12.01.2023 11:55:00

İtalya'da Gezilecek Yerler

İtalya'da Gezilecek Yerler

Doğası ve mimari yapılarıyla sevilen ülkeler arasında bulunan İtalya, Akdeniz Bölgesi’nde yer almasından dolayı sıcak insanlara da sahip yerleşim yerlerinden. Yemekleriyle her zaman ön plana çıkmayı başarmış olan İtalya’nın turistik yerleri ülkemizden de pek çok ziyaretçi tarafından tercih edilmektedir. Gelin İtalya gezilecek yerler listesine beraber göz atalım.

Duomo

Rönesans döneminden kalma eserlere ilgi duyan kişilerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Duomo, İtalya’nın en büyük katedrali olma özelliğini göstermekte. Kaynaklara göre 500 yılda tamamlanmış olan bu katedralin pek çok ayrıntıya sahip olduğunu iç ve dış yapıdan görebilmek mümkün. Mum dikme alanlarına da sahip olan katedral içinde dilerseniz bronz kapıyı elleyerek kendinize şans da getirebilirsiniz. Duomo isminin hem meydan için hem de katedral için kullanıldığını da belirtmeliyiz.

Kolezyum

Amfi tiyatro olarak bilinen bu yapının tarihi oldukça eskiye dayanmakta. M.S 80 yılında tamamlandığı bilinen Kolezyum, ilk dönemlerinde gladyatörlerin dövüşme amacıyla kullandıkları bir yapı olma özelliği taşımaktaydı. Oldukça geniş bir yapıya sahip olması da yaklaşık olarak içerisinde 500 bin kişinin bu dövüşü izleyebilmesi için geniş olarak tasarlanmıştı. İhtişamlı bir yapı olan Kolezyum, İtalya seyahatiniz sırasında görülmeye değer alanlardan birisi.

Borghese Müzesi

Sanata dair pek çok ayrıntıyı bünyesinde tutan bu müze, resimden heykele pek çok sanat eserini ziyaretçilerinin beğenisine sunmakta. İç ve dış mimarisi ile dikkatinizi çekmeyi başaracak olan müze, önemli sanatçıların sanat eserlerini de sergilemekte. Ayrıca müzenin Flaminio Ponzio tarafından tasarlanmış olduğu da elde edilen bilgiler arasında.

Caracalla Hamamı

Halkın toplu olarak ihtiyaçlarını gidermesi için M. S 212 yılında yapılmış olan bu yapı hem tuvalet hem de banyo ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılmaktaydı. Halkın aynı zamanda spa ve sauna gibi ihtiyaçlarını da karşılayan en sevilen yerlerden olan Caracalla Hamamı 300 yıldır hizmet vermekte olan alanlardan birisi. Farklı mimarisi sayesinde sizleri kendine hayran bırakacak olan hamamı ziyaret edebilirsiniz.

Mole Antonelliana Kulesi

Şehrin simgeleri içerisinde yer alan bu kule toplamda 167 metre uzunluğa sahip yapılardan birisidir. Neoklasik dediğimiz tarzda inşa edilmiş olan kulenin yapım tarihi ise 1888 yılına uzanmakta. Farklı yapılar görmek isterseniz bu kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Villa San Michele

Axel Muthe’nin inşa ettirmiş olduğu yapılar içerisinde bulunan Villa San Michele, Capri’nin manzarasını net bir şekilde görebileceğiniz alanlardan. Evin içerisinde ayrıca sütunlar ve sfenksler de yer almakta. Rengarenk çiçeklerle kaplı olan bu alanda sıradışı manzaralara eşlik edebilirsiniz.

Dört Nehir Çeşmesi

Novana Meydanı’nın tam ortasında yer alan bu çeşme, Bemini’nin bir tasarım harikasıdır. 1651 yılında tamamlanmış olan çeşme üzerinde dört tanrının da yer aldığı görülmekte. Fotoğraf çekebilmeniz için oldukça iyi olan alanlar içerisinde yer alan Dört Nehir Çeşmesi’nin çevresinde yer alan kafelerde de soluklanabileceksiniz.

Capitol Tepesi

İtalya’nın Roma şehrinde bulunan bu tepe, 16. yüzyıldan günümüze gelmiş yerlerden birisi. Köşe kısımlarında yer alan heykeller sayesinde heybetli bir görünüme kavuşmuş olan bu alanın aynı zamanda İtalya’nın en turistik noktalarından birisi olduğunu da söylemek mümkün.

Pisa Kulesi

İtalya’dan söz ederken Pisa Kulesi’nden bahsetmemek olmaz. 1063 yılında yapılmış olan bu kule İtalya’nın simgeleri arasında bulunuyor. Kulenin üzerine çıkıp bu alanda fotoğraf çektirebilmeniz de mümkün. Fakat çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiği için sıra beklemeniz gerekebileceğiniz de eklemeliyiz.

Opera Del Duomo Müzesi

Orta Çağ’dan kalma eserlerin bile sergilendiği müze, 1986 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Ayrıca o dönemden sonra pek çok restore işleminden geçirilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. İtalya’nın tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bu müze İtalya gezi listenizde mutlaka yer alması gereken alanlardan.

Navigli

Sosyal anlamda hareketli yerler içerisinde bulunan Navigli, çevresinde antikacıları ve sanat galericilerini barındırmakta. İkinci el eşyalara da ulaşabileceğiniz bu alanda manzarayı izleyebilir ve dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle alanın akşam saatlerinde daha farklı güzelliklere sahip olduğunu da söylemek mümkün.

Como Gölü

Adeta masallardan fırlamış gibi görünen bu göl hem tarihi hem de doğal güzelliğiyle ziyaretçilerin başını döndürmeyi başaran yerlerden. Gölün çevresinde yer alan ormanlar sayesinde yürüyüşler yapabilir ve doğa ile iç içe olma imkanına kavuşabilirsiniz. Aynı şekilde gölün hemen yakınlarında bulunan otellerde konaklayabileceksiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1384
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz