14.03.2022 17:20:00

Darende

Darende

DARENDE 

 

Darende ilçesi Malatya'nın en güzel ilçelerinden biridir. Malatyalılar şehir merkezinden kaçmak için hafta sonlarını Darende'nin doğasında geçirmeyi severler.  Diğer bölgelerden de ziyaret edilen bu turistik noktayı gezmek için birkaç saatinizi ayırmanız daha yetecektir. Ayrıntılı gezmek ise yine maksimum 1 gününüzü alacaktır.

 

 

DARENDE NASIL BİR YER?

 

Darende Malatyanın kuzeybatı girişinde bulunan küçük bir ilçedir. Tarihsel ve doğal güzellikleri ile şehrin en turistik noktalarından biridir. Tepelerin hemen dibinde Tohma çayının yanında kurulmuş olan şehir tarihsel olarak da adı geçen bir yerdir. 


 

 

DARENDE’DE GEZİLECEK YERLER

 

HAMİDİYE ÇARŞISI

 

Darende’Nin merkezine gittiğinizde ilk olarak karşınıza Hamidiye çarşısı çıkar. Tohma Çayı'nın hemen yanında kurulmuş olan çarşı gelen turistlerin yeme içme ihtiyaçlarını karşıladığı yerdir. Yöresel ve dini ürünlerin de satıldığı çarşının alanı baştan sona 20 dakikada gezilecek kadardır. Bölgede görülecek diğer yerlere ise bu çarşı içinden geçilerek gidilmektedir.

 

 

SOMUNCU BABA TÜRBESİ

 

Somuncu Baba Türbesi Darende’nin en meşhur yeridir. Tohma çayının hemen yanında kurulmuş olan türbe çok güzel bir mimariye sahiptir. Türbe adını Osmanlı zamanında somun dağıtırken meşhurlaşmış kişiden alır. Somuncu Baba’nın asıl adı ise Hamid-i Veli’dir. Somuncu Baba, Hazreti Peygamberin de 24. kuşaktan torunudur.  Somuncu Baba adına ise ülkemizdeki birçok yerde rastlayabiliyorsunuz. Ülkenin birçok noktasında yaşadığı tahmin edilen Somuncu Baba adına yapılan türbelerden diğerleri de Bursa ve Aksaray'da yer alıyor. Somuncu Baba’nın aynı zamanda Hacı Bayram-ı Veli’nin de hocası olduğu bilinmektedir.

 

 

HASAN GAZİ KÖPRÜSÜ VE BÜYÜK ÇARK 

 

Somuncu Baba türbesini gezdikten sonra türbenin alt tarafından uzanan patikadan devam ederseniz Tohma Çayının üzerindeki küçük köprüyü görürsünüz. Çayın iki yakasını birbirine bağlayan köprünün iki tarafında da ziyaret edebileceğiniz noktalar bulunuyor. Çayın karşısındaki büyük kaya duvarındaki büyük çark ise suyun seviyesinden yukarıda bulunuyor. Asıl işlevini kaybetmiş olan çark bugün turistik bir yapı haline gelmiştir.

 

 

TOHMA KANYONU VE KUDRET HAVUZU


 

Tohma Kanyon’u Darende’nin en meşhur noktası olarak bugün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tohma çayının yardığı vadide oluşan kanyonun içerisinde kayalardan gelen kükürt ve sıcak su için yapılmış olan havuzlar yeni düzenlemesi ile oldukça güzel bir görüntü oluşturuyor. Kanyonn içerisinden akan suyun hemen bitişindeki üç havuzdan oluşan cennet köşesi turkuaz suları ile adeta görsel bir şov sunuyor. Bu suların sıcaklığı ise yıl boyu 22 derece civarında bulunuyor. Herhangi bir giriş ücreti ve ziyaret süresi olmayan havuzları mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

 

 

GÜNPINAR ŞELALESİ

 

Günpınar Şelalesi, Darende’nin diğer bir doğa harikasıdır. Bu kadar küçük bir bölgeye sığmış olan doğal güzelliklerden biri olan şelaleye ilçe merkezinin 2 kilometre kuzeyinden Elbistan yoluna dönülerek gidilebiliyor. İlçe merkezine olan mesafesi yaklaşık 15 dakika olan şelale çevresinde de alabalık ve et restoranları bulunuyor. İçerisinde bulunan tesiste de şelaleyi ve buz gibi suları görebilir ve özellikle yaz sıcağında serinleyebilirsiniz.

 

 

DARENDE’DE BULUNAN İMKANLAR

 

Darende’de konaklama için birkaç alternatifiniz bulunuyor. Şehirde 2 otel ve bir de misafirhane bulunuyor. Yeme içme için ise küçük işletmeler dışında Hamidiye Çarşısının karşısında bulunan Selçuklu Sofrası restoran  bölgenin en çok tercih edilen restoranı olmakta. Bölgeye toplu taşıma ile gelmek de oldukça kolaydır. Malatya il merkezinden Darende’ye direkt giden dolmuşlar bulunmaktadır.

 

 

DARENDE’YE NASIL GİDİLİR?

 

Darende karayolu olarak Kayseri - Malatya yolu üzerinde yer alır. Sivas yönünden gelişte ise Gürün yolu kullanılmaktadır.  Bölgeye tren yolu ile gelmek için ilk önce Malatya’ya ulaşmanız gerekiyor. Bölgeden geçen Kurtalan Ekspresi ve Van Gölü ekspresi ile önce Malatya’ya ardından Darende’ye ulaşabiliyorsunuz. Bölgeye havayolu ile gelmek için ise Malatya havalimanını kullanabiliyorsunuz. Malatya havalimanını Darende’ye olan uzaklığı yaklaşık 1 saattir.

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1964
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.