25.12.2022 15:45:00

Kastamonu'da Gezilecek Yerler

Kastamonu'da Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu, jeolojik oluşumlarıyla kazandığı doğal güzellikleri ve kültürel miraslarıyla cennet gibi bir şehir. Özellikle Küre Dağları Milli Parkı’na bağlı kanyonları, mağaraları ve dağlarıyla ünlü şehir dünyadaki ilklere giren yapılarıyla da ün salmış durumda. Yöresel lezzetlerine de doyamayacağınız Kastamonu’da sizin için gezilecek yerler:

Gideros Koyu

Gideros Koyu

Kastamonu denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Gideros Koyu, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Sakin ve huzurlu havasına karşı çay, kahve içebileceğiniz kafelere de gidebilirsiniz. Çadırla kamp yapmak için de alanları bulunan Gideros Koyu turkuaz tonlarıyla bir daha gelmek isteyeceğiniz bir yer. Yeşilliklerle kaplı koyun çok yakınında plajda bulunuyor. Denize girme imkanı yakalayıp aynı zamanda manzarasını izleyebileceğiniz bu yerde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Valla Kanyonu Seyir Tepesi

Valla Kanyonu Seyir Tepesi

Dünyadaki en derin ikinci kanyon olan Valla Kanyonu, eşsiz manzarasıyla da en ilgi çekici yerlerden biri. Yerli ve yabancı birçok turistin uğradığı kanyonun cam terasından doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İsterseniz de kanyonun giriş ve çıkışlarında bulunan rehberlerle ufak bir gezi yapabilirsiniz. Trekking yapmak isteyenlerin de rağbet gösterdiği kanyon zorlu parkurlardan oluşuyor. Yerliler tarafından “Vahşi Cennet” olarak da bilinen kanyonun doğası çok hoşunuza gidecek.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi

Şehrin yüksek tepelerinden birine inşa edilen yapının tarihi MS 12. Yüzyıla dayanıyor. Günümüze sadece iç kısmı ulaşmış olan kalede, zindan, sarnıç, tüneller ve türbe bulunuyor. Özellikle şehrin yüksek bir alanında olması sebebiyle şehri kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz bu yer hem tarihi hem de kültürel açıdan merak uyandırıyor. Özellikle içerisinde yer alan “Bayraklı Sultan” türbesi ve kalenin hüzün dolu hikayesi surların gizemini daha da arttırıyor.

Ilıca Şelalesi

Şelaleleri, ağaçlık alanları, yürüyüş yolları ve seyir teraslarıyla doğanın kalbi Ilıca Şelalesinde atıyor. Horma Kanyonundan yürüyerek ulaşabileceğiniz alanda piknik de yapabilirsiniz. Her mevsim bambaşka yönleriyle güzelliği ortaya çıkan şelalede yaz aylarında yüzebilir bahar aylarında dökülen kuru yapraklara basarak yürüyebilirsiniz. Kuş cıvıltıları eşliğinde bol bol fotoğraflar çekilebileceğiniz Ilıca Şelalesi ve çevresinde sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Horma Kanyonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan doğal güzelliklerden biri olan kanyonu kayalara bitişik yapılan ahşap yürüme yoluyla izleyerek geçebilirsiniz. Herkesin gidip ziyaret edebileceği kanyona ulaşım da çok kolay. Küre Dağları Milli Park sınırı içerisinde yer alan Horma Kanyonu seyahat severlerin de Kastamonu’ya geldiklerinde ilk uğradığı yerlerin başında geliyor. Horma Kanyonu sayesinde doğal jeolojik oluşumların arasında yapacağınız yürüyüşle farklı bir deneyim sahibi olacaksınız.

İsmail Bey Külliyesi

Şehinşah Kayası tarafından inşa ettirilen tarihi yapının bünyesinde camii, han, hamam, medrese, kütüphane ve türbeyi bir arada bulunduruyor. Candaroğulları Beyliği’nin son döneminde yaptırılan külliye kültürel açıdan içindeki yapılar ve tasarımlarla önem taşıdığı için hanı ve medresesi yapılan restorasyonla tekrar aktif hale getirilmiştir. Günümüzde el işçiliği hediyelik eşya dükkanları ve Kastamonu’ya özgü yiyeceklerin bulunduğu külliye günümüzde de turizm ticareti açısından önem arz ediyor.

Nasrullah Kadı Camii

Osmanlı Dönemi’nde Kastamonu’da inşa edilmiş ilk yapıtlardan olan mabet, Kadı Nasrullah tarafından yaptırılmıştır. Camii, köprü ve havuzla birlikte inşa edilmiştir. Daha sonra şadırvan ve medresesi eklenen ve külliye yapısı kazanan Nasrullah Kadı Camii, mimari yapısıyla Kastamonu Merkez’e otantik bir hava katıyor.

Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası

Küre Dağları Milli Parkının bir diğer doğa güzelliği olan Ilgarini Mağarası, dünyanın dördüncü büyük mağarası olarak biliniyor. Mistik ve gizemli havası sebebiyle bir o kadar da ilgi çeken mağaranın uzunluğu 850 metreyi buluyor. Mağaranın girişinden ilerledikten sonra iki ana yol karşınıza çıkıyor. Sağ taraf sarkıtları ve odaları sebebiyle “Avize Salonu” olarak anılıyor. Aynı zamanda Avize Salonu tarafından ilerlediğinizde tahrip olmuş bir su sarnıcı bulunuyor. Sol kısmı ise en uzun olan yeridir ve burada yedi adet mezar bulunmakta.

Yakupağa Külliyesi

Kastamonu Merkez’de yer alan bir diğer kültürel sembol olan külliye Yakupağa’dır. Misafirhane, camii, sıbyan mektebi, imaret ve medresenden oluşan külliye tarihi mimari dokusuyla kendini belli ediyor. Özellikle ahşap kapısıyla uyumlu kesme taştan yapılmış camisi tarihi güzelliğini günümüze kadar korumuştur. Avlusunda yer alan yaşlı ağaçlarında gölgelenebileceğiniz bu yere gittiğinize pişman olmayacaksınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9962
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz