15.01.2023 08:00:00

Kuzuluk'da Gezilecek Yerler

Kuzuluk'da Gezilecek Yerler

Sakarya’nın ilçelerinden birisi olan Kuzuluk, il merkezinden 36 kilometre uzaklıkta bulunmakta. Kaplıcaları ile ünlü olan ilçe, özellikle de bu ayrıntısından dolayı ziyaret edilen yerlerden birisi. Kaplıcalarının şifalı olduğuna inanılmasından dolayı yıl içinde yerli ve yabancı turistler ile dolmaktadır. Sakin ve huzur arayan kişilerin kesinlikle gezip görmesi gereken yerler içerisinde bulunuyor. Kuzuluk gezilecek yerler listesini bu yazımızda sizin için bir araya getirdik. Tatiliniz öncesinde yazınızı okuyup trotanızı kolaylıkla oluşturabileceksiniz.

Kuzuluk Köy Pazarı

İçerisinde sadece köylülerin satış yaptığı bu pazar, doğal ürün arayışında olan kişilerin tercih ettikleri yerlerden birisi. Zeytinyağından ev salçasına kadar geniş olanaklar tanıyan pazar, organik ürünlerin satışının yapıldığı bir noktadır. Köylü kadınların kendi elleriyle doğal ürünlerden yaptıkları gözleme ya da bazlamaları bu alanda tatma fırsatını da elde edebilirsiniz. Kuzuluk’un en çok sevilen yerleri içerisinde bulunan bu köy pazarı, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi.

Kuzuluk Tabiat Parkı

Sakarya’daki yerli halkın da çokça ziyaret ettikleri yerlerden birisi olan bu park oldukça geniş bir alana kurulmuştur. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Akyazı ilçesinden 5 km uzakta bulunan parkta yürüyüş yapabilme imkanına da sahip olabilirsiniz. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz yerlerden birisi. Aynı zamanda aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Aileler tarafından tercih edilemesinin en büyük sebepleri arasında da içerisinde piknik yapabilme imkanının bulunmasıdır. Dilerseniz hafta sonlarında da bu parkı ziyaret edebilir, bisiklet ya da yürüyüş gibi farklı aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Bölgenin hafta sonlarında biraz daha kalabalık olduğunu söylemekte fayda var.

Asar Tepe

Doğa yürüyüşleri için tercih edilen bu tepe oldukça sarp kayalıkların olduğu bölgede bulunuyor. Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bölgeye ulaşım sağlayabileceğiniz özel aracınızı tepeden biraz daha uzak bir noktaya bıraktıktan sonra tepeye yürüyerek çıkabilirsiniz. Tarihi kalıntıları bünyesinde toplayan tepe manzarası nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Muhteşem bir manzaraya ve oksijene sahip olan bu alanı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. Ayrıca bölgede doğa ve manzara fotoğrafları da çekebilme imkanını elde edebilirsiniz.

Melen Çayı

Akyazı’dan 50 kilometre uzaklıkta yer alan çayda rafting sporları yapılmaktadır. Muhteşem bir görünüme sahip olan çayda tatil yapabilme imkanınız bulunuyor. Tamamen yeşil ve mavinin buluşma noktası olan bu alanın etrafında yürüyüş de yapabileceksiniz. Rafting deneyimini tatmak isteyen kişilerin bölgeyi mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Dikmen Yaylası

Yayla havası almak isteyen kişilerin sıklıkla ziyaret ettikleri alanlar içerisinde Dikmen Yaylası bulunuyor. Temiz havası ile gelenleri kendine hayran bırakan bu yaylada fotoğrafçılık yapma imkanı da var. Ayrıca dilerseniz sevdikleriniz ya da ailenizle birlikte bu alanda piknik yapabilirsiniz. Eğer bu alanda uzun süreli konaklamak istiyorsanız etrafında konaklama imkanı olmadığı için kamp yapabilirsiniz.

Sülüklü Göl

El değmemiş güzelliklere sahip olan bu göl, mükemmel manzaralara eşlik etmenize imkan tanıyacak olan nadir yerlerden. Doğa yürüyüşleri için de tercih edilen Sülüklü Göl, kampçıların vazgeçemedikleri noktalardan birisi. Dağlık ve patika yollara sahip olan bu alan yürüyüşlerinizin de keyifli olmasına imkan tanıyacak türden. Sakarya halkının hafta sonlarında uğradıkları bir yer olan Sülüklü Göl’ü mutlaka gezip görmelisiniz. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden bir nebze olsa uzaklaşmanızı sağlayacak.

Kuzuluk Kaplıcaları

Sularının şifalı olması ile bilinen bu kaplıcalar Kuzuluk Köyü içerisinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları sayesinde bölgeye ulaşım da oldukça kolay bir şekilde yapılmakta. Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kalma olduğu tahmin edilen kaplıcalar o dönemden beri de faal olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Sedef ve egzema gibi cilt hastalıklarına sahip olan kişiler tarafından bu kaplıcalar tercih edilmekte. Sizler de kaplıcalara gidip hastalıklarınıza şifa bulma amacıyla ya da rahatlamak için bu bölgede hizmet alabilirsiniz.

Beşköprü

Bizans İmparatoru olan Justinianus tarafından inşa edildiği bilinen köprü tarihi olma özelliği ile bilinmekte. Ayrıca turistlerin de ilgi odağında olan yerler arasında. Şehrin sembolleri arasında gösterilen köprü toplamda 360 metre uzunluğuna sahiptir.

Davlumbaz Yaylası

Akyazı merkezinden 40 km uzaklıkta bulunan bu yayla, yöre halkı tarafından isimlendirilmiş yerler arasındadır. Doğa yürüyüşü ya da piknik gibi etkinliklerinizde tercih edebileceğiniz bu yayla muhteşem güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Kuzuluk gezi listeniz içerisinde mutlaka olması gereken yerlerden birisidir.

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1793
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz