13.12.2021 13:55:00

Antalya Kaş Gezi Rehberi

Antalya Kaş Gezi Rehberi

Son yılların en popüler tatil merkezlerinden biri de artık Kaş. Nasıl oldu da onca kadim tatil merkezlerimiz dururken Kaş birden yükseldi biraz bunu anlatalım ki siz de Kaş’a gitmeyi düşünüyorsanız neler ile karşılacağınızı bilin.

Kaş'ta konaklayacak ev arayanlar için Kaş Kiralık Villa listemize göz atın..

 

 

Kaş’ı bugünkü popüleritesine getiren en önemli etken şüphesiz insatagram oldu. Instagram böylesine yükselirken bölgede sonsuzluk havuzlu villaların artışı da Kaş etiketli yerlerin değerini oldukça artırdı. Bu fırsatı gören tüm zenginler ise bir yolunu bulup Kaş’ın tüm tepelerini izinler alıp villaya boğdular. Yer kısıtlı olduğu için her alan değerlendirildi. Eskiden yalnızca bilenlerin, yatçıların ve İngilizlerin uğrak yeri olan şehir artık herkes tarafından en çok ziyaret edilmesi planlanan yerlerden birine dönüştü.


 

KAŞ’TA GÖREBİLECEĞİNİZ GÜZELLİKLER

 

BÜYÜKÇAKIL PLAJI

 

Şehrin alanı oldukça dar olduğu için şehir merkezinde denize girilebilecek 3 adet nokta bulunuyor. Bunların ikisi küçük, biri de orta büyüklükte. Büyükçakıl ise orta büyüklükteki sahilin adı. Adından da anlaşılacağı üzere taşlık bir sahil burası. Şehir merkezinden denizi sağınıza alıp yaklaşık 15-20 dakikalık yürüyüşle buraya ulaşabiliyorsunuz. 

 

Sahilin bulunduğu noktada ayrıca bir işletme de bulunuyor. Bu işletmede her türlü yeme - içme, duş ve wc ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Sahilde ayrıca şezlong kiralama imkanınızda bulunuyor. Buradaki deniz hızlı derinleşebiliyor. Bu sebeple sahilde bir cankurtaran da bulunmakta.Yüzmenin keyifli olduğu bu sahili görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

KÜÇÜKÇAKIL PLAJI

 

Şehir merkezinden doğuya doğru yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüşle bu plaja ulaşabiliyorsunuz. Plaj dediğimize bakmayın burası iki kafeteryanın arasındaki merdivenden inilen eni taş çatlasın 10 metre olan küçük bir aralık. Burası genelde sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkıp ardından suya girip kaçan gizli bir yüzme noktası. Bu minnoş sahili de görmeden geçmeyin.

 

 

DARBOĞAZ

 

Kaş’ın adının geldiği bir de yarımadası bulunuyor. Bu yarımadanın adı ise Çukurbağ fakat buraya herkes yarımada diye çağırıyor. Yarımadanın bağlantı noktası ise o kadar küçük bir alan ki görmeniz gerekiyor. Yarımadaya giden yol yapılmadan önce tamamen sağlı sollu kumsal ve küçük bir patika bulunuyormuş. Şimdi ise darboğaz denen yerden adayı dolaşan tek gidiş tek dönüş bir yol geçmekte. Bu yolun ayırdığı sağlı sollu iki adet plaj bulunmakta. Herhangi bir tesis bulunmayan bu plaj ise bölge sakinlerinin en sevdiği yerlerden biri. Bu noktayı şehir merkezinden batıya doğru giden yolda yarımada tabelalarını izleyerek bulabilirsiniz. gördüğünüzde mutlaka tanıyacaksınız. Buraya yürüyerek, dolmuşla veya aracınızla gelebilirsiniz fakat park yer neredeyse olmadığı için aracınızı sokmak yerine ya yürüyün ya dolmuşla gelin.

 

 

LİMANAĞZI

 

Kaş şehir merkezinde denize karşı oturduğunuzda solunuzdaki tepelerden “C” harfi şeklinde bir sırtın denize uzandığını görebilirsiniz. Bu noktaya Limanağzı diyoruz. Kaş genel olarak rüzgar alan bir bölge olduğu için, böyle günlerde halk yüzmek için bu bölgeye giden ve gün içinde sizi bekleyen teknelerle Limanağzı’na giderler. Bu nokta şeklinden dolayı durgun ve rüzgar almayan bir iç koy sunar. Bu sayede bu butik koyda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 

 

Limanağzı’na gitmek için yürümek veya tekne tutmak dışında başka bir alternatifiniz bulunmuyor. Yürüme dediğimiz ise Likya Yolu işaretlerini takip ederseniz yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Sabahın ilk saatlerinde bölgeye yürüyüşe çıkıp ardından Limanağzında bulunan restoranda kahvaltı yapmak tavsiye edebileceğimiz bir etkinlik. Dönüşte de teknelerden birine atlarsınız.

 

KAPUTAŞ PLAJI

 

Ülkemizin hatta Avrupa’nın en meşhur 10 plajından biri olan Kaputaş, Kaş’ta bulunuyor. Artık ülkemizde buraya gitmeyenin dışlanmaya başlaması ve bölgenin çekiciliği de gidilecekler listesinde burayı üst noktalara taşıyor. Ama burasının sadece meşhur edilmesi gibi bir önyargınız olmasın. Çünkü daha önce gelenler de buraya  yeniden gelmeye devam ediyor. Üstelik belediyenin burada bir işletme kurması ile sahil en güzel şekilde korunuyor. Ayrıca işletmede bulunan yemekler hem lezzetli hem de Kaş standartlarında hesaplı. Kaputaş Plajı’nın girişi için de bir ücret bulunmuyor. Kaş şehir merkezine olan uzaklığı ise 20 kilometredir. 

 

 

ANTI-PHELLOS TİYATROSU

 

Şehirde Likya bölgesinin önemli şehirlerindendir ve bölgede bazı yerleşim yerleri kurulmuştur. Bugün şehir merkezinde pek fazla kalıntı görmememizin sebeplerinden biri de bölgede yaşanan büyük depremlerdir. Bu depremlerden sağ kalan en önemli yapı ise bugün aktif bir nokta olarak yaşamına devam eden Antiphellos antik tiyatrosudur. Bugün ise tiyatrodan çok amfi şeklinde yaşamaktadır. Gece sakince oturup şehir ışıklarından sıyrılıp yıldızları izlemek için oldukça güzel bir noktadır.
 

UYUYAN DEV TEPESİ

 

Bu noktayı anlatmadan önce mutlaka temiz bırakmanız gerektiğinizi hatta orada göreceğiniz insanların da temiz bırakması için uyarı da bulunmanızı sizlerden istiyoruz. Çünkü burası temizlik görevlilerinin gidip temizleyebileceği türden bir yer değil. Kaş’ın en güzel manzarası burası ve lütfen güzel bırakın, bıraktırın. 

 

 

Uyuyan Dev, Kaş şehir merkezinden arkanızı dönüp baktığınızda yatmış bir dev görünümü olan tepenin adıdır. Likya Yolu rotasındadır ve yürüyüşçüler tarafından daha da fazla meşhur edilmiştir. O günkü zorlu bir rotanın son noktasıdır ve gelenleri Kaş’a aşık eder. Ters rota yapanlar için de günün ilk çıkış eziyetidir. Bu noktaya gitmenin iki yolu vardır. Yürüyerek Likya rotasını takip ederek tırmanmak ya da köy yolunu takip ederek ardından toprak yoldan bir süre devam etmek. İkisi de aşağı yukarı aynı sürer, tek değişken beden yorgunluğunuz olur. Çünkü aracınızla köyü bitirdikten sonra toprak yola giriyorsunuz ve arazi mecburen sizi yavaş gitmeye zorluyor. 20 dakikada köye ulaşıp 25 dakikada toprağı geçiyorsunuz. Tabi bu aracınıza da bağlı. Altı düşük araçla gitmenizi önermeyiz.

 

KAŞ’TA BULUNAN İMKANLAR

 

Öncelikle Kaş, ününün etkisinde artan yatak kapasitesiyle birçok misafiri ağırlayacak durumda. İlçede bulunan oteller ise genel mimari sebebiyle çoğunlukla butik otel şeklinde olup toplam kapasitesi 50’yi geçen otel oldukça azdır. Bölgedeki en yaygın konaklama tercihi villa kiralamaktır. Arkadaş grubunuzla veya birkaç aile olarak da kalabileceğiniz villalar size güzel bir deneyim yaşatmaktadır. Villa rezervasyonları ise aylar öncesinden tükenebilmekte olduğu için planlarınızı buna göre yapabilirsiniz.

 

 

Kaş’ta bulunan diğer imkanlar ise bol etkinlik çeşitliliğidir. Kaş denilince akla gelen ilk etkinlik ise şüphesiz dalıştır. Avrupa’nın en çok tercih edilen dalış noktalarından biri olan bölgede profesyonel bir dalış hizmeti alabilirsiniz. Ülkemizin en saygın dalgıçlarından bazıları bu bölgededir. Bölgede yapabileceğiniz etkinliklerin diğerleri ise, tekne turları, yürüyüş parkurları, safariler ve çevre bölgelerdeki turizm noktalarına günlük turlar şeklindedir.

 

Kaş, şehir olarak da oldukça oturmuş bir yerdir. Bölgede tüm market, sağlık, elektronik, yeme-içme, gece hayatı ve ulaşım hizmetlerinden hepsine oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3362
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz