14.01.2023 23:50:00

Kazakistan'da Gezilecek Yerler

Kazakistan'da Gezilecek Yerler

Başkenti Astana olan Kazakistan, Türk devleri içerisinde yer almaktadır ve çok geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Aynı zamanda içerisinde Türk tarihi açısından geniş bilgiler elde edebileceğimiz yapılara da sahip bir ülke olma özelliğindedir. Kazakistan gezilecek yerleraçısından bakıldığında hem tarihi yapıları hem de kültürel özellikleriyle herkesin beğendiği yerlerden birisi. Gezilecek yerler listesini yola çıkmadan önce okumanızı ve rotanızı da buna uygun olarak oluşturmanızı öneriyoruz.

Bayterek Kulesi

Almatı’da yer alan bu kule adeta Kazakistan’ın simgelerinden birisi olarak görülmektedir. 105 metrelik uzun bir yapıya sahip olan kule özellikle ışıklandırması ile muhteşem bir görüntü elde etmekte. 1997 yılında inşa edildiği bilinen yapının yerden yüksekliği ise toplamda 97 metre. 97 sayısının tesadüf olmadığını da burada belirtmek gerekmekte. Astana’nın başkent yılının 1997 yılı olduğu için bu sayılar onlar adına büyük önem taşımakta. Merkezde yer aldığı ve ülkenin simgelerinden birisi olduğu için mutlaka ziyaret edilmeli.

Han Şatır

İngiliz bir mimar olan Norman Foster tarafından inşa edilen bu çadır, ülkenin en popüler yerlerinden birisi. Bu çadırın aynı zamanda bir alışveriş merkezi olduğunu söylemek de mümkün. 2010 yılında kurulmuş olan çadır içerisinden dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca çadır dünyadaki en büyük çadır olma özelliği göstermektedir.

Hoşgörü ve Barış Piramidi

Bu piramidin asıl amacı, Kazakistan’ın içerisinde yaşayan diğer etnik kökendeki insanlardır. Hepsinin barış içerisinde ve bir arada yaşamasını simgeleyen piramidin en üst kısmında ise güvercin resimleri yer alıyor. Bu güvercinler de 130 milleti temsil ediyor. İçerisinde müze salonu, kış bahçesi ve opera salonu gibi bölümleri bulunduran piramit mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi. Hem iç hem de dış yapısının muhteşem bir görünümde olduğunu da eklememiz gerekmekte.

Ile- Alatau National Park

Doğa ile iç içe kalmak isteyen kişilerin tercih ettikleri bu park, 300’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Mükemmel manzaralara sahip olan park yılın her günü ziyarete açıktır. Ayrıca bünyesinde diğer canlı türlerini de bulunduran park Kazakistan gezilecek yerler listenize mutlaka eklenmeli.

Nur Astana Cami

Bembeyaz yapıdaki bu cami, gören herkesi kendine hayran bırakmakta. Altın renkli kubbeye sahip olan caminin ülkedeki en büyük cami olduğunu da belirtmeliyiz. İbadet saatleri dışında ziyaret edilebilecek olan bu cami, ülke içerisinde görülmeye değer yerlerden birisidir. Dilerseniz içerisinde ibadet de edebilirsiniz.

Kazakistan Merkez Eyalet Müzesi

1931 yılında kurulan bu müze, ülkenin en büyük müzeleri içerisinde yer almakta. Ülkede yapılmış olan arkeolojik kazılar doğrultusundaki eserler de müzede sergilenmekte. Hem tarihi hem de kültürel izler bulabileceğiniz bu müze Salı günleri kapalı durumdadır. Diğer günlerde de saat 09.30 ile 17.30 arasında açıktır. Almatı’da yer alan müzeyi Kazakistan hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Almatı Hayvanat Bahçesi

Çocuklarınızla beraber uğrayabileceğiniz bu bahçede 6 binden fazla hayvana ev sahipliği yapmakta. Çeşitli canlıları yakından görme fırsatına kavuşabileceğiniz Almatı Hayvanat Bahçesi, ulaşım açısından da kolay bir yerde olduğu için sıklıkla ziyaret edilmekte. Saat 09.00 ile 20.00 arasında hayvanat bahçesini gezebilirsiniz.

Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi

1980 yılında ziyaretçilere açık hale gelmiş olan bu müze içerisinde Kazakistan’a ve diğer uluslara ait olan enstrümanları bulundurmaktadır. Kazakistan’ın ve diğer milletlerin müzik aletlerini yakından görebileceğiniz bu müzenin mimarisi ise Rus mimarisi özelliğine sahiptir. Pazartesi günlerinde kapalı olan müze diğer günler rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Zenkov Katedrali

Kazakistan içerisinde müthiş özelliklere sahip mimari yapı görmek isterseniz mutlaka bu katedrale girmelisiniz. Hem iç hem de dış yapısı açısından oldukça güzel olan bu katedral, Rus mimari örnekleri arasında yer almakta. Ayrıca dünyadaki tek ahşap malzemeden inşa edilmiş katedral özelliğini taşıması da bu yapıyı özel kılan durumlardan birisi.

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi

1389 yılında inşaya başlanan bu türbe, Timur’un ölmesi ile tamamlanamamıştır. 2000 yılına gelindiğinde ise türbe tamamlanmış ve günümüzdeki halini almıştır. Yapısı ile sizleri kendine çekecek olan türbe mutlaka ziyaret listenize eklenmeli. Türk mutasavvıfı olan Hoca Ahmed Yesevi’nin Türbesi 09.00 ile 18.00 arasında ziyaretçilere açıktır.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2241
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz