7.12.2021 11:10:00

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu

GÖYNÜK KANYONU

 

Ülkemizdeki kanyonlar arasında belki de içinde vakit geçirilebilen, yüzülebilen ve kilometrelerce yürünebilen nadir kanyonlardan biri Göynük. Birçok kanyon ya kurumuş ya da zeminine inmesi tehlikeli kanyonlarken Göynük kanyonu adeta baştan sonra ulaşılabilir konumda. Turkuaz sular ile karstik beyaz kayaların arasında sizleri güzel bir yola çıkarıyoruz.

 

 

GÖYNÜK KANYONU NEREDE?

 

Göynük Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesinin, Göynük beldesinde yer alıyor. Ulaşımın gayet kolay olduğu Göynük’e toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz Batı Antalya otobüsleri ile ulaşabiliyorsunuz. Kanyon bölgesi için ise Göynük şehir içinde dolmuşa binmeniz gerekiyor.

 

GÖYNÜK KANYONU NASIL GEZİLİR?

 

Göynük Kanyonu’nu gezmenin iki farklı yolu var. Bunlardan ilki kanyonun giriş kısmından yukarıdaki rafting alanına kadar olan kısmı gezmek, diğer ise Likya Yolunu takip edip kanyonun iç kısımlarını keşfetmek. İkisini de sizler için anlatacağız.

 

 

Rafting ve Kanyon Turu

 

Kanyon bölgesine geldiğinizde 8 liralık giriş ücretini ödemeniz gerekiyor. Ardından karşınıza ilk başta küçük bir havuz geliyor. Suyun biriktiği bu küçük havuz yüzmeyi sevenler için hızlı bir başlangıç olacaktır. Çünkü kanyonun ilerisinde böylesi güzel bir havuz bir daha yok. Dönüşe saklarsanız da yorgun olabilirsiniz.

 

 

İlk kısmı geçtikten sonra derin olmayan bir bölge bölge üzerine yapılmış tahta bir köprüden geçerek kanyonun yukarı kısmına doğru yapılmış taş yoldan tırmanmaya başlıyorsunuz. Bu tırmanış oldukça dik ve yorucu olduğu için yanınızda su bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. En üst kısma kadar devam eden yol üzerinde soluklanmanız için de banklar ve kamelyalar bulunuyor.

 

Girişten itibaren yaklaşık yarım saat yürüdükten sonra rafting yapılan alana geliyorsunuz. Buradaki rafting alanı ise body rafting. Can yeleklerini giyip suyun içinde ekip olarak yürüyorsunuz. Bu bölümde rafting yapılan alana giriş ise yasak. Eğer aktivite için para ödemiyorsanız kanyonu kullanmanız yasak. Kanyon bölgesinde yapabileceğiniz bütün aktivitelerde inanılmaz pahalı. Can yeleğinizi giydirip elinizden tutup gezdirmenin fiyatı 2021 Eylül de 90 liraydı. Diğer aktiviteler olan zipline ve botla geçiş ise 200 liraya kadar gidebiliyor. Bu noktadan sonra ise gidebileceğiniz bir yer kalmıyor ve geri dönüp çıkış yapıyorsunuz.

  

Likya Yolundan Kanyon Turu

 

Kanyonun ilk kısmını yukarıdaki gibi gezdikten sonra daha farklı bir rota değerlendirmek isterseniz Likya Yolunu takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu rota içerisinde neredeyse tüm rotanın tırmanış olduğunu söylememiz gerekiyor. Eğer çok formda iseniz sabahın erken saatlerinde bu rotadan yukarı tırmanıp öğlende yukarıdaki kanyon bölgelerinde keşif yaptıktan sonra akşam geri dönebilirsiniz. 

 

 

Günlerin uzun sürdüğü yaz zamanları bunun için biraz daha ideal olsa da en iyi yürüyüş zamanı bahar ve sonbahar aylarında. Eğer yaz zamanı bunu değerlendirmek isterseniz günün ilk ışıkları ile yola koyulmanızı tavsiye ederiz. Genel olarak orman gölgesinde gidiyor olsanız da sıcaklık oldukça bunaltıcı olabilmekte. Yaz dışında bölgede kamp yapmak isterseniz de bu yolu çıkabilir ve yukarıda kamp yapabilirsiniz.

 


 

GÖYNÜK KANYONUNDAKİ İMKANLAR

 

Kanyon içerisinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz restoran ve market hizmeti bulunuyor. Araçlarınızı park edebileceğiniz otopark da mevcut. Eğer kanyon bölgesinde kamp yapmak isterseniz de giriş bölümünde bir de kamping mevcut. Aktivite olarak ise body rafting, bot turu ve zipline yapabilirsiniz. Göynük merkezinden buraya gelen dolmuşlar da bulunmakta. Tatilinizi bu bölgede yapmak isterseniz de Göynük’te oteller ve pansiyonlar bulmak çok kolay. Şahsi ihtiyaçlarınız için her türlü market ve yeme içme için çeşitli yelpazede restoranlar bulunuyor.


 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9396
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.