20.11.2022 18:00:00

Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Sanayi merkezi olarak da bilinen Kocaeli, İstanbul’dan sonra Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaretçi alan şehirlerinden biridir. Biz de bir yanı sanayi bir yanı doğal güzellikleriyle çevrili bu müthiş zıtlığın bir arada olmasıyla ilgi çeken şehrin mutlaka görmeniz gereken yerlerini sizler için derledik.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan özellikle çocukların fazlasıyla ilgi gösterdiği alan, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı niteliğini taşımaktadır. Yetişkinler için de kamp olanakları sunan Ormanya, birçok yaş aralığına hitap ediyor. Ayrıca ziyaretçilerin dikkatlerini üzerine çeken farklı türdeki hayvan ve bitkiler de Ormanya’nın gözdesi konumunda yer alıyor. Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebileceğiniz bu parkta, yürüyüş ve bisiklet sürmenin keyfini çıkartmadan Kocaeli’nden ayrılmak olmaz, değil mi?

Maşukiye

Maşukiye

İstanbul, Sakarya ve Bursa’ya yakınlığından dolayı şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Maşukiye, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alıyor. İçerisinde bin bir çeşit ağaç türlerini barındıran bu doğa harikası, doğal yaşam meraklıları için önemli bir uğrak noktası. Siz de doğayla iç içe zaman geçirmek istiyorsanız temiz havaya doyacağınız Maşukiye, doğru adres diyebiliriz.

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

Şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer alan saat kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde Osmanlı’nın son dönem mimarlarından olan Vedat TEK’e yaptırılmıştır. İzmit’in sembolü haline gelen yapının her bir katında farklı mimari uygulamaları, oyma ve kabartma gibi hareketli işlemeleri ve ince uzun yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 2006 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen yapı, günümüzde hala kullanılmakta. Bu sembolik şaheseri görmeden şehirden ayrılmayın deriz.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Selim Sırrı Paşa Konağı

Mutasarrıf Sırrı Paşa tarafından yaptırılan ve Kocaeli’nin en önemli yapılarından biri olan konak, restorasyon uygulamasıyla Tarihi Kentler Birliği 2011 Uygulama Ödülü’ne de layık görülmüştür.

19. yüzyılın zarif mimarisiyle, içerisinde bulunan manzara resimleri, kalemişi süslemeleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Bahçesinde bulunan yüksek duvarları İzmit’in antik dönemlerine ait devşirme malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca bu bahçeden görülen eşsiz Körfez manzarası, mutlaka ziyaret etmenizi gerektiren nedenlerden sadece bir tanesi diyebiliriz.

Gayret Gemi Müzesi

10 Mayıs 1946 tarihinde II. Dünya Savaşı sonrası ABD tarafından yapılan Gayret Gemisi, 11 Temmuz 1973’te Türkiye tarafından satın alınmış ve 1995 yılında hizmetten ayrıldıktan bir yıl sonra ise ‘müze-gemi’ için göreve alınmıştır. 1997’de de TCG Gayret Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Şu anda marinada bulunan gemi, bilinen bu ihtişamlı tarihinin yanı sıra içerisinde bulunan savaş harekât merkezi, makine ve kazan daireleri, devre dışı bırakılmış silah sistemleri gibi bölüm ve objeleriyle birçok turistin dikkatini üzerine topluyor.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İki tekel deposunun birleşimi ile oluşan müze İzmit’in Kozluk mahallesinde yer alıyor. İçerisinde Bizans, Roma ve Osmanlı devletine ait birçok eser sergilenmekte ve eski gar alanında yer alan müzenin etrafında çeşitli tarihi yapılar da bulunmaktadır. İki dekore edilen eski tip vagonun kafe ve lokanta olarak hizmet vermesi de ziyaretçilerin konfor alanı için oldukça önemli.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Bu kayak merkezi yıl içinde özellikle kış aylarında en çok ziyaret edilen adreslerden biri olup hem de yakınındaki otel ve konaklama imkanlarıyla en çok tercih edilen yerlerden biri. Bünyesinde 4 lift, 3 telesiyej ve 1 teleksi bulunuyor üstelik pistleri tüm kayakçılara hitap ediyor. Siz de bu cennet görünümlü doğal ortamın tadını çıkarmak istiyorsanız Kartepe Kayak Merkezi’ni turunuza eklemeyi unutmayın.

Kocaeli'nde konaklama seçeneklerini incelemek ister misiniz?

Seka Park

Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan, eski Seka Kağıt Fabrikası arazisinde yer alan toplamda 580 dönümlük dünyanın en büyük kent plajlarından biridir. Üzerinde marina iskelesi, kent müzesi, kâğıt müzesi, oturma alanları ve ışık kuleleri, balıkçı restoranlarıyla ve simgesi haline gelen rıhtım ışıklandırmasıyla yerlisinin bile hala vazgeçilmezi Seka Park. Kocaeli’nin doğa turizminin atardamarı olan bu alanda mutlaka bisiklet turuna çıkıp, sahilde doyasıya deniz havası almanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2210
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz