17.03.2023 18:50:00

Dubrovnik Hırvatistan

Dubrovnik Hırvatistan

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan‘ın Adriyatik Denizi kıyısındaki en popüler ve en turistik şehirlerden birisi. Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü Dubrovnik, Hırvatistan, Netreva Eyaleti’nin merkezi konumundadır. Hırvatistan’da turizm denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Dubrovnik, masmavi denizi ve kırmızı çatılı evleriyle insanı neşelendiren ve canlandıran bir şehirdir. Kristal mavisi denizi ve ticari açıdan oldukça faal olan limanı sayesinde her geçen yıl daha da popülerleşen Dubrovnik; turizm camiasında cennetin yeryüzündeki yansıması olarak ünlenmiştir.

Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

Dubrovnik’e Türk kaynaklarında da eski adıyla (Ragusa) rastlanmaktadır. Bu kentte kurulu şehir-devleti Ragusa Cumhuriyeti’ne I. Murat döneminde 1365 yılında ayrıcalık tanınmış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine alınmış ve yıllık vergiye tâbi tutulmuştu. Napoleon Bonaparte dönemindeki savaşlar sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu devlete de son vermiş ve şehri Fransa’ya bağlamış, 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermişti. Bu şekilde şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.

Dubrovnik; 7. yüzyılda inşa edilmiş olan Eski Şehir bölümünün ve 13. yüzyıldan bu yana bozulmadan varlığını sürdürebilen Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden olan Şehir Surları’nın da içerisinde bulunduğu UNESCO Dünya Miras Listesi’ne ait birçok kıymetli yapı ve esere ev sahipliği yapmaktadır.

Dubrovnik’te turizmin 19.yüzyılda yapılan Opatija Grand Hotel (1890) ve Dubrovnik Hotel Imperial (1897) lüks otellerinin açılmasıyla başladığını söyleyebiliriz. CNNGo göre, Dubrovnik dünyanın en iyi 10 ortaçağ duvarlı şehirler arasındadır. Dubrovnik 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiş (demilitarize) ve 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırp güçler tarafından kuşatılmış ve bombardıma tutularak büyük hasar almıştır.

Hem keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak güneşli, canlı ve sıcak bir atmosfere; hem de tarihi yapılarıyla sizi farklı bir zaman yolculuğuna çıkaracak mistik bir görünüme sahip olan şehir, modernleşmesinin yanı sıra koruduğu doğası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1106
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.