16.01.2023 12:35:00

Mudanya'da Gezilecek Yerler

Mudanya'da Gezilecek Yerler

Bursa’nın en sevilen ilçelerinden birisi olan Mudanya, özellikle de Bursa halkının yakın olması sebebi ile yaz tatillerinde tercih ettikleri yerlerden birisi. Konaklama imkanları sayesinde Mudanya’daki tatil sürenizi uzatabilmeniz de mümkün. Son dönemlerde gittikçe kalabalıklaşan bu yerde farklı gezme imkanları da bulunmakta. Yazın ya da kışın tercih edebileceğiniz yerlerden birisi olan Mudanya gezilecek yerleraçısından geniş imkanlar sunmakta. Bu alanların neler olduğuna gelin yakından bakalım.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Tarih açısından büyük bir öneme sahip olan bu ev aslında bir dönem konak olarak kullanılmaktaydı. Tarihimiz açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan Türk- Yunan savaşının sonlanmasını sağlayan Mudanya Mütarekesi’nin bu alanda imzalandığı bilinmekte. 1922 yılında imzalanan bu antlaşmanın bu konakta imzalanması da bu yeri önemli kılan özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca Ankara Hükümeti’nin de bu konakta kabul edildiği yer olduğu biliniyor. 1937 yılından bu yana müze olarak kullanıma açılmış olan konak, ziyaretçilerini beklemekte. O döneme dair daha detaylı bilgi almak isterseniz müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihi belgeler ve İsmet İnönü’nün yatak odası da müze içerisinde bulunmakta. Ücretli bir şekilde ziyaret edebileceğiniz müze Pazartesi günleri hariç diğer günlerde açık.

Girit Mahallesi

Mübadele öncesinde Rumların evi olan bu mahalle, oldukça güzel ev ve konaklardan oluşmakta. Farklı mimariye sahip olan bu evleri Mudanya geziniz sırasında mutlaka görmeniz gerekmekte. Evlerin renkli ve benzer yapılara sahip olması mahallenin oldukça şirin görünmesine de imkan tanımış durumda. 18. yüzyıldan günümüze kalmış olan bu evler restore çalışmaları sayesinde sağlamlığını korumayı başarmıştır. Dilerseniz evlerin önünde fotoğraf da çekebilirsiniz.

Tahir Paşa Konağı

Lale devri döneminden kalmış olan bu konak 1724 yılında inşa edilmiştir. O dönemin mimari eserlerini yakından görmek isteyen kişilerin görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Günümüzde ise belediyeye bağlanmış olan konak içerisinde Tahir Paşa’nın eşyaları sergilenmekte. Aynı zamanda müze içerisinde Mudanya’ya dair belgeler de bulunuyor. Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan bu konağı Pazartesi günleri haricinde ücretsiz bir şekilde gezebilme imkanınız bulunmakta. Ayrıca müzeye saat 08.00 ile 17.00 arasında giriş yapabilirsiniz.

Yıldıztepe

Doğa manzarası fotoğraflamak isteyen kişilerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden birisi Yıldıztepe’dir. Deniz manzarasını görebileceğiniz bu alanda tertemiz havayı içinize çekmeniz de mümkün. Alan içerisinde yer alan restoran ya da kafelere de uğrayabilir, dilerseniz günlük geziniz sırasında bu alanlarda soluklanabilme fırsatını elde edebilirsiniz. Özellikle de Yıldıztepe’nin akşam saatlerinde bambaşka manzaralara ev sahipliği yaptığını da eklememiz gerekiyor.

Tarihi Çamlı Kahve

Mudanya’ya bağlı olan Tirilye içerisinde yer alan Tarihi Çamlı Kahve, yolculuğunuz sırasında dinlenebilme alanlarınızdan birisi olacak. Muhteşem manzaraya sahip olan bu yer, özellikle de sabah kahvaltılarında sıklıkla tercih edilmekte. Hem restoran hem de kafe tarzı bir yer olması da yeme ve içme seçeneklerinizi arttırmakta. Akşam saatlerinde akşam yemekleriniz için de tercih edebileceğiniz bu kahve, yılın her gününde bambaşka manzaralara bürünmekte.

Güzelyalı Sahili

Yaz tatillerinizi değerlendirebileceğiniz bu sahil, merkeze oldukça yakın bir yer olmasından dolayı yerlisi tarafından da sıklıkla tercih edilmekte. Hem denize girmek hem de sahil boyunca yürüyebilmek adına tercih edebileceğiniz sahilde farklı olanaklar da yer almakta. Restoran ve kafelerin haricinde içerisinde parklar da bulunuyor. Sevdiklerinizle beraber keyifli vakit geçirebilmek için Güzelyalı Sahili’ni mutlaka görmelisiniz.

Mudanya Sahili

Farklı restore işlemlerinden geçirilmiş olan bu sahil günümüzdeki halini 2018 yılında almıştır. İçerisinde yürüyüş yollarının yanı sıra büfe, restoran ve bankalar da yer almaktadır. Yaz ve kış mevsimlerinde rahat bir şekilde gezebileceğiniz bir sahildir. Ayrıca içerisinde otopark bölümünün yer alması sayesinde arabanızı rahatça belirlenen alana bırakabilir ve dilediğiniz gibi Mudanya havasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kumyaka

Mudanya merkezinden yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta bulunan Kumyaka, yabancı turistlerin de ilgi odağı olan yerler arasında. Bunun da en önemli sebeplerinden birisi içerisinde dünyadaki en büyük 3. kiliseye ev sahipliği yapıyor olması. Sizler de Kumyaka geziniz sırasında bu kiliseyi yakından görebilme imkanına kavuşabilirsiniz.

Burgaz Altınkum Plajı

Altıntaş Köyü içerisinde bulunan bu plajda duş alanları bulunmakta. Fakat içerisinde şezlong ve şemsiye imkanının olmadığını eklememiz gerekmekte. Dilerseniz plaj havlunuzla güneşlenebilirsiniz. Girişlerin ücretsiz bir şekilde yapıldığı Burgaz Altınkum Plajı Mudanya içerisinde görmeniz gereken yerler arasında.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3791
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz