yürüyerek ziyaret edilebilecek alanlardan. Sabah kahvenizi içmek isteyeceğiniz bu yer, muhteşem bir mimariyi de bünyesinde taşımakta. Ayrıca içerisinde ipek ürünler de satılmakta. Toplamda 45 adet dükkanın yer aldığı bu alandan mutlaka alışveriş yapmak isteyeceksiniz.

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Bursa’nın sembollerinden birisi olan Yeşil Cami, Osmanlı mimari örnekleri arasında bulunuyor. Çelebi Mehmet tarafından inşa edilmiş olan bu cami, muhteşem çinilere ve taş oymalarına sahip nadide camiler arasında.

Uzun Çarşı

Yerli halkın aradığı her şeye erişebildiği bu çarşı, oldukça eski bir yapıya sahip. Yine Osmanlı döneminden kalmış olan bu çarşının Nalbantoğlu’nda yer aldığını biliyoruz. Ayrıca Bursa’nın ünlü olan kestane şekeri ile ipek ürünlerine de bu çarşıdan ulaşabileceksiniz.

Bursa Kapalı Çarşı

Kuyumcu dükkanlarıyla çevrili olan bu çarşı, el yapımı takılara da ulaşabileceğiniz dükkanları içerisinde barındırmakta. Yerli ve yabancı turist tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret edilen bu çarşıyı ziyaret listenize de eklemelisiniz.

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Çekirge Caddesi’nde yer alan bu köşkte bir dönemlerde Atatürk’ün kalmasından dolayı sonraki dönemlerde müze haline getirildiği biliniyor. Gezi için çok fazla vakti olmayan kişiler buraya dolmuşla bile ulaşım sağlayabilecekler. Merkez olan Heykel’den Çekirge dolmuşlarına binip ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca müze içerisinde Atatürk’ün kişisel eşyaları da yer alıyor. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

Soğanlı Botanik Park

Yemyeşil Bursa’yı yakından görmek isterseniz bu botanik parkı ziyaret etmelisiniz. İçerisinden birbirinden farklı ve güzel çiçeklerin de yer aldığı bu parkta piknik de yapılabilmekte. Yerli halkının hafta sonu kaçamakları arasında yer alan botanik park, tertemiz bir havaya sahip. Ayrıca park içerisinde İngiliz, Fransız ve Japon bahçeleri de bulunmakta.

Bursa Kent Müzesi

Müzeleri günübirlik ziyaret etmek isteyen kişiler için ziyaret edilmesi gereken müzelerden birisi de Kent Müzesi’dir. Osmanlı’ya yüzyıllarca ev sahipliği yapmış olan Bursa’nın Osmanlı döneminin kültürünü de bünyesinde bulundurduğunu söylememek imkansız. Müze sayesinde Osmanlı hakkında daha detaylı bilgiye kavuşabilmeniz mümkün hale gelecek.

Bursa Cumhuriyet Caddesi

Şimdilerde içinden nostaljik bir özelliğe sahip olan tramvayın da geçtiği cadde, çevresinde farklı dükkanları da bulunduruyor. Yeme ve içme dükkanları haricinde kıyafet gibi farklı dükkanları da çevresinde görebileceksiniz. Ayrıca yer alan banklarda oturup dinlenme imkanını da yakalayabilirsiniz. Cadde merkezde yer aldığı için akşam saatlerinde de yürüyüş yapılabilecek olan alanlar içerisinde.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

2002 yılında ziyarete açılmış olan bu müze, Türkiye’nin ilk Anadolu arabalarını bünyesinde taşımakta. Oldukça sevilen bir müze olan bu müze, yerli e yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilen ender müzeler arasında. Saat 10.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebileceğiniz bu müze aynı zamanda ücretsiz olarak ziyaretçilerini beklemekte.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü

Pek çok dizi ve filmin de çekimlerinin yapıldığı bu köy, tüm gününüzü bu yere ayıracağınız kadar zengin bir köy. Şirin evlerinin fotoğraflarını çekebilir ve köylü teyzelerin açtığı gözlemelerin tadına varabilirsiniz. Mimari açıdan oldukça özgün olan yapılara sahip olması da, köyün turlarla ziyaret edilebilmesine imkan tanımış durumda. Ayrıca konaklamak adına da tercih edebileceğiniz tesisleri bünyesinde barındırıyor.

İznik Gölü

İznik Gölü

Farklı balıkları içerisinde bulunduran bu göl, balık tutmak isteyen kişilerin sıklıkla gittikleri alanlar içerisinde. Muhteşem güzelliğe sahip olan bu gölün çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. Sessiz bir ortama sahip olması da yine aileler tarafından da ziyaret edilebileceğini gösteriyor. Bugalov otellerini bünyesinde barındırması sayesinde, dilerseniz buraya gelip bu evlerde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. İçerisinde yer alan restoran ve kafelerde dinlenme imkanını da bulabileceksiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1358
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.