15.01.2023 14:00:00

Londra'da Gezilecek Yerler

Londra'da Gezilecek Yerler

Hem modern hem de tarihi yapıları bünyesinde taşıyan Londra, müthiş görkemiyle karşınızda duruyor. Gezilecek pek çok tarihi ve doğal güzelliği taşıması da turistler tarafından en sevilen ülkeler arasında yer almasına imkan tanımakta. Yüzyıllardan beri İngilizlerin toprağı konumundaki Londra, mimari yapılarıyla dikkat çekiyor. Londra gezilecek yerler listesini sözü fazla uzatmadan incelemeniz adına buraya bırakıyoruz.

Westminster Sarayı (Parlamento Binası)

Şehrin simgelerinmden birisi olan bu saray, kraliyet ailesinin yaşadığı alan olarak biliniyor. Binanın 11. yüzyılda inşa edildiği elimizde yer alan bilgiler arasında. Ayrıca bina içerisinde çıkan yangından dolayı binanın bazı yerlerinin hasar gördüğünü de söylemeliyiz. Ardından farklı yangınlardan da etkilenmiş olan bina farklı yenileme çalışmaları sayesinde günümüze kadar gelebilmiş durumda. Bu sarayın İngiliz mimarisini tüm ayrıntılarıyla ortaya koyduğunu söylemek de mümkün. Müthiş büyük bir binaya sahip olan bu yapı mutlaka Londra gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

British Museum

İngiltere’nin bir dönem içerisinde pek çok toprak bulundurmasından dolayı, o topraklarda çıkarılmış olan arkeolojik kazıntılar doğrultusundaki parçaları da bu müzede sergilediği bilinmekte. İçerisinde Nopolyon’un sefer sırasındaki kalıntıları arasında yer alan taş sayesinde Rosetta Stone adı verilen hiyeroglif de müzede yer alan eserlerden birisi. İngiltere’nin tarihi hakkında da detaylı bilgiler edinebileceğiniz bu müze, cuma günleri hariç ziyaretçilerini haftanın diğer günlerinde kabul etmekte. Ayrıca müzenin belirli saatler dışında kapalı olduğunu da belirtmeliyiz.

Trafalgar Meydanı

Meydan müthiş bir atmosfere sahip olan alanlardan birisi. İçerisinde heykel ve çeşme gibi detaylar taşıyan meydanın çevresinde kafeler de yer alıyor. İngiliz Çayı’nın da servis edildiği bu mekanlarda oturup soluklanma imkanını elde edebilirsiniz. Ayrıca meydanda çok farklı yapılar inşa edilmiş olduğu için çok fazla farklı yerin fotoğraflarını da çekebileceksiniz. Dilerseniz bina önünde yer alan merdivenlerde oturup etrafı inceleme şansına da kavuşabilirsiniz.

National Gallery

Londra Ulusal Galerisi ismiyle de bilinen bu alanda resim koleksiyonları yer almakta. Ünlü ressamlar içerisinde yer alan Da Vinci, Van Gogh, Rembrandt ve Titian gibi ressamların eserlerini burada bulabileceksiniz. Ayrıca bu müzenin ücretsiz olması ziyaretçilerin akın akın bu müzeye gelmesine neden olan bir diğer özelliktir. Tarihte yer edinmiş meşhur ressamların eserlerinin bulunduğu bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Victoria ve Albert Müzesi

1852 yılında inşa edilmiş olan bu yapı, Prens Albert ve onun eşi olan Kraliçe Victoria için yapılmıştır. İçeride 4.5 milyon parçanın yer alması müzeyi önemli yapan detaylar arasında. Dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş olan eserler de müzede yer almakta. Özellikle de Ortaçağ eserlerine müzede ratlamak mümkün. Bazı özel günlerde müzenin kapalı olduğunu unutmamakta fayda var.

Westminster Abbey

Gotik bir yapıya sahip olan bu kilise, dış mimarisi açısından büyük ilgi toplamakta. 1080’li yıllara uzanan tarihe sahip olması da kilisenin tarihi önemini arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tarih boyunca kraliyet ailesinin taç giyme törenleri de bu alanda gerçekleştirilmiş. Yine cenaze törenleri de bu alanda yapılmakta. Haftanın 7 günü de ziyarete açık olan kiliseyi gezmek isterseniz saat 09.30 ile 15.00 arasında alanda bulunmanız gerekmekte. Harici saatlerde kilise ziyarete açık değildir. Kiliseye giriş için belli bir ücret de ödenmekte.

The London Eye

Avrupa’nın en büyük dönme dolabını bünyesinde taşıyan bu alan, Londra’yı uzaktan görebilmeniz adına sunulmuş olan imkanlar arasında. 2000 yılında ziyaretçilere açılmış olan bu dönme dolap yerden 135 metre yükseklikte bulunuyor. Müthiş bir deneyim yaşayabilmek adına mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Ayrıca dönme dolaba binebilmek için belli bir ücret de ödemeniz gerekmekte. Yağmurlu olmayan bir günde tercih etmeniz, her yeri daha rahat görebilmenize de imkan tanıyacaktır.

Londra Kulesi

Londra’ya kadar gelmişken kuleyi ziyaret etmeden olmaz. İçerisinde pek çok tarihi olaya tanıklık eden kule, belli bir ücret karşılığında ziyaretçi kabul eden alanlar arasında. Dış mimarisiyle sizleri büyüleyecek olan kulenin içerisinde Kraliyet Mücevherleri bölümü en dikkat çeken alanlarından birisi.

Piccadilly Meydanı

Eğlence ya da alışveriş merkezleri arayışındaysanız bu meydana uğramanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle akşam saatlerinde ışıl ışıl olan bu meydan, farklı etkinliklere katılabilmeniz açısından da ziyaret edebileceğiniz yerlerden. İçerisinde yer alan tiyatroyu da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2965
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz