13.11.2022 22:00:00

En İyi Kış Sporları Listesi

En İyi Kış Sporları Listesi

Kış aylarında da doyasıya eğlenmenin ve fit kalmanın birçok yolu mevcut. Bu yazımızda ister bireysel olarak ister ise grup halinde yapabileceğiniz birbirinden eğlenceli ve heyecanlı kış sporlarından ve bu sporları nerelerde yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Mevsim gereklerine uygun giyinildiğinde bu sporları yaparken üşümezsiniz, aksine dinç ve zinde kalırsınız ve sevdiklerinizle her mevsim keyifli anlar biriktirebilirsiniz. En popüler sporlardan başlayarak oluşturduğumuz bu listede, kendinize uygun bir spor bulacağınıza inanıyoruz. Gelin birlikte kışın yapabileceğiniz keyifli sporlardan bazılarına bakalım.

Listemize herkesin en sevdiği kış sporu olmaya aday olan ve en popüler seçenekten başlayabiliriz. Evet, kayak! Kayak aslında bir ulaşım aracı olarak icat edildi. Yaklaşık 7 bin önce İskandinavya, Sibirya, Moğolistan, Kuzey Amerika gibi soğuk ve zorlu kış koşullarına sahip ülkelerde bir yerden diğerine, kara batıp çıkmadan hızlı bir biçimde gidebilmek için keşfedildi. İlk kayaklar ahşap olup altlarına kaygan olması için deriler kaplanmış. Daha sonraları askeri amaçla da kullanıldığı bilinen kayak, günümüzün en sevilen kış sporu! Kış olimpiyatlarında izleyip de denemek istediyseniz, kayak sporunu yapmanızı kesinlikle önerebiliriz. Çünkü Türkiye’de dünya standartlarında çok kaliteli kayak merkezleri mevcut. Türkiye’de kayak deyince akla Bursa Uludağ gelse de birçok farklı kayak merkezi mevcut. Türkiye’de Erzurum’da bulunan Palandöken Kayak Merkezi, Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, Kayseri Erciyes Kayak Merkezi, Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi, Isparta Davraz Kayak Merkezi gibi daha birçok kayak merkezi bulunmaktadır.

Listemizde ikinci sırada Buz hokeyi var. Buz hokeyinin en meşhur olduğu ülkeler Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çekya, ABD ve Slovakya olduğunu söyleyebiliriz. Buz hokeyi, profesyonel olarak iki takımla oynanan bir spordur. Diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar ve çok koruyucu ekipmanları vardır. Ülkemizde bazı buz pateni pistlerinde tek başına pratik yapan veya hobi olarak birkaç kişilik gruplarla hokey oynayanları görebilirsiniz. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun sitesinde konuya dair detaylı bilgiler bulabilir, hatta bu sporu profesyonel olarak oynayabilirsiniz.

Listemizde üçüncü sırada oldukça zarif ve keyifli bir spor olan Buz Pateni var! Buz pateni, buz zeminde altı kızaklı patenlerle kayılarak yapılan bir spordur ve estetik yönü ağır basar. Speed Skating branşını bir hız yarışı olarak düşünmek mümkündür. Zamanla ve rakiplerinizle yarışırsınız. Artistik Buz Pateni ise adeta buzda dans etmek gibidir. İki türlüsü de çok keyiflidir ve yıl boyu buz pateni pistleri bulmak mümkün olduğundan, keyifle yapabileceğiniz bir spordur. Eğer bu sporu deneyip severseniz, kendi patenlerinizi alarak saatlik kiralanan buz pistlerinde buzun keyfini sürebilirsiniz.

Dördüncü sırada, hepimizin içten içe denemek istediği bir spor olan Snowboard var. Snowboarding, karla kaplı bir yüzeyde snowboard üzerinde durarak ilerlediğiniz eğlenceli ve rekabetçi bir aktivitedir. Snowboard sürücünün ayaklarına bağlıdır. Akrobatik hareketler yaparak yükseklere ulaşmak keyifli olduğu kadar, sadece board’u sürerek ilerlemek de aynı derecede keyiflidir. Bu eğlenceli aktivite, kışın sevdiklerinizle deneyebileceğiniz sporlardan yalnızca bir tanesidir.

Listemize ilginç bir spor olarak Ice Fishing eklemek istedik. Ice fishing, aslında adından da anlaşılacağı üzere buz kütlesinin yüzeyinde açılan bir delikten balık tutma sporudur. Belirli iklimsel ve coğrafik koşullar isteyebilir ve bu sporu yapmak isteyenler oldukça dikkatli olmalıdır. Bu sporda doğru giyinmek, doğru balık ekipmanı kullanmak ve buz kalınlığına dikkat etmek çok önemlidir. Rusya, ABD, Kanada ve İskandinav ülkeleri gibi soğuk coğrafyalarda çok sık yapıldığına şahit olabilirsiniz.

At Binme

Daha güvenli ve sakin bir spor yapmak isterseniz, kapalı manej sahalarında at binebilirsiniz. Gerekli koruyucu binicilik ekipmanını giyerseniz geriye sadece keyifli bir at çiftliğinde at sürmeniz kalıyor. Sevdiklerinizi de alıp birkaç saatliğine gidebileceğiniz gibi, birçok binicilik kulübünde mevcut olan otellerde kalarak 1 hafta sakinliğin, sevimli atların ve güzel kahvaltıların keyfini çıkarabilirsiniz.

Hiking (Doğa yürüyüşü) kışın yapabileceğiniz sakin ve oldukça keyifli bir başka spordur. Mevsime uygun giysiler ve sağlam botlarla yola çıkabilir ve Türkiye'nin cennet yürüyüş rotalarında termosunuzdan kahvenizi yudumlayarak yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Atv Safari

Atv sürmek tam olarak literatürde spor olarak geçmese de Dünya genelinde birçok atv yarışı ve etkinliği düzenlenmektedir. Türkiye'de atv kiralayabileceğiniz bolca tesis bulunmaktadır. Özellikle kamp ve doğa turizmiyle meşhur destinasyonlarda atv sürerek eğlenen insanlara rast gelmişsinizdir. Siz de arkadaşlarınızı alıp yollarda stres atabilirsiniz.

Kano ve Rafting

Kışın kano yapılır mı? Evet, kışın yapılan kano sporuna winter paddling deniyor. Sporla ilgili gerekli uyarıları okuyup mevsime göre giyindikten sonra kanonuzu diğer sporlara göre oldukça uygun bir fiyatla kiralayabilir, doğaya doğru kürek çekebilirsiniz. Rafting ise şişme bir bot üzerinde, gerekli koruyucu ekipman giyilerek nehir gibi su kanalları üzerinde adrenalin dolu bir serüven demek. Ama kışın üstünüzün ıslanmasından hoşlanmıyorsanız raftingi es geçebilirsiniz.

Bir de kar raftingi vardır ki, çok eğlenceli bir spordur. Aslında yuvarlak bir şişme botun üstünde karda kaymaktan pek farkı yoktur, aileler için unutulmaz derecede keyifli bir aktivite olabilir

Kızakla kaymak, listedeki bir diğer kış sporudur. Uludağ gibi büyük kış sporları merkezlerinde kiralayabileceğiniz kızaklarla keyifli ve hızlı bir kar deneyimi yaşayabilirsiniz. Bir kayak merkezine giderseniz teleferiğe binmeyi ve bembeyaz manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5303
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.