8.03.2023 13:05:00

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler

 

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai Emirliği’nin içerisinde yer alan, Arap Körfezi’nin güneybatısında kurulu Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde Abu Dhabi’den sonra en fazla nüfusa sahip olan, en büyük emirliktir.

Dubai hakkında bilinen ilk tarihi kayıtlar 1095 yılına aittir. Bugünkü Dubai şehrine ilk yerleşimin ise 1799 yıllarına rastladığı belirtilmektedir. Resmi olarak 19. yüzyılda, Al Abu Falasa klanı tarafından kurulmuş olan Dubai, 1892 yılında İngiliz himayesi altına girmiştir. 1966 yılında Dubai’de, petrolün varlığı keşfedilmiş, bu keşfin hemen ardından şehir % 300’lük bir büyüme kaydetmiştir. Dünyanın dikkatini petrol kaynaklarıyla üzerine çeken Dubai, 1971 yılında İngilizlerin bölgeden tamamen çekilmesinin ardından, Abu Dhabi ve diğer 5 emirlik ile birleşerek resmi olarak Birleşik Arap Emirlikleri ülkesine dâhil olmuştur.

1979 yılında Jebel Ali limanında serbest ticaret bölgesi kurulmasıyla, Dubai’de ekonomik alanda büyük değişim ve gelişimler kaydedilmiştir. Bugün bir dünya şehri ve iş merkezi konumundaki şehir, petrolün yanı sıra emlak, turizm ve finansal hizmetler alanlarında da ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunmaktadır.

 

Dubai iki yönüyle ön plana çıkar. Kentin bir yönü Persli tüccarlar tarafından şekillendirilmiştir. Diğeri ise 1971 yılında Dubai ve diğer altı emirliğin birleşerek BAE’ni oluşturmasıyla meydana gelmiştir.

Dubai’nin Hindistan’a giden yol üzerinde bulunmasının bir neticesi olarak, başta Hintliler olmak üzere, yabancı tüccarlar buraya yerleşmiş ve 1930’lara kadar kenti önemli bir ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Günümüz Dubai’sinin eski yüzü, daha çok bu dönemlerde şekillenmiştir.

Pazar yerleri kentin başlıca turistik mekanlarıdır. Bur Dubai’de yer alan Bud Dubai Çarşısı kent pazarlarının bulunduğu yerlerdendir. Kemeraltı ve rüzgar kulelerinin gölgesi altında çok sayıda tekstil, elbise ve antika mağazası yerini almıştır. Deira Baharat, Perfume ve Deira Altın Çarşıları diğer başlıca yerel pazar merkezleridir.

Modern Dubai 1971 yılından itibaren kurulmaya başlanmıştır. Kenti kuşatan gökdelenler, bu tarihten günümüze kadar geçen dönemin eseridir. Dubai, modern çağ ile tarihin iç içe geçtiği bir kenttir. Gökdelenler kentin modern yüzünü temsil ederken, rüzgar kuleleri ve tarihi camiler geçmişi yansıtmaktadır.

Burj El Arab kent sınırları içerisinde yer alan ve dünyanın en iyi otellerinden biridir. Dünyadaki ilk 7 yıldızlı oteldir.

Dubai de bunları görmeden gelme

- Burj Khalifa (At the top)

- Burj Al Arab

- The Dubai Mall

- Dubai Müzesi

- Mall of Emirates & SKI Dubai

- The Dubai Fountain

- JBR Walk & Dubai Marina

- Palm Jumeirah & The View at The Palm

- Souk Madinat Jumeirah

- Jumeirah Camii

- Atlantis Hotel & Aquaventure Su Parkı

- Dubai Koyu (Dubai Creek)

- Jumeirah Sahili

- Miracle Garden

- Altıncılar Çarşısı

- Baharatçılar Çarşısı

- Wild Wadi Water Park

- Dubai Aquarium

- The Dubai Frame

- Ibn Battuta Mall

- Opera Evi

- Legoland Dubai

- Bollywood Parks

- Motiongate Dubai

- Madame Tussauds Dubai

- Infinity des Lumieres

- Dubai Jeep Safari (Çöl Safarisi

Şimdiden Dubai de iyi kelifler dileriz..

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9573
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.