14.03.2022 11:45:00

Melikler Yaylası

Melikler Yaylası

MELİKLER YAYLASI

 

Türkiye’nin en karanlık noktasının Isparta’da bulunan Melikler Yaylası olduğunu biliyor muydunuz? Burası Isparta’nın Aksu ilçesinde bulunan, Dedegöl dağının hemen karşısındaki bir yörük yurdudur. Bölge çevredeki şehirlerde yaşayan bazı yörüklerin yüzlerce yıldır kullandığı bir yayladır. Özellikle yıldız fotoğrafçılığı için ülkemizin en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Melikler özellikle Isparta, Burdur ve Antalya’dan gelen doğa severlerin popüler destinasyonlarından biridir. Yayla Kızıldağ Milli Parkı içerisinde yer alıyor ve giriş ücreti bulunmuyor.

 

 

MELİKLER YAYLASI NASIL BİR YER?

 

Melikler yaylası, 1735 metre rakımda bulunan ağırlıklı olarak çam ağaçları ile çevrili bir yayladır. Yayla alanı mesire alanı yaklaşık 2 futbol sahası genişliğindedir. Yaylanın yaşam alanı ise oldukça geniştir. Seyrek bir şekilde inşa edilmiş prefabrik veya kıldan yapılma yörük çadırları ile yaz zamanı nüfuslanmaktadır. 

 

 

MELİKLER YAYLASINDA GÖRÜLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 

DEDEGÖL DAĞI

 

Dedegöl dağında birçok doğal güzellik bulunuyor. Dedegül zirvesi olarak adlandırılmış olan zirvesi her yıl birçok dağcı ve doğa yürüyüşü meraklısını misafir ediyor. Genel olarak sert bir zeminde yapılan yürüyüşlerden bir gün önce yaylada konaklama yapılıyor. Sonraki gün ise sabahın çok erken saatlerinde başlayan yürüyüşler 3000 metrelik zirvede sona eriyor. Ortalama gidiş ve dönüş süresi 8-9 civarında saat sürüyor. 

 

 

YEŞİLGÖL

 

Yeşilgöl ise Dedegöl zirvesi için yeterli olmayan veya farklı noktaları da görmek isteyenlerin tercihi oluyor. Yeşilgöl, yaylanın tam karşısındaki tepeyi aşıp sağa doğru uzanan patikanın devamında yer alıyor. 2400 metre rakımda bulunan tepeye gitmek de kondisyon istiyor. Zeminin oldukça sert olduğu bu yürüyüşün dönüşünde birkaç farklı patika takip edebiliyorsunuz. Yeşilgöl’e yürüyerek ulaşmak ise yaklaşık 3 saat sürüyor. Dönüş ise yine yaklaşık 3 saat sürmekte. 

 

 

PINARGÖZÜ MAĞARASI

 

Pınargözü Mağarası Melikler yaylasının 2.5 kilometre kadar aşağısında yer alıyor. Dedegöl dağı ile yayla arasında bulunan vadiyi takip ederek bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Burası yalnızca mağaran oluşmayan bir mesire alanı. Yaz zamanı oldukça yoğun bir şekilde ziyaret edilen alanda haftasonu yer bulmak oldukça zor. Mağaradan gelen buz gibi suyun çevresindeki bütün alan ise piknik alanı olarak kullanılıyor. Alanın en sonu ise mağaraya çıkıyor. Türkiye’nin en soğuk sularından birini burada deneyimleyebiliyorsunuz. Ciddi anlamda dayanılmaz soğukluğu olan bu su mağaranın derinliklerinden geliyor. Giriş kısmı kapalı olan mağaranın derinliği ve nereye gittiği ise bilinmiyor. Suyun lezzeti ise oldukça güzel. İçtikçe daha çok içesiniz geliyor.

 

 

YAKA KANYONU

 

Yaka Kanyonu, Melikler Yaylası'nda bulunan güzelliklerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Kanyon bölgesi yayladan 8 kilometre batıda yer alıyor. Yayladan Dedegöl’e doğru indiğiniz yoldan sağa doğru dönüp ana yolu hiç bırakmadan devam etmeniz gerekiyor. Yol üzerinden birçok orman yolu bulunması sebebiyle kafanız karışabilir. Bu sebeple her zaman en düzgün yolun anayol olduğunu bilerek ayrılmadan ilerlemeniz gerekiyor. Kanyonun girişinde kanyonu gösteren bir tabela ve çeşme bulacaksınız. Tabelanın yanından devam ederek ulaşacağınız kanyon içinde ilk başta toprak parkurdan devam edebiliyor olsanız da kanyonun asıl yeri olan dar bölgede suya girmeniz gereken yerler bulunuyor. 

 

 

Suyu oldukça soğuk olan kanyon içerisinde dolaşmak için kanyon yada deniz ayakkabısı giymenizi tavsiye ediyoruz. Çıplak ayakla da geçebileceğiniz kanyonda ayaklarınızın taşlara basmaya alışkın olması gerekiyor. Kanyon içerisindeki yürüyüş ise yaklaşık gidiş dönüş 4 saatinizi alacaktır. 


 

 

MELİKLER YAYLASINDAKİ İMKANLAR

 

Melikler yaylasında su dışında hiçbir imkan bulunmuyor. Bölgede ne bir market ne bir tuvalet ne de bir işletme bulunuyor. Konaklamak için tek alternatifiniz ise kamp yapmak. Tamamen doğal hayatın içerisinde vakit geçirmek isterseniz hazırlıklı gitmek zorundasınız. Bölgede çöplerinizi atabilmeniz için de çöp kovaları bulunuyor. Eğer bunlar dolu ile yayla bölgesinin ana yoldan yapılan girişinde de bulunan çöplere artıklarınızı götürmeniz gerekiyor. Bu güzelliğin devam etmesi için hassas davranmanız gerekiyor.

 

 

MELİKLER YAYLASINA NASIL GİDİLİR?

 

Melikler Yaylası, Isparta’nın  Aksu ilçesinde yer alıyor. Yaylaya gelmek için Yenişarbademli - Aksu arasındaki anayol üzerinde bulunan “Vali Çeşmesi” olarak geçen kavşaktan girmeniz gerekiyor. Yaylanın aşağısından ana yolun diğer kısımlarına bağlanan köy yolları da mevcut. Bu yollar ise yaylanın altına çıkıyor ve yine yaylaya bağlanıyor. Bölgeye toplu taşıma ile gitmek ise mümkün değil. Bölgeye en yakın merkezler Isparta’da Eğirdir ve Aksu, Konya’da ise Beyşehir’dir. Bölgeye en yakın havalimanı ise Isparta havalimanı olup 2 saat mesafededir. 

 


Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5729
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.