15.12.2021 15:00:00

Kabak Koyu

Kabak Koyu

KABAK KOYU

 

Kabak Koyu ülkemizin kendine özel yaşam olanı nadir noktalardan biridir. Muğla ilimizin Fethiye ilçesinde bulunan koy uzun zaman boyunca izole hayatlara ev sahipliği yapmış ve ülkemizde hippilerin uzun süre yaşam alanı olmuş. Daha önceki zamanlarda bu bölgeye yol dahi gitmiyor olduğundan izole yaşam tam iken yol yapılması ve talebin artmasına bağlı oluşan tesis artışı bölgenin gizliliğini günden güne tüketmiş durumda.

 

 

Kabak Koyu’da instagram kurbanı olan yerlerden biri. Herkesin özgürce konaklayabildiği, ticari bir işletme olmadan da yatıp uyuyabildiği bir nokta iken bugün tüm işletmelerin bu ruhun tam tersi olarak kolluk gücünü devreye sokarak serbestliği baltaladığı bir zaman dilimindeyiz. Bölge hala eski sakinlerinin de sık sık uğradığı bir yer olsa da artık yalnızca zengin hippilerin veya Kabak Koyu’nu instagramdan görüp ziyaret etmek isteyenlerin uğradığı bir yer haline geldi. Koy her zamanki kadar güzel olsa da koyu izleyen tepelerdeki yeşillik her geçen gün kendini yeni bir işletmeye bırakmakta.

 

KABAK KOYU NASIL BİR YER

 

Kabak Koyu, Ölüdeniz’den Babadağ’ın eteklerine doğru, doğuya yönde ilerlediğinizde kıyısı olan son noktadadır. Ölüdeniz’in doğusundaki yolu takip etiğinizde karşınıza önce Faralya gelir ve ardından yolu hiç bırakmadıığnızda yolun sonu Kabak Koyu’nun üst kısmına çıkar. Buradan sonra iniş için ilginç bir uygulama var. Yol bilerek yapılmadığı için yolun sonunda aracınızı bırakıp oradaki mecburi dolmuşlarla ya da yürüyerek aşağı inmeniz gerekiyor. Aracınızla gidebileceğiniz işletmeler ise koyun yukarısında kalıyorlar. 

 

 

Kabak Koyu doğal güzellik olarak Babadağ’ın güneydoğu sırtlarının arasından yarattığı bir vadide yaşam bulur. Genel olarak kızılçam ve sedir ağaçlarının yeşile boyadığı tepelerin altında turkuaz bir mücevher gibi durur. Tertemiz havası, huzurlu ortamı ve her gün ilk defa görmüş hissi uyandıran manzarası ile gelenleri içine çeker.

 

KABAK KOYU’NDA GÖRÜLEBİLECEK YERLER

 

SAHİL

 

Kabak Koyu’nda nerede olursanız olun ortaya dökülen kum saati gibi sahile doğru dökülürsünüz. Hergün koyun çevresindekiler ve günübirlik ziyarete gelenlerle sahil dolar. Sahilde şezlong gibi imkanlar bulunmuyor. Sahil oldukça geniş ve kafi derece uzun. Bölgede konaklayan herkesi aynı anda kaldıracak bir genişlik bulunuyor. Sahil taştan oluşuyor. Deniz ise 10 adımdan sonra derinleşmeye başlıyor. Kabak Koyu’nun denizinde dalması ve yüzmesi oldukça keyifli.

 

Sahilin çevresinde bulunan tesislerin haricinde direkt olarak sahil üzerinde bir tesis bulunmuyor. Bütün ihtiyaçlarını buralardan karşılamanız gerekiyor. Restoranların ve marketlerin fiyatları ise gerçekten pahalı denecek seviyede. Ortalama bir market fiyatının 1.5-2 katı ücretler görebiliyorsunuz. Sahilin hemen çevresinde gördüğünüz duşlar ise tam olarak tatlı su değiller.

 

KABAK ŞELALESİ (ALADERE ŞELALESİ)

Kabak Koyu’nda koyu genel huzur bulmak için gelenlerin yeri olduğu için çevrede pek fazla da etkinlik şansınız bulunmuyor. Bu bölgede yapabileceğiniz birkaç şeyden biri de şelaleye yürümek. Şelaleye giden yol Kabak Koyu’nun neresinde olduğunuza göre değişiyor. Şöyle ki eğer koyun yukarı kısımlarında bir yerde konaklıyorsanız Likya Yolu patikasının yukarı rotasını takip ederek yaklaşık 2 saat sonrasında şelale tabelasını görmüş ve şelaleye inmiş oluyorsunuz. Şelale tabelasında kesişen aşağı rota ise koyun hemen ortasındaki patikadan ormanın içine doğru devam ettiğinizde karşınıza geliyor. Doğruca vadinin içine gider gibi gidince kırmızı beyaz rota işaretlerini takip etmeniz yeterli olacaktır.

 

 

Şelaleyi gösteren tabeladan aşağı doğru devam ettiğinizde yaklaşık 7-8 dakika sonra şelaleye varmış olacaksınız. Yol üzerinde patika oldukça belirgin olsa da bazı noktalarda dikkatinizi kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Kaygan noktalar veya başınızın çarpabileceği kısımlardan geçmeniz gerekebilir. Ardından ulaştığınız şelale küçük havuzu ile sizleri karşılamış olacaktır. Bundan sonra keyfinize göre burada vakit geçirebilirsiniz.

 

 

KABAK MAĞARASI

 

Mağara dediğimizde aklınıza bir dağdaki mağara gelebilir fakat Kabak mağarası denizin içinde. Sahilin solundan (denizi karşınıza alınca) ormana çıktıktan sonra bir süre yürümeniz gerekiyor. Yaklaşık 15 dakika yürüdükten sonra mağaranın üzerine geliyorsunuz. Daha sonrasında aşağıya doğru inip yüzebilirsiniz. Yürüdüğünüz patika ise oldukça kolay fakat mağaranın olduğu kısma inerken kayaların kaygan olduğuna da dikkat edin.

 

 

KABAK KOYU İMKANLAR

 

Kabak Koyu’nda konaklama alternatifleri için seçenekleriniz oldukça kısıtlı ve benzer. Bölgede daha çok doğal yapı korunması sebebiyle konaklama alanlarının neredeyse hepsi bungalov şeklinde hizmet vermekte. Kalanların birçoğu da taş ev yada tesis içinde oda şeklinde dizayn edilmiş. Bölgede kamp yapmak isteyenler için de kampingler bulunuyor. Bölgede kamping alanı dışında kamp yapmak istediğinizde volta atan kamping çalışanları tarafından jandarmaya şikayet edilip zorla kampinge para ödemeye gidiyorsunuz. 

 

 

Kabak Koyu’na ulaşım için ise Fethiye otogardan dolmuşlar kalkıyor. Son durağa kadar bu dolmuşla gittikten sonra eğer tesisiniz aşağıdaysa bir dolmuşa daha binmeniz gerekiyor. Dolmuş fiyatları ise oldukça yüksek. Bölgede etkinlik olarak ise pek fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Koydaki en çok tercih edilen etkinlik kano kiralamak. Bölgede diğer tüm etkinlikleri yapmak için Ölüdeniz merkeze geçmeniz gerekiyor.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 79
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz