16.12.2021 16:30:00

Kayaköy

Kayaköy

KAYAKÖY

 

Kayaköy ülkemizin son dönemlerdeki en önemli turistik noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hayata kazandırmayı beceremediğimiz bu noktayı yabancı bir ziyaretçi sayesinde turizme kazandırmış olduk. Bölgeyi keşfeden bir turist önce bunu Avrupa’daki arkadaşlarına gösterir ve ardından evlerden birini restore edip yaşamak için başvuruda bulunur. Tabi neredeyse yüzyıldır kaderine terk edilmiş olan taş evler bir anda önem kazanır. Yüzyıllar sonra cezbedici görünen eserler yapmayı bir kenarı bırakalım ona sahip dahi çıkamayan yapımızın bir sonucu olarak harabe olarak turizmimize kazandırdığımız Kayaköy’ü gelin daha yakından tanıyalım.

 

 

KAYAKÖY NEREDE VE NASIL BİR YER?

 

Kayaköy, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Eskiden köy olarak geçen bölgede uzun bir süre birkaç köylü dışında kimse yaşamamıştır. Fethiye merkeze 13, Ölüdeniz merkeze ise 9 kilometre mesafede bulunur. Dar bir köy yolundan ulaştığınız köy turistik bir köy konumuna geçmiş olsa da hala köy kahvesi ve birkaç küçük marketi ile merkezinde bu yapıyı sürdürmektedir.

 

 

Kayaköy’e toplu taşıma ile gitmek isterseniz dolmuşlar, Fethiye ana dolmuş durağından her saat başı kalkıyorlar. Dönüş için ise yine saat başı köy merkezinde olmanız gerekiyor. Havayolu ile bölgeye gelmek isterseniz Dalaman Havalimanından önce Fethiye’ye aktarma yapmanız gerekiyor.

 


 

KAYAKÖY VE ÇEVRESİ NASIL GEZİLİR?

 

KAYAKÖY ŞEHRİ

 

Eski adıyla Makri olan köy uzun yıllar boyunca topraklarımızda yaşayan Yunan halkının da yerleşim yerlerinden biriydi. Genel olarak denizcilik ve tarımla uğraşan köy halkı kendilerine nüfuslu bir şehir yaratmışlardı. Bu köy sırta dayalı kayalık arazide yine bölgedeki kayalar kullanılarak inşa edilen nizami bir şehirdi. Tehcir kanunundan sonra ise Makri halkı karşı kıyıda kendine Neo (Yeni) Makri adından başka bir şehir kurdu.

 

 

Bugünkü Kayaköy’ü sizlere anlatacak olursak, şehrin büyük bir kısmındaki yapılar ya tamamen ya da yarı yarıya harabeye dönmüş durumda. Burayı gezmek için öncelikle gişeden bilet almanız gerekiyor. Giriş için gerekli olan bilet 12.5 liradır ve müzekart ile ücretsiz giriş hakkınız bulunmaktadır.

 

 

Şehri gezmeye gişenin yanından başlayabiliyorsunuz. Buradan devam edince taş sokaktan yukarı doğru bir yol çıkıyor. Bu yolu takip ettiğinizde ulaştığınız tepeden Kayaköy'ün ne kadar büyük olduğunu görebiliyorsunuz. Buradaki manzaradan sağınıza döndüğünüzde ilk olarak kiliseyi görebiliyorsunuz. Restorasyon çalışması sebebiyle kiliseyi yalnızca dışarıdan görebiliyorsunuz. 

 

 

Kiliseden çıktıktan sonra gezinize iki yönlü olarak devam edebiliyorsunuz. Sağınızda ve solunuzda uzanan ara sokaklarda kaybolarak gezmek isterseniz Kayaköy’ü daha iyi tanıyabilirsiniz. Böyle bir gezi ise yaklaşık 2 saatinizi almakta. 

 

DARBOĞAZ

 

Kayaköy çevresinde gün içerisinde yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biri de Darboğaz’a gitmek olacaktır. Kayaköy merkezden Gemiler Koyu istikametine doğru yaklaşık 7 kilometre gittikten sonra patikadan yürüyüşe başlıyorsunuz. Buradaki tabelalarda Af Kule Manastırı ve Darboğaz yazısını görebilirsiniz. Darboğaz istikametini takip ettikten sonra patikalardan doğaçlama bir şekilde yaklaşık 15 dakikalık yürüyüşle Darboğaz’a ulaşıyorsunuz. Buradan devam ettiğinizde aşağıda iki farklı yöne bakan çok güzel bir koy bulacaksınız. Daha sakin ve temiz suların olduğu bu yerde keyifli yüzme günü geçirebilirsiniz.

 


 

AMİNTAS KAYA MEZARLARI

 

Kayaköy’e gitmek için Fethiye’den geldiğiniz rota üzerinde kaya mezarları bulunuyor. Fethiye şehrinin hemen çıkışında burayı görüyorsunuz. Müzekart ile girişi olan alanın bilet fiyatı ise 10 liradır. Yaklaşık 20 dakika da rahat rahat gezip çıkabileceğiniz bir nokta burası. Mezar alanları çok da ilginizi çekmiyorsa dışarıdan da görüp içine girmeden geçebilirsiniz.

 

 

KAYAKÖY’DE BULUNAN İMKANLAR

 

Kayaköy her ne kadar antik bir noktanın adı olsa da artık köy olarak bir turizm noktasına dönüşmüş durumda. Bu sebeple bölgede oldukça fazla konaklama tesisi de bulunuyor. Bu tesislerin çoğunluğu ise butik otel ve villa konseptliler. Genel olarak balayı çiftlerinin tercih ettiği villa konseptini ise çevrede bulunan konsept restoranlar tamamlıyorlar. Kayaköy içerisinde yeme içme konaklama ihtiyacınızı karşılayabiliyor olsanız da diğer ihtiyaçlarınız için Hisarönü yada Fethiye’yi tercih etmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda kalırsanız Hisarönü hem mesafe hem yol olarak daha mantıklı olacaktır.

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3126
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz