6.12.2022 19:40:00

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun'da Gezilecek Yerler

Hem tarihi hem de doğal ve kültürel çeşitliliği bakımından ülkemizin özel olan ilçelerden birisi de İskenderun’dur. Hayat denince akla gelen ilk ilçe olma özelliği gösteren İskenderun, çok zengin özellikleri de bünyesinde barındırmakta. Hatay’a gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir ilçe olma özelliğindeki İskenderun, sadece tarihi açısından değil; yemekleriyle de gelenleri büyülemekte. Peki İskenderun’a gitmişken orada neler yapılır? İskenderun’da gezilecek yerler nelerdir sorularına cevap alabilmek adına bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İskenderun Deniz Müzesi

İskenderun Deniz Müzesi

Müze sevenlerin asla kaçırmaması gereken yerlerden birisi olan İskenderun Deniz Müzesi, Türkiye’de yer alan 3 deniz müzesinden birisi olma özelliğinde. İlçedeki tek müze olma özelliğini gösteren bu müzeye araçlarla erişim sağlanabilmekte. Toplu taşıma araçları da ilçe merkezinden kalkmaktadır. Dilerseniz özel aracınızla da kolaylıkla ulaşım sağlayabileceksiniz.

2009 yılında yapılmış olan yenileme çalışmaları sayesinde daha iyi bir duruma getirilmiş olan bu müzede çok farklı sanat çeşitlerini görmek de mümkün hale getirilmiş. Ayrıca müzede sadece eserler sergilenmemekte. Aynı zamanda müze içerisinde hediyelik eşya dükkanı da yer almakta. Sevdikleriniz için satın alabileceğiniz bu hediyelik eşyalar oldukça güzel ürünleri bünyesinde barındırıyor. Müzeye giriş için de ücret ödenmesi gerekmekte. Öğrenciler için tamamen ücretsiz olan bu müze, yetişkinler için ücretlidir. Cüzi miktarda ödeme yapıldıktan sonra müzenin içerisini gezmeniz mümkündür.

Meryem Ana Havuzu

Meryem Ana Havuzu

Meryem Ana Havuzu, farklı rivayetleri bünyesinde taşımakta olan bir yapıdır. Havuzda hem sıcak hem de soğuk su bir dönemler bulunmaktaymış. İnançlara göre soğuk su kutsallığı, sıcak su ise günahları simgeliyormuş. Günümüze kadar gelmeyi başarmış olan havuzun içerisinde şimdi su bulunmamaktadır. Artık simgesel olarak kabul edilen bu gölün çevresinde 14 Ağustos tarihinde şölen yapılmaktadır. Kutsal kabul edilmesinden dolayı Hıristiyanların uğrak alanlarından birisi olan bu havuz, Arsuz mevkiinde bulunmakta.

Arsuz Plajı

Denize girmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilecek olan bu plaj, İskenderun’a çok yakın bire yerde bulunmakta. Halk plajına sahip olmasından dolayı da hem yerel halk hem de turistler tarafından yaz mevsimlerinde tercih edilmektedir. Huzurlu bir plaj arayışında olan kişiler için mükemmel bir seçim olabilecek olan bu plaj içerisinde konaklama imkanını da bulundurmakta. İsklenderun’dan geçerken yaz mevsimlerinde ziyaret edebileceğiniz bu plajın etrafında farklı otellerde konaklama imkanına da sahip olabilirsiniz. Keyifli zaman geçirebilmek adına İskenderun’da ziyaret edilebilecek yerlerde ilk sıraya bu plajı eklemenizi öneriyoruz.

Cin Kulesi (Payas Kalesi)

Payas Kulesi

Mısır Seferi’nde de kullanılmış olan bu kale özellikle de Hıristiyan halk için büyük önem taşımakta. Ayrıca turistler tarafından da sık sık ziyaret edilmekte. Bu kuleyi görmek isteyen kişiler tarihi dokuyu da kule içerisinde bulabileceklerdir. Kulenin özellikle de eski bir geçmişe sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Kulenin yaklaşık olarak 13. yüzyılda yapıldığı edinilen bilgiler arasında yer almakta. Bunun yanı sıra doğal afetlerden de etkilenmiş kule için restorasyon çalışmaları da yapılmış. Bu yenileme çalışmalarının Osmanlı devleti dönemine denk geldiği de kayda geçen bilgiler arasında yer almakta. Tarihi doku arayan kişiler İskenderun’da yer alan bu Cin Kulesi’ni ziyaret edebilir ve farklı fotoğraflar da çekebilme şansına sahip olabilirler.

Sokullu Külliyesi

İskenderun’da Osmanlı döneminden kalma eserlere rastlamak mümkündür. Bu eserlerden birisi de Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılması emredilen Sokullu Külliyesi olarak karşımıza çıkmakta. Tasarım harikası olan bu külliye, savaşlarda üs olarak da tercih edilmiştir. Yapımının 1574 yılında tamamlandığı bilinmektedir. Aynı zamanda içerisinde kervansaray da yer almaktadır. Müslümanlar tarafından zamanında çokça tercih edilmiş olan bu kervansarayların içine girip bakmak da mümkün. Mimari yapının bir diğer önemi de Evliya Çelebi’nin eserinde bu yapıta yer vermesi olarak görülebilecektir. Seyahatname adlı eserinde sık sık bu külliye hakkında bilgi verdiği de görülmektedir.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Tarihi kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre Kurtuluş Savaşı’ndaki ilk merminin Hatay Dörtyol’da atıldığı görülüyor. İlçe merkezinde bulunan bu yapı da günümüzde müze olarak kamulaştırılmıştır. Ardından restorasyon işlemlerinin de yapılması ile beraber tam anlamıyla bir müze olarak kullanılması sağlanmıştır. Müze içerisinde balmumu heykellerini görmek ve Milli Mücadele zamanında yaşanmış olan olayları daha net bir şekilde takip edebilmek de mümkün hale getirilmiştir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1989
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz