15.03.2022 11:25:00

Gürün Gökpınar Gölü

Gürün Gökpınar Gölü

GÜRÜN GÖKPINAR GÖLÜ

 

Sivas’ın en meşhur gölü neresi diye sorarsanız herkes Gökpınar Gölü diyecektir. Sivas ilinin en  güney ilçesi olan Gürün ekstra bilgi olarak Cem Yılmaz’ın da memleketidir. Kayseri - Malatya yolu üzerinde bulunan şehrin nüfusu ise yaklaşık 20 bindir. 

 

 

GÖKPINAR GÖLÜ NASIL BİR YER?

 

Gökpınar Gölü aslında bir nehir kaynağıdır. Bulunduğu noktadan çıkan sular ile önünden oluşan çay vadinin de yaşam kaynağıdır. Genel olarak kırsal olan tepeler arasındaki bu göl bölgenin en önemli doğal güzelliğidir. Ulaşımı için Gürün ilçe merkezinin güneyindeki tabelayı takip etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 15 dakika içerisinde göle ulaşabiliyorsunuz. Göl için giriş ücreti bulunmuyor.

 

 

Gölün bulunduğu alan ise özel bir işletme tarafından yönetiliyor. Bölgede bulunan restoranlar, piknik için hazırlanmış kamelyalar bulunuyor ve bunlara ek olarak da bungalov hizmeti verilmesi planlanıyor. Gölün güzelliği ise dillere destan. Turkuaz ve gök mavisi karışımı bir rengi olan göl içinde yüzme isteği uyandırıyor. 

 

 

Yüzmenin yasak olduğu gölün en derin noktası ise 15 metredir. Profesyonel dalış için ise eğitim ve ekipman kiralamanız gerekiyor. Özel bir merakınız yoksa görüp gelseniz de olacak kadar güzel bir yer. Su öyle berrak ki içine girmeden de dibini görebiliyorsunuz. 

 


 

GÖKPINAR GÖLÜ ÇEVRESİNDEKİ İMKANLAR

 

Gökpınar gölü içerisinde restoran, kamelya, lavabo ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz imkanlar bulunuyor. Bölge içerisinde konaklama için ise herhangi bir imkan henüz bulunmuyor. Bölgedeki konaklama imkanları ise oldukça kısıtlı. Güründe yalnızca bir otel bulunuyor. Eğer rotanızda Malatya varsa buraya hemen yarım saat mesafede bulunan Darende ilçesinde daha fazla alternatif bulabilmektesiniz. Ayrıca Darende’de gezilmesi gereken turistik noktalardan biri olduğu için planınıza dahil edebilirsiniz.

 

 

GÜRÜN’E NASIL GİDİLİR?

 

Gürün bölgesi Kayseri - Malatya yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu bölgeden geçen tüm toplu taşıma imkanları ile şehre gelebilirsiniz. Bölgeye Sivas üzerinden gelmek için ise otogardan kalkan Gürün araçlarına binmeniz gerekmektedir. Şehir merkezi Gürün’e yaklaşık 2 saat mesafededir. Sivas’a trenle gelmek için ise Doğu Ekspresi, Kurtalan Ekspresi ve Van Gölü Ekspresini kullanabilirsiniz. Bölgeye uçakla gelmek için ise Sivas ve Malatya havalimanlarını tercih edebilirsiniz. Sivas havalimanı 2 saat Malatya havalimanı ise yaklaşık 1 saat 40 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. 

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1157
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.