11.01.2023 10:05:00

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

Bursa’ya bağlı olan İnegöl, Bursa’nın merkezinden yaklaşık olarak 47 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sanayi bölgesi olma özelliğinin yanı sıra şifalı sulara da sahip olması hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi olmasını sağlamakta. Muhteşem güzelliklerini yakından keşfetme fırsatını bulduysanız, bu yazımız sayesinde kendi rotanızı daha kolay oluşturabilirsiniz. İnegöl’de mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için hazırladık. Bu sayede zamanınız kısıtlıysa kısıtlı bir zaman içerisinde önemli olan yerleri görmeniz de mümkün hale gelecek. Gelin İnegöl gezilecek yerler listemize birlikte göz gezdirelim.

Oylat Kaplıcaları

İnegöl’ün şifalı sularının bulunduğunu söylemiştik. Bu alanlardan birisi de Oylat Kaplıcaları’dır. Yıl içerisinde binlerce turistin uğradığı bu kaplıcalardaki suların pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmekte. Romatizma, kadın hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına iyi geldiği düşünülen Oylat Kaplıcaları, İnegöl merkezden 27 kilometre kadar uzakta yer almaktadır. Hem bedensel hem de manevi anlamda rahatlamak isteyen kişilerin buraya mutlaka gelmelerini öneriyoruz.

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası

Oylat Kaplıcaları’ndan 2 kilometre uzakta yer alan mağara, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi. 665 metre uzunluğunda olan bu mağara toplamda 2 kattan oluşmakta. İnegöl içerisinde doğal güzelliklere şahit olmak isteyen kişiler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Mağaranın içerisinde damlataş havuzları, sarkıt ve dikitler de yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük 3. mağarası olan bu mağaranın havasının astım ve bronşite karşı iyi geldiği düşünülmekte. Girişlerin ücretli olduğu mağara, yılın her günü ziyaret edilebilir durumda.

Oylat Şelalesi

Uludağ’ın eriyen karlarından beslenerek akmakta olan bu şelale, İnegöl’ün doğal güzelliklerinden bir diğeridir. İçerisinde pek çok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Etrafta gezerken farklı türde ağaçları bir arada görmeniz mümkün olacak. Havası ile rahat bir nefes almanızı sağlayacak şelaleyi görmeniz gereken yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Çitli Köyü

İnegöl’den 12 km uzakta bulunan Çitli Köyü, maden suyu ile ünlenmiş bir göldür. Kınık Maden Suyu olarak bilinen maden suyunun köy içerisinde yer alan çeşmeden depolandığını biliyor muydunuz? Pek çok ödüle de layık görülen bu maden suyunu bünyesinde taşıması, köyün zenginliklerini göstermektedir. Ayrıca içerisinde yer alan çeşmelerden akan suların da farklı hastalıklara karşı iyi geldiği düşünülmektedir.

İnegöl Kent Müzesi

İlçenin ilk kent müzesi olma özelliğindedir. Bir dönem belediye binası olarak kullanılan alan restore işlemlerinden geçirildikten sonra günümüzdeki halini almıştır. İçerisinde çok sayıda eser ve belge bulmak da mümkün olacaktır. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi ücretli bir şekilde diğer günlerde gezme şansına kavuşabilirsiniz.

Oylat Mesire Yeri

Şehirden uzaklaşmak isteyen Bursa halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilen bu alan, güzelliklere sahip olan yerler içerisinde. Her mevsim başka bir güzelliğe bürünen bu alanda isterseniz piknik de yapabilirsiniz. Genel olarak aileler tarafından daha çok tercih edilen Oylat Mesire Yeri kaplıca imkanına da sahip yerler içerisinde.

İshak Paşa Külliyesi

18. Yüzyılda yapıldığı bilinen külliye, Osmanlı döneminde yaşamış önemli devlet adamlarından birisi olan İshak Paşa tarafından yaptırılmıştır. Zaman içerisinde restore işlemlerinden de geçirilmiş olan külliyede medrese, cami ve türbe kalmıştır. Osmanlı mimarisini yakından görme fırsatını tadabileceğiniz bu külliyeyi ziyaret listenize eklemelisiniz.

İnegöl Şehir Parkı

İlçe merkezinden çıkmak istemeyen kişiler tarafından ziyaret edilebilecek olan bu park, sakinleşmek ve stres atmak için bire bir. Sakin yapısıyla dikkat çeken bu park aynı zamanda pek çok ağacı da içerisinde bulunduruyor. Bu sayede oksijen açısından oldukça zengin bir alan. Ayrıca çocuklarınızla beraber bu parkı ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde çocuklar için oyun alanları da yer almaktadır. Ailenizle beraber keyifli vakit geçirmek isterseniz hafta sonlarınızı İnegöl Şehir Parkı’nda değerlendirebilirsiniz.

Ayçiçeği Masal Parkı

Ilçe merkezine 2 km kadar uzakta yer alan Ayçiçeği Masal Parkı, farklı etkinliklere ev sahipliği yapan yerler içerisinde. Dilerseniz kamp dilerseniz de içeride piknik yapabilmeniz mümkün olacak. Giriş ücretinin olmadığı bu parka yılın her günü gidebilirsiniz.

Botanik Park

İnegöl’ün merkezinde yer alan Botanik Park, doğa ile iç içe olabileceğiniz alanlardan bir diğeridir. Yemyeşil alanlara sahip olması da turistlerin ilgisini çekmesini sağlıyor. Doğayı keşfe dalabileceğiniz bu park aileniz ya da sevdiklerinizle beraber İnegöl’de mutlaka görmeniz gereken yerler içerisinde bulunmakta. Ayrıca parka girişlerde ücret alınmamaktadır.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3270
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz