15.03.2022 11:35:00

Kemaliye

Kemaliye

KEMALİYE

 

Erzincan denince akla ilk gelen yerlerden biri de şehir merkezine en uzak ilçe olan Kemaliye’dir. Kemaliye tarihsel birikimi, tarihi evleri ve Karanlık kanyon ile biliniyor. Turistik Doğu Ekspresinde özel olarak gezdirilen yerlerden biri de olan Kemaliye her yıl daha fazla turist ağırlıyor. Kemaliye’nin eski adı ise Eğin’dir. Oldukça fazla köye de sahip olan ilçe Fırat nehrinin veriminden dolayı oldukça da yeşil kalmıştır.  

 

 

KEMALİYE NASIL BİR YER

 

Kemaliye eski dönemlerden kalma ilçeden çok bir şehri andıran özel bir yerdir. Yerleşik kültürü, doğası ile uyumlu, kendi mutfağı ve sosyal yaşamı ile ülkemizdeki birçok şehirden dahi butik bir havası vardır. Bölgeye ulaşmak her ne kadar zahmetli olsa da buna değecektir. Yüksek tepelerin arasında Fırat’ın kenarında konak tipi evleri ve taş sokakları ile sizleri bekliyor.

 

 

KEMALİYE’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

KARANLIK KANYON

 

Karanlık Kanyon Fırat nehrinin aşındırması sonucu oluşmuş yüksek tepelerin arasında yer alan şehir merkezinden kolayca ulaşılabilen bir kanyondur. Kanyon çevresindeki eski yollar ise ülkemizin en tehlikeli yollarından biri olarak geçiyor. Kemaliye ile Divriği arasında kanyona nazır yollar kayalar oyularak yapılmış olup oldukça da ilginç bir görünüme sahiptir. 

 

 

Kanyon turları yaparken bu tünelleri kanyonun içerisinden de görebiliyorsunuz. Kanyon turları ise şehrin kuzeyindeki köprünün iki kısmından kalkan teknelerle yapılmaktadır. Yaklaşık 45 dakika süren tekne turlarının fiyatları ise 30 lira civarında. Tekne turunda  kanyon dışında görebildiğiniz en ilginç bölüm ise bir kayadan akan doğal sudur. Şifalı olduğu söylense de oldukça yosunlu bir tadı bulunduğunu da söylememiz lazım.

 


 

MISRA YOLU

 

Mısra yolu Kemaliye’nin en turistik noktalarından biridir. Şehir merkezinin yukarısında bulunan yolun ise eski zamanlara dayanan bir hikayesi bulunuyor. Osmanlı zamanında bir yönetici, et ve marangozluk işleri için Kemaliyeli gençleri görevlendirmek üzere ferman yollamış. Bu fermanda yazan görevler ise Kemaliye dışında gerçekleştirilecektir. Görev süresince kadınlar sevdiklerini, eşlerini uzun zamanlar görememişler. Rivayete göre sevgili, eş hasretleri ile dolup taşan kadınlar içlerinde tuttukları özelmelerini dizelere dökmüşler. Bu dizeler duvarlara yazılmaya başlamış ve bir süre sonra dizelerden bir yol oluşmuş. Burayada mısra yolu adı verilmiş. 

 


 

LÖKHANE

 

Lökhane, Kemaliye’nin en eski dükkanlarından biridir. Taş bir yapı içerisindeki loş ortam oldukça keyiflidir.  Lökhane ise bir tatlısı ile meşhurdur. Bu tatlı badem, ceviz, bal ve şeker karışımının ezilmesi ve helva kıvamına getirilimesi ile elde edilir adına Lök denir. Lökhane, lök dışında dut çeşitleri, cevizli sucuk gibi enerji veren el yapımı tatlı türlerini el emeği olarak üretilip satışı yapılmaktadır. Dükkan sadece satış için değil aynı zamanda oldukça kısıtlı bir şekilde oturarak yeme imkanı da sağlıyor. Kemaliye en çok aklınızda kalacak olan yerlerden biri de şüphesiz Lökhane olacaktır.

 


 

APÇAĞA KÖYÜ

 

Apçağa köyü, Ahmet Kutsi Tecer’in hepimizin ezbere bildiği "Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür" adlı şiirinin geçtiği köydür.  Her ne kadar bu bilinmese de ülkemizin en  meşhur köyü burasıdır. Kemaliye ilçe merkezinin 5 kilometre güneyinde Arapgir istikametinde bulunan köy tarihi evleri ve yemyeşil sokakları ile ziyarete değer bir yerdir. Köy girişi keskin bir dönüş gerektirdiği için kaçırmamaya çalışın. Köyün girişinde yol kenarında çeşme bulunduğunu aklınızda tutabilirsiniz.

 

 

KEMALİYE BÖLGESİNDE İMKANLAR

 

Kemaliye oldukça turistik bir bölge olması ve yerleşik ticaret kültürü sebebiyle yüzlerce misafiri ağırlayabilecek tesislere sahiptir. Bu tesisler misafirhane, otel ve konaklar şeklindedir. Yöresel tatlar ile zenginleştirilmiş menüleri de bulunan oteller günün yorgunluğunu atmak için oldukça güzel noktalardadır. 

 

 

Şehre toplu taşıma ile ulaşmak da mümkündür. Fakat toplu taşıma araçlarının Arapgir ve Erzincan yönünden oldukça seyrek kalktığını belirtmekte fayda var. Bölgeye tren ile gelmek de mümkündür. Doğu Ekspresi’nin duraklarından biri olan İliç ile Kemaliye arası 40 dakikadır. Bölgeye havayolu ile gelmek ise oldukça zordur. Çevresinde bulunan Erzincan, Malatya ve Elazığ havalimanlarının hepsi bölgeye 2.5 saat uzaklıktadır. Toplu taşıma kullanarak havalimanlarından gelmek için ise en iyi ihtimal Erzincan havalimanıdır.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1765
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz