9.01.2023 09:50:00

Manisa Merkezde Gezilecek Yerler

Manisa Merkezde Gezilecek Yerler

‘’Şehzadeler Şehri’’ olarak bilinen Manisa, içerisinde pek çok tarihi- kültürel ve doğa güzelliklerini bulundurmakta. Şehri tam olarak gezebilmek için 2 ya da 3 güne ihtiyacınız bulunmakta. Önemli olan yerlerini bu süre zarfında tamamlayabilmeniz mümkün. İçerisinde pek çok cami, kilise, müze ve dağa ev sahipliği yapan Manisa, gezilmesi gereken yerler açısından da oldukça zengin olanaklar tanımakta. Manisa Merkez gezilecek yerler listesini aşağıya bırakıyoruz. Gitmeden önce mutlaka göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Aigai (Aiolis) Antik Kenti

Manisa merkezinden yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta yer alan Köseler Köyü içerisinde bulunan Aigai Antik Kenti, mutlaka tarihi dokuyu yerinde görebilmek adına keşfedilmesi gereken yerler içerisinde. Merkezden kolayca ulaşım sağlayabilmek için özel araç ya da toplu taşımaları tercik edebileceğinizi de eklememi gerekiyor. Şehir M.Ö 8. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde de alanda arekolojik kazılara devam edilmekte.

Manisa Müzesi

Bizans dönemi de dahil olmak üzere Roma ve Lidya ile Osmanlı dönemine ait pek çok bilgi Manisa Müzesi içerisinde yer almakta. Bu medeniyet ve devletler hakkında bilgi alabilmek adına müzeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Müzeye girişler belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Dilediğiniz her gün müzeyi ziyaret edebilir ve Manisa’nın tarihi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yeni Han

Osmanlı döneminden günümüze kalan eser görmek isterseniz Yeni Han’ı ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde satın alabilmek adına pek çok eşya da yer almaktadır. Dilerseniz bu alanda alışveriş yapmanın tadını da çıkarabileceksiniz. Ayrıca avlu kısmında yer alan mekan çay ve kahve hizmeti de sunmakta. Yolculuğunuz sırasında soluk alabilmek adına bu mekanda sıcak çayınızı yudumlayabilir ve çevreyi daha yakından inceleyebilirsiniz.

Manisa Muradiye Cami

Osmanlı mimarisinin en sevilen ve en gösterişli örneklerinden birisi olan cami, aslında Mimar Sinan’ın projeleri arasında yer alıyordu. Ardından Mimar Mahmut Ağa tarafından da inşa edilmiş olan cami, T planlı şekilde yapılmıştır. III. Murat için yapılmış olan bu cami mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Özellikle de Osmanlı mimarisini yakından görebilmek isteyenler için tercih edilmeli.

Manisa Kalesi

Ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz kale, Manisa merkez gezilecek yerler açısından tercih edilmesi gereken bir yer. Kimin ne zaman yaptırdığı tam olarak bilinmese de 13 kuleden oluştuğu görülmekte. Bir dönem krallıkların hazinelerini bu alanda sakladıkları elde edilen bilgiler arasında yer almakta.

Adala Kanyonu

Manisa’nın sadece tarihi değil aynı zamanda doğal güzelliklere de sahip olduğunu söylemiştik. İşte bu doğal güzelliklerden birisi de Adala Kanyonu olarak karşımıza çıkmakta. Salihli İlçesi’ne bağlı olan bu kanyon muhteşem temiz bir havaya sahip. Özellikle Manisa halkı tarafından hafta sonları tercih edilen gezi yerleri arasında. Temiz bir hava ve muhteşem manzaraya sahip olan kanyonda yürüyüş yapmanın ayrı bir zevk olduğunu da eklemeliyiz.

Sidas (Saittai) Antik Kenti

Tarihi anlamda bize pek çok olanak sunabilecek alanlar içerisinde Sidas Antik Kenti yer almakta. Bu alanda henüz arkeolojik çalışmalar başlatılmamış. Helen egemenliği döneminden kalmış olduğu bilinen bu antik kent üzerinde arkeolojik çalışmaların kısa bir dönem içerisinde yapılacağı da bilinmekte.

Gökköy

Salihli’de yer alan Gökköy, bolca yeşilliğe sahip bir alan içerisinde yer almakta. Köyün doğallığı ile kavuşmak isteyen herkesin rahatlıkla ziyaret edebilecekleri alanlardan birisi. Özellikle de pazarı sayesinde köylü halkın kendi elleriyle ekip biçtiği her türlü meyve ve sebzeyi de satın alabilmeniz mümkün. Tertemiz havası sayesinde dinlenme imkanına sahip olacağını bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Köyde daha uzun süreli kalmak isterseniz kamp da yapabilirsiniz.

Niobe Doğal Anıtı- Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya ismi ile anılan bu alan Spil Dağı’nda yer almaktadır. Kayanın ağlar gibi durması bu ismi almasını sağlamıştır. Ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz bölgede Niobe Doğal Anıtı’nı da görebilirsiniz.

Salihli Artemis Tapınağı

Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alan bu tapınak, Sardes Antik Kenti üzerinde yer almaktadır. İsminden de anlaşılabileceği üzere Tanrıça Artemis adına inşa edilmiş bir tapınaktır. İçerisinde 4 farklı bölüm yer almaktadır. Ayrıca doğal afetlerden etkilenmiş olan tapınak restore işlemlerinden geçirilerek günümüzdeki halini almıştır. Manisa’ya gittiğinizde mutlaka Artemis Tapınağı’nı da ziyaret edip eski medeniyetlerin ruhunu hissetme imkanına kavuşmanızı öneriyoruz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7138
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.