19.01.2023 09:10:00

Midyat Mardin Gezilecek Yerler

Midyat Mardin Gezilecek Yerler

Mardin ilinin bir ilçesi olan Midyat, özellikle 3 dinin de kentin içinde bir bütün olarak yaşatıldığı bir yer olarak bilinmektedir. Kentin her yerini süsleyen Camiler, Kiliseler ve Mabetlerde, çok farklı bir Midyat ve Mezopotamya tarihini gözlemleyeceksiniz.

HASANKEYF

12 bin yıl öncesine dayanan tarihi hazinelere sahip olan ve ortasından akan Dicle Nehri’nin büyüleyici manzaraları ile dünyanın her yerinden on binlerce tarih meraklısını her yıl kendisine çeken Hasankeyf, Midyat ilçesine 40 dakika uzaklıktadır. 1981 yılından bu yana sit alanı olarak korunan Türkiye’nin en önemli güzelliklerinden biridir.

Dicle’nin kenarında ki sarp kayaların içine oyulmuş mağara evlerine uğrayabilir. Hasankeyf kalesinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Midyat’ın en görkemli yapılarında birisi olan Zinciriye Medresesi, Artuklu döneminden günümüze kadar kalan harika bir mimari eserlerden birisidir. En çok ziyaretçi ağırlayan Midyat hazinelerinden birisi olan Zinciriye Medresesi, 1385 yılında son Artuklu sultanı tarafından dönemin en ünlü mimarlarına inşa ettirilen bu yapı, rengarenk çiçekler ile süslü geniş bir avlu çevresinde dikdörtgen bir yapı olarak planlanmıştır.

Uzun süre boyunca dini eğitimlerin verildiği medrese, cami, türbe olarak da hizmet vermiştir. Göz kamaştırıcı taş oyması süslemeleri ile avlusuna hayran kalacaksınız.

MERYEM ANA KİLİSESİ

Midyat’ın simgesel yapılarından birisi olan 2 bin yıllık kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi, Süryanilerin yaşadığı bölgede inşa edilmiş en güzel kutsal yapılarından birisi olarak çok sayıda ziyaretçi tarafından ilgi görüyor.

Molozlar ve düz kesme taşlarla inşa edilen çarpıcı tasarımıyla dünyada ki en güzel kiliselerden biri olarak gösterilen Meryem Ana Kilisesi, antik çağlarda ve Yukarı Mezopotamya’nın en önemli dini mekanlarından birisi olarak gösteriliyor. 1995 yılında aslına uygun bir şekilde restorasyon işlemi yapıldıktan sonra Müze olarak yöre halkı ve yerli, yabancı turistler için açılmıştır. İçerisinde keşiş odaları, eğitim odaları, dev çan kulesi gibi yerleri görebilirsiniz.

MOR GABRİEL MANASTIRI

Midyat’ın geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından ötürü çok farklı dine ait görkemli yapıları görmek mümkün. Midyat’ın en çok ziyaret edilen kutsal alanlarından birisi olan Mor Gabriel Manastırı, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış en eski Süryani Ortodoks Manastırı olmasıyla ünlü olan muhteşem manastır, Midyata gelenlerin uğramadan gitmediği bir yerdir.

M.S 397 yılında yapıldığı tahmin edilen Mor Gabriel Manastırı, döneminin en önemli dini merkezlerinden birisidir. Ünlü Roma İmparatorları tarafından ziyaret edildiği biliniyor.

MARDİN KALESİ

Midyat ilçesine 1 saat kadar uzaklıkta bulunan şehrin simgelerinden birisi olan Mardin Kalesi, 1200 metre rakıma sahip ve Mardin iline hakim bir tepe üzerinde görülmeye değer bir manzaraya sahip olan Mardin Kalesi, halk arasında Kartal Yuvası olarak da bilinmektedir.

Sümerlilerden Osmanlılara kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin kalesi, yüzlerce savaşa sahne olmuş ve savunma amacı ile de kullanılmıştır.

HASANKEYF KALESİ

Dicle nehrinin 200 metre yükseğinde yer alan bir tepe de inşa edilen Hasankeyf Kalesi, en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. M.S 363 yılında Süryaniler tarafından dini bir yapı olarak tasarlanan bu kale, ele geçirilmesi zor konumuyla yıllar boyunca bir  çok farklı medeniyet tarafından kullanılmıştır. Anadolu’nun en sağlam kalelerinden birisi olarak gösterilen kaleye sahip olan bir çok medeniyet tarafından kaleye eklemeler yapılmıştır. Mağara sığınakları ve tünellere sahip olan bu kale fotoğrafçıların gözde mekanlarından birisi olacak güzelliğe sahiptir.

İki devasa anıt kapılarından giriş yapılarak iç bölümlerini gezebileceğiniz, Hasankeyf Kalesi’nin konumdan panoramik Dicle ve Hasankeyf manzaralarını izleyebilirsiniz.

LATİFİYE CAMİ

1371 yılında Artuklular zamanında yapılan ve bölgede ki önemli kutsal mekanlarından birisi olarak gösterilen Latifiye Cami, büyüleyici taş oymalarının yanı sıra kenarlı portalları ve iç bölümlerini süsleyen geometrik ve yıldız desenleriyle ziyaretçilerini etkilemeye çalışıyor.

Bölgede ki en güzel camilerden biri olarak gösterilen ve 2010 yılında yapılan restore ile asırlık çınar ağaçlarının arasında yükselen güzel mimarisiyle ruhunuzun dinlendirebileceğiniz bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

SİPAHİLER ÇARŞISI

Halk arasında Sipahiler Çarşısı olarak bilinen ve Revaklı Çarşı’ya Midyat merkezinden Mardin’in en ünlü çarşılarından birisidir. Dar sokakları ve taş mimarili dükkanlarıyla 17.yüzyıldan beri şehirde alışveriş yapmak isteyenlerin ilk uğradığı yerlerden olan çarşıda, harika el yapımı bakır ürünler, baharat ve yöresel gıdaların yanı sıra el dokuması kilimler, halılar bulabilir ve keyifle alışveriş yapabilirsiniz

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9193
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz