12.11.2022 14:15:00

Londra Ulaşım Rehberi

Londra Ulaşım Rehberi

LONDRA’YA NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den Londra’ya uçakla gitmek dışında pek bir çaremiz yok. Londra’ya Türkiye’den birçok havayolu uçtuğu için ucuz uçak bileti bulup gitmek her geçen gün kolaylaşıyor. İstanbul-Londra uçuşu yaklaşık 4 saat sürüyor.

Londra’nın ulaşım derdi de biraz büyük. Tabii ki bi’ İstanbul değil. Londra’da toplu taşımanın en önemli öznesi ünlü Londra metroları. Oldukça yardımcı, kolay, açık ve yaygın bir toplu taşıma ağı var. Çekinmeyin, sadece başta biraz karışık gelecek. Londra Ulaşım Rehberimiz dört temel kısımdan oluşuyor:

  • Türkiye’den ve Avrupa’dan Londra’ya Gitmek
  • Londra Havalimanlarından Şehre Ulaşım
  • Londra Şehir içi Ulaşım.
  • Londra Seyahat Kartları

Londra ile ilgili tüm notlar için; Londra Gezi Notları sayfamıza bakınız.

Londra Gezi Rehberi

UÇAKLA LONDRA’YA GİTMEK

Türkiye’den Londra’ya en kolay hatta mecburi yol tabii ki uçak. Avrupa içi bir transfer noktasından geliyorsanız da uçak uygun olacak, fakat yakın bir şehirdeyseniz uçak fiyatı ucuz olsa da havalimanı şehir maliyetlerini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 

5 uluslararası havalimanı vardır. (İstanbul’dan uçuş yaklaşık 4 saattir)

Heathrow Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım (LHR) 

Hava trafiği açısından Avrupa’nın 1 numarası, Dünya’nın sayılılarındandır. Şehir merkezine 15 mil (24 km.) mesafededir. 4 terminali vardır, genelde biz 4’ten uçarız. 1,2,3 yan yana, 4’e ise metroyla ayrıca gidilebilir. (1,2,3 için aynı metro durağı kullanılır) Yaklaşık 45 dakikalık metro seferi ile (Terminal 4 için +10 dakika) Piccadilly hattından şehre inebilirsiniz. (Normal bilet 4 pound) Paddington istasyonuna 15 dakikada bir kalkan tren en hızlı yoldur ama 15 pound’tur. Yolculuk 15 dakika sürer. Otobüslerle birkaç aktarma ile bir yerlere varabilirsiniz. Detaylı bilgimiz yok ama aktarma başı 2 Pound ödersiniz ve beklemeler minimum olsa dahil 1 saatten fazla sürer merkeze gelmek.

Gatwick Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım (LGW):

28 mil (45 km) mesafede kuzey ve güney isimli iki terminal ile hizmet veren büyük bir havalimanıdır. 3 dakikada bir terminaller arası iç tren kalkar 2 dakikada diğerine varır. Günün saatine göre 15 ilâ 25 dakikada bir express tren vardır, 15 Pound’a binilen bu trenle merkezdeki Victoria Tren İstasyonu yaklaşık 30 dakika sürer. (Bileti tren içinde de alınabilir) Güney terminalinden 90 dakika süren çılgın şehirler arası otobüs (National Express) ile 68 Pounda şehre gidebilirsiniz. ( fiyatlar enflasyonla birlikte değişmiş olabilir )

Gece yolculuğu sadece taksi ile sağlanır, fiyat yaklaşık 120-130 Pound arasında sabitlenebilir. Binmeden fiyat sorulmalıdır. (Pek pazarlık edilmez)  (fiyatlar enflasyonla birlikte değişiklik olabilir )

londra

Stansted Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım (STN):

Ekonomik havayolu şirketlerinin kullandığı bu limanda olacaksınız muhtemelen. Şehir merkezinden 40 mil (66 km) uzaklıktan Liverpool istasyonuna Stansted Express Treni ile 14,50 Pounda gelebilir, buradan da 2 Pounda metro ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. 15 dakikada bir sefer vardır.

Gece geldiyseniz 90 dakikalık yolculukla National Express’in otobüslerini yaklaşık 10 Poundluk bir ücretle 24 saat kullanabilirsiniz.

Luton Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım (LTD):

Yine ekonomik havayolu şirketlerinin havalimanıdır. Ücretsiz otobüslerle 8-10 dakika süren bir yolculukla tren istasyonuna gelir, 35 dakikalık tren yolculuğu için 12,50 Pound ödeyerek Kings Cross Thameslink istasyonuna varabilirsiniz. Buradan da 2 Pounda istediğiniz yere metro ile gidersiniz.

London City Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım (LCY):

Avrupa içi bir aktarma ile gelmediyseniz burayı kullanmazsınız. Tahmini 30 dakikalık tren yolculuğu ile Doclands’a oradan da metro ile şehre gelebilirsiniz. Bu size sadece 4 Pounda patlar. Taksi ile de hızla 30 -35 Pound civarında bir fiyatla şehre gelebilirsiniz. -Bu havalimanı paragrafı alıntıların birleşmesiyle yazılmıştır-

TRENLE LONDRA’YA GİTMEK

Bizim çok ötemizde, Avrupa’nın gerisinde tren ağı ve yapısı bulunan ülkede Intercity ve Regional isimli iki ana ‘tren modeli’ vardır. Intercity daha pahalı olan hızlı trenlerdir, ana istasyonlarda durur. Regional daha konforsuz, ekonomik ve yavaş trenlerdir, her köyde kasabada durur. İnternetten ve erken rezervasyon ile biletleme yapılmasını öneririz. İstasyonlardan da bilet alınabilir.

Londra

OTOBÜSLE LONDRA’YA GİTMEK

Canım benim Megabus var bir de zengin National Express. Avrupa’dan gelebileceğiniz gibi özellikle İngiltere ve Krallık içindeki ulaşım alternatifleriniz için önerilir. Otobüs İngiltere’de de en ucuz ulaşımdır. Megabus’da süper erken rezervasyon ile 1 Pound’dan başlayan fiyatlarla, rahatsız otobüslerde seyahat edilebilir. Biz Londra’dan Edinburgh‘a otobüsle 3 hafta önce bilet alarak Glasgow üzeri 7 + 3 Pound’a gitmiştik. Arada Glasgow‘u da gezdik. Edinburgh’dan Londra’ya otobüsle dönüş tek yön 8 Pound civarıydı. Yer kalmışsa biletinizi otobüste de alabileceğiniz gibi internetten alırsanız daha ucuza olduğunu hatırlatırız. (%20) Koltuk numarası yok, erken gelen oturur, uzun boyluysanız yandınız. Zaten Avrupa’nın hiçbir yerinde bizdeki otobüs konforu yok, Megabus’ta ise hiçbir şey yok. 45 cm falan koltuk arası, tüm gece yolculuğu zor ama konaklamaya da para vermeden ucuza iki şehir arası gitmenin kârlılığı paha biçilemez. National Express daha yaygın, biraz daha konforlu otobüs şirketidir. Neredeyse her yere gider.

 

LONDRA’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

En temel ulaşım metro (tube) ve otobüsler (bus). Elbette London Taxi de meşhur bir değer bu ülke için ama bize pek gelmiyor. (Taksilerin çoğu doğal olarak o siyah klasik araçlardan değil, ama onu da sıklıkla bulabilirsiniz) 6 mil için (9,6 km) hafta içi gündüz 20:00’e kadar (en ucuz tarife) trafiğe bağlı olarak 17 ilâ 28 Pound arası bir tutar karşımıza çıkıyor. Akşam, gece ve hafta sonu fiyatları artıyor. 

Londra taxi

 

Londra Metrosu ( London TUBE):

Devasa metro ağını her yerde bedava dağıtılan haritalar yeterli anlamanız için,

Bu muhteşem metro hattı sabah 5:30 ile gece yarısı arasında çalışır. Rötarları olabilen bir durummuş, bize 8 günde bir kez makul, kısa bir aksaklık denk geldi. Her yere ücret tarifesi değişir. En pahalı olan 1. zone içi ya da birinci zone’dan geçen bir yolculuk tek yön 4 Pound’dır. (İndirim kartları ve toplu biniş kartları daha ucuzdur)

Londra Metrosu

Londra Otobüs Ağı (London Bus): 

Kendine ait yolları sayesinden yoğun trafikten biraz kaçabilse de yine de ağır aksak ilerliyorlar. Her yere rahatlıkla gidebilen iyi bir otobüs hattı var ve yine bir klasik olan çift katlı kırmızı Londra otobüsü tasarımını yenileştirerek devam etmeye çalışmışlar. Orijinalinden üç beş tane kalsa da, yeni nesiller de ağırlıklı olarak buna benziyor. Elbette tek katlı otobüsler de hizmet veriyor. Geceleri taksi dışında tek aracımız otobüsler gündüzkü birkaç hattın birleşmesi ve sefer saatlerinin seyrelmesi ile Night Bus oluyor. Gece otobüsleriyle şehrin her yerine ulaşım mümkün. Otobüs duraklarındaki güzergah listeleri ve saatleri her zaman doğrudur ve bekleme tabelalarında yazan kalan süre bilgisi geçerlidir. (Listedeki saatler trafik sebebiyle gündüz aksayabilir ancak kronometreler otobüsün yakın bir durakta olduğunu anlayarak mesafe bilgisi verdiği içn günceldir) Gündüz kullandığınız otobüs aynı durakta gece hizmet vermiyorsa bir sağdaki, bir soldaki ya da karşıdaki durağa bakın, muhakkak çok kısa bir yürüme mesafesinde muadili olan bir NB (Night Bus) vardır. Şehir dışı noktalar ve gece tarifeleri hariç tek yön bilet sabit 2 Pound’dır. Gece otobüsleri hariç nakit geçmez, araçta bilet satılmaz. Oyster Card ve Travelcard ile daha ucuza binilir.

Londra Banliyö Hattı (Train):

Uzak noktalar için temel çözüm trenle sağlanabilir. 

Bisikletle Londra (Cycling):

Ekonomik, sağlıklı çözüm olarak elbette Londra’da da bisiklet var ve oldukça popüler. Kısa süreli turist olarak belediye bisiklet duraklarından biz alamıyoruz. (Başvuru sonrası elektronik kart 7 günde geliyor) ancak şubeli yerlerden kiralarsanız oldukça ucuz fiyata keyifle bir yerlere gidebilirsiniz. Uzak yerler için metroya da bisikletle binebilirsiniz. (Metroda sabah 7 ila 9 arası, akşam da 6 ila 8 arası ‘peak hours’ (İşe gidiş ve iş çıkışı, yoğun saatler) olduğu için bisiklet bu saatlerde giremez.

Transport for London Journey Planner: İETT’nin ‘oraya nasıl giderim’ uygulaması gibi, taksi dışında tüm alternatiflerle bir noktadan bir yere nasıl gideceğinizi hesaplayabileceğiniz ve alternatifleri öğrenebileceğiniz bir uygulama

LONDRA’DA SEYAHAT VE YOLCU KARTLARI

Oyster Card: 3 Pound depozito karşılığında ücretsiz olarak havalimanı, tourist information büfeleri, metrolar, gazete bayiileri gibi birçok noktadan alınıp dolum yapılarak kullanılan karttır. Tek bilete göre her zaman daha uygun biniş sağlar. (Otobüs 2 pound iken, Oyster Card ile 1 Pound’dır) Metrolarda bariyer olmayan duraklarda biniş yaparken de unutkanlık ya da çakallık(!) yapmayıp kartı okutun, çünkü inerken de okutmak zorunda kalacaksınızdır. Oyster Card’da fazla seyahat eder ve travel card’dan bir günlük ücretten daha fazla toplam ödeme yaparsak gece otomatik olarak paramızın fazlası iade edilir.

Travelcard: Off Peak günlük, (Sabah 9:30’dan sonra ve hafta sonu) tüm günlük, haftalık ve aylık olarak türleri vardır. Zone zone fiyatlandırılır. En klasik turistik geziler için kullanılacak zone 1-4 arası sivil bilet tüm günlük 11 pounda, off peak 8 Pound’a alınabilir. Haftalık sınırsız da 43,60 Pound’dır. Aşağıdaki linkten tüm fiyatları görebilirsiniz..

* İndirimli öğrenci kartları kısa süreli seyahatler için alınamamakta. En az 14 haftalık kayıtlı kurs öğrencisi olmanız gerekiyor. Turizm için değil de tesadüfen Londra’da eğitim için keşfetsene.com’a geldiyseniz bir küçük ipucu gelenekse 12 haftalık dil kursu ile 14 haftalık kurs arasında çok fark yoktur, aradaki 3 aylık indirim hakkı bayağı ciddi para eder, gitmeyecek olsanız da 14 haftaya kaydolun ve detaylı Londra deneyimlerinizi bizle paylaşın ki siteyi geliştirelim.

Bu kadar bilgi yetti de arttı, peki bu araçlarla nereleri gezip göreceğiz diyorsan, Londra Gezi Rehberi‘mizi ve Londra’da gezilecek yerler sayfalarımızı da incelemelisin.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3136
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz