17.10.2022 16:35:00

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır

 

Harçsız Pasaport Nedir?

Herhangi bir yüksek eğitim kurumunda okuyan tüm öğrenci arkadaşlarımızın almaya hakkı olan, ancak birçok üniversitenin öğrenci işleri tarafından yokuşa sürülen, öğrencilere ücretsiz pasaport alma hakkına genel olarak “harçsız pasaport” denir. Her türlü lisans, 2 yıllık ön lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve uzaktan yüksek eğitim alan öğrencilerin harçsız pasaport alma hakkı vardır. Harçsız Pasaport, resmi olarak eğitim, kültürel faaliyetler, spor gibi sebeplerle yurt dışına gitmesi gerekliliği durumunda alınabiliyor görünse de, öğrenciyseniz ufak evrak işleriyle her türlü alma hakkına sahipsiniz diyebiliriz.

Erasmus için harçsız pasaport direkt alınabildiği gibi, Work and travel için, yüksek lisans için, kısa süreli eğitim ve fuarlar için, yabancı dil kursu için v.s. v.s. her türlü sebeple harç ödemeden pasaport alma hakkınız bulunuyor.

Adım Adım Harçsız Pasaport Süreci

Süreç birkaç basit adımdan oluşuyor. Eğer düzgün insanlara denk gelirseniz bir iki günde her şeyi çözebileceğiniz gibi, dertli arkadaşlara denk gelirseniz de ısrarcılığınıza bağlı olarak bir haftada halloluyor.

1- Yurt Dışı Davet Mektubu

Hangi sebeple yurt dışına gideceğinizi ve buna istinaden ücretsiz pasaport alma gerekliliğini okulunuzun öğrenci işlerine ispatlama durumu ki en büyük dert burası, ancak çok da kolay. Öğrenci işlerinin inisiyatifinde olmasa da, bildiğiniz gibi tüm işi “öğrenci” olmasına rağmen, tüm işi “öğrenci”ye sorun çıkarmakmış gibi çalışan ofislerde bu biraz sorun oluyor. Bi’ ziyaret edip okulun hangi şartlarda bu evrağı sağladığını öğrenebilirsiniz. (Spor, yabancı dil eğitimi, konferans, yarışma, organizasyon v.s. v.s.)

Genel, geniş bir durum varsa internetten bulacağınız herhangi bir davet evrakını okula götürmeniz yeterlidir. Yerli ve yabancı bir dil kursundan davet mektubu alabileceğiniz gibi, kendiniz de herhangi bir kurumdan davet uydurabilirsiniz. Yabancı bir şirketten alacağınız makul sebepli bir davet bunun için yeterlidir. “Şu kişi, şu şu tarihler arasında şu sebeple ülkemize davetlidir” gibisinden bir içerik oldukça yeterlidir.

2- Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Okulumuz öğrenci işlerine bu evrak ile “Şu şu tarihlerde, şu sebeple yurt dışına çıkmak isteğindeyim. Davetim ektedir, gereğini arz ederim” gibisinden basit bir dilekçe yazmanız yeterlidir. Öğrenci işleri aracılığıyla dekandan onayınızı alıyor ve okulla olan kısmı bitiriyorsunuz.

3- Vergi Dairesi Ziyareti

Harçsız pasaport işlemi yapacağınız vergi dairesine gidiyor, elinizdeki evrakı kaşeletip onaylatıyorsunuz. Zaten onlar konuya hakim, 1 yıllık ya da 2 yıllık kararı orada veriliyor. (Genelde 1 yıllık verilir)

4- Klasik Pasaport Süreci

Sonra vergi dairesine, pasaport defter bedelini yatırıp (bundan kaçış yok) emniyete giderek, pasaport işleminizi yapıyorsunuz. O nasıl derseniz, tüm detaylar şurada; Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6442
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz