24.12.2022 14:00:00

İstanbul Gezilecek Yerler Avrupa

İstanbul Gezilecek Yerler Avrupa

Eski çağlardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış güzide şehrimiz İstanbul, canlı yaşamı ile tüm yabancıların imrenerek baktığı yerler arasında. Roma, Bizans ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapmış olan şehir, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti de ağırlıyor. Sanayi, turizm ve kültür şehri olarak bilinen İstanbul’un Avrupa Yakası’nda oldukça değerli hazineler bulunmakta. İstanbul gezilecek yerler Avrupa Yakası denildiğinde akla pek çok mimari yapı, doğal ve kültürel zenginlikler de gelmekte. Avrupa’da gezilecek yerleri bu yazımızda yakından inceleyeceğiz.

Sultan Ahmet Cami

Ayasofya’nın tam karşısında olan bu bina, İstanbul’un simgeleri arasında yer almakta. Turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanan bu cami, içerisinde 21 bin adet İznik çisini de bulundurmakta. Bu çinilerden dolayı iç yapısı masmavi bir renge bürünmüş durumda. Mimar Sinan’ın öğrencisi tarafından inşa edilen bu bina 17. yüzyıldan beri bu bölgede varlığını sürdürüyor.

Sultanahmet Meydanı

Fatih’te yer alan bu meydan, şehrin eşsiz güzelliklerinden birisidir. Avrupa Yakası’nı tam anlamıyla gezmek isteyen kişilerin bu meydanı mutlaka görmeleri gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca çevresinde bulunan tarihi Sultanahmet Köftecisi de burada bulunuyor. Lezzeti damaklarınıza kazınacak olan bu köfteciyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş semtinde yer alan Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı padişahı olan Sultan Abdülmecit’in isteği doğrultusunda yapılmış olan bu saray, oldukça büyük olmasıyla dikkat çekiyor. Binanın muhteşem bir görüntüye sahip olduğunu da söylemeden geçemeyiz. 258 adet oda ve 26 salona sahip olan bu bina oldukça heybetli. Ziyarete açık olan saray, hem hafta içi hem de hafta sonu ziyaret edilebilir.

Kapalı Çarşı

Fatih’te bulunan çarşı turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında. İçerisinde tüm ihtiyaçlarınızı da bulabileceğiniz bu çarşıdan hediyelik eşya da alabilirsiniz. Oldukça geniş yapıya sahip olması, içerisinde yer alan dükkanların da sayıca fazla olmasına imkan tanımış durumda.

Mısır Çarşısı

Turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği noktalardan birisi de Mısır Çarşısı. Eminönü’nde yer alan çarşı ziyaretçilerin akınına uğramakta. 4. Murat’ın annesinin isteği üzerine açılmış olan bu çarşının tarihi 17. yüzyılı bulmakta.

Yerebatan Sarnıcı

Yine Fatih semtinde yer alan muhteşem bir diğer yapı da Yerebatan Sarnıcı’dır. Kültürel açıdan çok büyük bir değere sahip olan sarnıç, Bizans döneminden kalmıştır. İçerisinde yer alan Medusa Başı Heykeli de hala gizemini korumakta.

Taksim Meydanı

İstanbul’un hareketli yaşamının aktığı noktalardan birisi olan bu meydan, içerisinde Cumhuriyet Anıtı’nı da bulunduruyor. Ayrıca içerisinde farklı etkinlikleri de bulabileceğiniz meydan mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

İstiklal Caddesi

İsminin Cumhuriyet’in ilanı ile verildiği cadde, şehrin en kalabalık yerlerinden birisi. İçerisinde kültürel etkinlik yerleri ve sinemaları da bulunduruyor. Bu caddede gezip de İstanbul’da olduğunu hissetmemek imkansız.

Eyüp Sultan Cami

Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine inşa edilmiş olan cami, turistlerin de ilgisini çekmekte olan muhteşem yapılardan birisi. Özellikle de bayram namazlarında en çok tercih edilen camilerden birisi olmakta.

Eminönü

Etrafında farklı aktivitelerin de yer aldığı birleşim noktası olarak kabul edilen Eminönü, Mısır Çarşısı, Türkiye İş Bankası Müzesi gibi yapıları da bünyesinde taşımakta. Meşhur İstanbul simidini tadabileceğiniz seyyar simitçiler de bu bölgede yoğun bir şekilde varlıklarını sürdürmekteler.

Nişantaşı

İstanbul’un en sevilen semtleri arasında yer alan Nişantaşı, alışveriş için tercih edilebilecek olan yerlerden. Avrupai bir tarza sahip olması da turistlerin ilgi odağında yer almasını sağlıyor. Lüks olan dükkanlarda alışveriş yapabilir, dinlenmek için de etrafta yer alan kafeleri durak için tercih edebilirsiniz.

Bebek

Beşiktaş’ta yer alan bu semt, yürüyüş ve sabah koşusu için yerli halk tarafından da çok sevilmekte. Muhteşem denizin ayaklarınızın altında bulunacağı bu sahili de gezmeden İstanbul gezinizi sonlandırmamalısınız. Ayrıca çevresinde yer alan mekanlarda kahvaltının tadını da çıkarabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan bu orman, yemyeşil bir atmosfere sahip. Hafta sonu oldukça kalabalık olan bu ormanda yürüyüş yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça tercih edilmekte. Ayrıca orman içinde piknik yapabilme imkanı da bulunuyor. Yerli halk tarafından da sevilen Belgrad Ormanı, sabah yürüyüşleri için vazgeçilmez noktalardan birisi.

Gülhane Parkı

Nazım Hikmet’in meşhur dizelerinde yer verdiği bu park, herkesin adını duyduğu yerlerden birisi. Muhteşem bir park olan Gülhane Parkı, farklı çay bahçelerini de bünyesinde bulundurmakta. Dilerseniz geziniz sırasında bu çay bahçelerinden birisine uğrayıp soluklanabilirsiniz.

Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş olan bu yapıda 300 ustanın ve 800 işçinin yer aldığı bilinmekte. Ayrıca Boğaz’ın dar noktasında yer almasından dolayı Boğazkesen ismi ile de bilinmektedir. Muhteşem İstanbul denizini daha yakından görmek adına da burayı tercih edebileceksiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2182
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz