25.10.2022 09:50:00

Kapuz Kanyonu

Kapuz Kanyonu

KAPUZ KANYONU

 

Antalya da her sokak arasında ayrı bir güzellik bulunuyor desek yine de az kalır. Bir ucundan bir ucuna gitmesi 6 saat süren şehrin her yerinden güzellikler fışkırıyor. Bu güzelliklerden biri de yakın zaman içerisinde meşhurlaşan Kapuz Kanyonu yada diğer adıyla Kapuz Boğazı. Tabii taze güzelliğe konan çok olduğu için yaz zamanı inanılmaz bir yoğunlukla da karşılaşabilirsiniz. Biz gittiğimizde erken saatlerde daha sakindi fakat insanlar gelince hemen kaçtık. Eğer Antalya merkeze yolunuz düştüyse ve sezon dışındaysanız ziyaret edebilirsiniz. 

 

Kapuz Kanyonu

 

KAPUZ KANYONU NEREDE?

 

Kanyon denildiğinde çok uzak bir yerde imiş gibi gelse de, Kapuz Kanyonu, Antalya şehir merkezinin 35 dakika uzaklığında bulunuyor. Şehrin batı istikametindeki Uncalı beldesinden sonra Aşağıkaraman yoluna bağlandığınızda bölgeye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgeye toplu taşıma ile gelemiyorsunuz. Aracınızla geldikten sonra da herhangi bir düzenleme olmayan bir yere gelince rastgele aracınızı park ediyorsunuz. Ardından yaklaşık 4 dakika boyunca suyu takip ederseniz fotoğraflarda gördüğünüz noktaya ulaşıyorsunuz.

 

 

KAPUZ KANYONU NASIL BİR YER

Kapuz boğazı, Güllük Dağı’nın ve Termesos’un eteklerinde dökülen suların beslediği Karaman Çayı’nın önce Güver uçurumunu geçip ardından da bu bölgeye ulaşması ile oluşmuş. Bölgedeki karstik yapının aşındırma yoluyla yüzlerce metrelik yarıklara dönüşmesi bölgedeki kanyon yapısını meydana getirmiş. Derenin normal akışı ise tarlasına su çekmek için bent yapan yerlilerin sayesinde kesilmiş ve tarlaya çekilmek için açılmış küçük kanalın dışında kalan kısımda su birikmiş. Biriken kısım ise bugün bir havuz görünümünde. Gelen herkesin turkuaz ve yeşil arası renkteki kısma aşık olması da bu bölgedeki talebi birden artırmış durumda.

 

KAPUZ KANYONUNDA İMKANLAR

 

Şehre oldukça yakın olan bu bölgede hızlı bir hareketlenme olduğundan herhangi bir imkan bulunmuyor. Çeşme, tuvalet, soyunma kabini bir yana bent kenarında çöp dahi yok. Buradan da anlaşılacağı üzere yakınında hiçbir tesis bulunmamakta. Şehir merkezine de oldukça yakın olması sebebiyle günübirlik olarak değerlendirilmekte.

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3089
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.