3.11.2022 09:30:00

İstanbul'a Yakın Dağ Evleri

İstanbul'a Yakın Dağ Evleri

İstanbul’dan kaçıp doğayla iç içe birkaç gün geçirmek ve dinlenmek isteyenler için çevrede enfes doğasıyla sizleri bekleyen birçok destinasyon mevcut. İstanbul il sınırlarından bile çıkmanıza gerek kalmadan, yarım saat ile birkaç saat arasında gidebileceğiniz ve temiz havasıyla sizi adeta iyileştirecek bazı yerlerden bahsedeceğiz.

Kuzeyinde ormanları ve mis gibi Karadeniz havasıyla, güneyinde Marmara’nın ve Adalar’ın enfes manzarasıyla sizleri kısa bir tatil için bekleyen İstanbul’dan bahsedeceğimiz gibi, çevre illerde olmasına karşın çok yakın ve güzelliğiyle büyüleyici birkaç seçenek daha ekleyeceğiz yazımıza.

Peki İstanbul’a yakın nerelerde kalmalı?

Doğasıyla ve İstanbul’a yakınlığıyla çoğu insanın favori destinasyonlarından biri olan Polonezköy Tabiat Parkı çevresinde çok sayıda otel, bungalov ve kamp alanı bulabilirsiniz. İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan Polonezköy İstanbul kent merkezinden 15 – 20 km uzaklıkta olup, huzurlu ormanlarıyla sizleri bekliyor. Birçok yürüyüş parkuru, oyun alanları, göletleri ve meşhur Polonezköy kahvaltılarıyla sizler için ideal bir tatil yeri olma adayı.

Esenceli Köyü, Şile ilçe sınırlarında huzur dolu bir köydür. Ömerli Barajı’nda olan ve doğal güzelliği ve insanlardan uzaklığıyla tercih edilen Esenceli Köyü, Kadıköy’den 57 km uzaklıktadır.

Diğer bir cennet destinasyonumuz Ağva, İstanbul’un Şile ilçesine bağlıdır. Kadıköy’den 97km uzaklıktadır. Çevresinde konaklama açısından çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz rotaları, eşsiz manzaraları ve İstanbul’a bağlı olduğuna inanamayacağınız sakinliği bölgeyi keyifli bir tatil destinasyonu haline getiriyor.

Listedeki diğer bir yer de oldukça güzel korunan ve manzarasıyla bölgeye her yıl milyonlarca turist çeken Adalar’dır. Prens Adaları olarak da bilinir ve 9 adadan oluşur. Vapurla rahatça gidebileceğiniz Adalar, yakınlığına göre Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’dır. 50 dakika ile 1.5 saat arası süren keyifli bir vapur yolculuğu sonunda bölgeye ulaşabilirsiniz. Nostaljik sokaklarında keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra ormanda piknik yapabilir, Aya Yorgi Tepesi gibi manzarasıyla çok sevilen tepelere çıkabilirsiniz. Merak etmeyin yorulursanız modern faytonlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Sabahları adalar manzarasında uyanmak çok keyiflidir ve burada huzur dolmak, temiz bir nefes almak için İstanbul’dan çıkmanıza gerek bile yok.

Yine Beykoz ilçesinde bulunan Riva da tatil için iyi seçeneklerden biridir. Kadıköy’den ortalama 40 km uzaklıktadır. Mis gibi Karadeniz havası, kente yakın oluşu ve yemyeşil doğasıyla Elmasburnu Tabiat Parkı’na gidip denize bakarak güzel bir kahvaltı yapmak isteyebilirsiniz. Bölgede konaklama açısından birçok seçeneğiniz vardır. Stresinizden arınıp huzurlu bir tatil yapmak isterseniz Riva’da birçok plaj ve koy olduğunu da belirtelim.

Şehir merkezine oldukça yakın!

İstanbul Sarıyer’e bağlı Demirciköy, Mecidiyeköy’den 27 km uzaklıktadır. Rumelifeneri’ne gittiyseniz bölgenin güzelliğini biraz deneyimlemiş olabilirsiniz. Demirciköy, Marmaracık Milli Parkı’nın yanında olup huzurlu ve sakin oluşuyla İstanbul’a yakın destinasyonlardan biridir. Tertemiz koylarında manzara eşliğinde yemek yiyebilir, kamp alanlarında kamp yapabilir, hatta mevsimindeyseniz denizin tadını çıkarabilirsiniz. Günbatımı burada çok güzeldir ve bölgede konaklama seçenekleriniz oldukça fazladır.

İstanbul’a yakın ve doğayla iç içe tatil yerleri saymakla bitmez elbette. Bunlara örnek olarak Yalıköy, Kefken, Kumköy, Durugöl, Karaburun gibi farklı alternatifler de saymak mümkün. Keyifli, huzurlu ve doğayla yeniden bağlantı kurduğunuz keyifli bir tatil için yollara koyulursanız, bu listedeki yerlerde güzel fotoğraflar çekinmeyi unutmayın.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2129
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz