15.03.2022 12:30:00

Mut Yerköprü Şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ

 

Göksu nehri üzerinde bulunan en güzel şelalelerden biri de Mersin’in kuzeyinde bulunan Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi’dir. Turkuaz suları, büyülü faunası ile tam bir doğa harikası burası. Göksu nehrinin yüzbinlerce boyunca yardığı vadinin görüntüsü ise görenleri başka bir gezegende hissettiriyor.

 

 

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİ NASIL BİR YER?

 

Yerköprü şelalesi Göksu nehri ve dağlardan gelen kaynak sularının birleştiği noktadan dökülüyor. Şelalenin döküldüğü yer ise içeri doğru oyulmuş bir mağara görünümünde. Üç noktadan çıkan suların birleştiği şelale 29 metreden dökülüyor. Yaklaşık 15 metre genişliğinde olan şelalenin yukarısı ise durgun bir düzlükten oluşuyor.

 

 

Şelalenin alt derinliği ise bilinmiyor. Ülkemizin en güzel 10 şelalesinden biri olan sınıflandırılan şelale yeşil ile turkuaz suların birleşiminde eşsiz bir şov sunuyor. Bölgeye varmak ise kolay değil. Milli park girişinden sonra aracınızı bırakıp yaklaşık 35 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Giderken büyük bir kısmı bayır aşağı olan yolun dönüşü ise oldukça zorluyor.

 

 

YERKÖPRÜ ŞELALESİNDE YÜZÜLÜR MÜ?

 

Yerköprü şelalesi ve suyun aktığı yatak boyunca yüzmek kesinlikle yasak. Bölgede akan suyun altındaki derinlik ve iç akıntılar oldukça tehlike ve güçlü olduğu için ölüm riski bulunuyor. Bölgede suya girenler ise yalnızca küçük asma köprünün altındaki dağa sığ ve düşük debili alanda yüzmekteler. Eğer bölgeyi bilmiyorsanız yüzmeye kesinlikle çalışmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

YERKÖPRÜ ŞELALESİNDEKİ İMKANLAR

 

Yerköprü şelalesi kurtarılmış bir bölgedir. Ermenek yolu üzerinden girişinden sonra milli park alanına kadar neredeyse hiçbir şey bulamıyorsunuz. Bölgeye gitmeden önceki son market kavşakta bulunan markettir. Milli park alanına giriş ücreti bulunuyor. Milli park otomobil ücreti 21, bireysel giriş ücreti ise 7.5 liradır. Aracınızı girişten yaklaşık 300 metre aşağıdaki otoparka bırakmanız gerekiyor. Buradan sonra ise yürüyerek devam etmek zorundasınız.

 

 

Yol üzerinde bazı noktalarda soğuk su sebili bulunuyor. Eğer yanınıza su almadıysanız mutlaka değerlendirmelisiniz. Su şişeniz varsa da buralardan doldurabilirsiniz. Ardından yukarıdaki büyük köprüye ulaşıyorsunuz. Buradan karşıya geçip restorana ulaşabilirsiniz. Şelaleye doğru devam etmek için ise restoranın yanındaki merdivenleri yada köprünün girişinin yanından inilen taş bayırı kullanabilirsiniz. Şelale kısmına ulaştıktan hemen sonra merdivenli iniş noktasının 15 metre ilerisinde solda lavabolar bulunuyor. Bölgede konaklama için ise herhangi bir imkan bulunmuyor. Kamp ise kesinlikle yasak.

 

 

MUT YERKÖPRÜ ŞELALESİNE NASIL GİDİLİR?

 

Yerköprü Şelalesi, Mut ilçe merkezine 30 kilometre mesafede bulunuyor. Hadim - Ermenek - Mut yolu üzerindeki yol ayrımında içeri girilerek ulaşılıyor. Haritada Yerköprü Şelalesi yazdığınızda birçok yer çıkıyor olsa da en doğru konum “Yerköprü Milli Parkı” olarak çıkıyor. Bölgeye toplu taşıma ile gelme şansı ise ne yazık ki bulunmuyor. Toplu taşıma ile gelebileceğiniz en yakın Mut ilçe merkezidir. Buradan sonra ise taksi ile gelebilirsiniz. 

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5685
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz