18.12.2022 17:55:00

Cunda Gezilecek Yerler

Cunda Gezilecek Yerler

En sevilen tatil mekanlarından birisi olan Cunda, her yıl yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapan turizm destinasyonları arasında. Ayvalık’a bağlı olan bu ada, aslında bir dönemler Rum kasabasıydı. Rumca kelime anlamı olarak da ‘’kokulu ada’’ olarak biliniyor. Farklı çiçeklerin mis gibi kokusundan dolayı bu ismi almış olan ada, sakinlik isteyen kişilerin tercih edebileceği yerlerden birisi. Farklı tatil yerlerinin kimi zaman karmaşalı bir yapıya sahip olması da Cunda’nın tercih edilebilirliğini daha da yükseltmekte. Peki Cunda gezilecek yerler açısından bakıldığında karşımıza hangi yerler çıkıyor? Cunda’ya gitmeden önce bu yazımızı incelemenizde fayda var.

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda’nın bir zamanlar Rum kasabası olduğunu söylemiştik. Bundan dolayı da içerisinde bir kilise barındırması şaşılmayacak bir durum. 1873 yılında yapılmış olan bu kilise, deprem sonrası oldukça tahribata uğramış. Bundan dolayı da belli bir dönem kullanıma kapatılmış. Ardından restore edilerek yeniden açılmış ve bugün de müze olarak kullanım sağlıyor. Rahmi Koç Müzesi ismi verilen bu müze, mühendislik ve endüstri alanında pek çok unsuru bünyesinde barındırmakta. Belli bir ücret ödeyerek girebileceğiniz müze, ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Aşıklar Tepesi

Bir dönem yel değirmeni amaçlı kullanılan bu yapı, restore sonrasında Selim ve Necdet Kent Kitaplığı haline getirilmiş. İçerisinde kafenin de yer aldığı bu alan oldukça hoşunuza gidecek türden. Yapısıyla da herkesin beğenisini kazanan bu yer, oldukça tercih edilen alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta. Siz de Cunda’da ziyaret etmeniz gereken yerler listenize bu tepeyi mutlaka eklemelisiniz.

Despot Evi

Asıl olarak 1862 yılında inşa edilmiş olan bu ev, Rum asilzadesi için kurulmuştur. Ardından bir baskın sonucunda ev sahibinin öldürülmesinin ardından da Osmanlı devleti tarafından satın alınmış. Bir dönem Hükümet Binası olarak kullanılsa da sonrasında yetimhane olarak imara açılmıştır. 1980 yılında da bina boş durumda kalmıştır. Turistlerin bu binaya ilgi gösterdiği de bilinmekte.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olma özelliğinde olan bu park, gezi listenize mutlaka eklenmesi gereken yerler arasında. Doğal güzellikler açısından zengin olan bu yerde; adalar, kilise ve manastırlar da karşımıza çıkıyor. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada yakalamak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilecek olan bu park, sakinliğiyle de herkesi etkilemekte. Hem bitki örtüsünün hem de deniz canlılarının çeşitli olmasından dolayı muhteşem güzellikleri inceleyebilme şansına da kavuşabileceksiniz.

Tarihi Taş Kahve

1500 yıllık bir geçmişe sahip olan kahve, Cunda’nın yerlisi için adeta buluşma noktalarından birisi olarak kullanılıyor. Muhteşem kahveleriyle gelenlerin yeniden gelmek istediği tarihi bina, iç yapısıyla da dikkat çekmekte. Restore çalışmaları sayesinde ayakta duran binayı mutlaka görmelisiniz. Tostunun ve sakızlı Türk kahvesinin meşhur olduğu kahve, dinlenmeniz için mutlaka tercih etmeniz gereken bir yer.

Ayışığı Manastırı

Tam denizin önünde olan bu bina, 16. yüzyıldan kalmış durumda. Asırlık bina olarak nitelendirebileceğimiz bu manastır, eski dönemlerde hazine avcıları tarafından da ne yazık ki talan edilmiş. Ardından 2012 yılında satın alınıp restore edilmiş. Ne yazık ki haftanın her günü iç kısmının ziyaretçilere açık olmadığı biliniyor. Buraya ulaşım sağlamanın tek yolunun da özel araç olduğu unutulmamalı. Herhangi bir toplu taşıma ile bölgeye erişim sağlamanız ne yazık ki mümkün olmamakta.

Rahibe Okulu

Bir diğer deniz manzarasına sahip olan bina da Rahibe Okulu’dur. 1835 yılında Komili ailesinin özel mülkü haline gelmiştir. Etrafında zeytin ağaçlarının yer aldığı bu yapıyı görebilmek için özel araç da imkan sağlamamakta. Yapıyı ancak tekne turları sırasında görmeniz mümkün. Muhteşem manzarası olan bu binanın tekne turları sırasında mutlaka görülmesi gerekiyor. Tamamen yeşilliklerin arasında kalmış olan bina, dış cephesinden de muhteşem bir görüntüye sahip.

Anelemmatik Güneş Saati

Ayvalık Belediyesi tarafından yapılmış olan bu saat, bölgenin en sevilen isimlerinden birisi olan Ahmet Erol Keskin’in vefatından sonra onun adına yapılmıştır. Güneş saatini görmek isteyen herkesin bu yeri ziyaret etmelerini öneriyoruz. Bir park içerisinde yer alan bu güneş saati, gölgenin düştüğü açıya göre saati göstermekte. Çocuklarınızla beraber bölgeye ulaşım sağlamanız da mümkün.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4222
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.