6.12.2022 12:30:00

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Ankara’nın ilçelerinden birisi olan Nallıhan, merkeze yaklaşık olarak 160 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. İpek Yolu’nun geçiş noktalarından birisi olmasından dolayı da pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş olan merkezlerden birisidir. Özellikle de Ankara’yı ziyaret edecek olan kişilerin bu ilçeye de uğramaları önerilmekte. Görebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikleri ile herkesi büyüleyecek olan Nallıhan gezilecek yerler listesine gelin birlikte göz atalım. Bu sayede gidebileceğiniz yerler hakkında bilgi edinmeniz ve ulaşım konusunda da sıkıntı yaşamamanız mümkün olabilecektir.

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan ilçesi denince akla gelen ilk yerler arasında Kuş Cenneti gelmektedir. İlçe merkezinden 30 kilometrelik bir mesafede yer alan bu yere ulaşabilmek için özel araç tercih edilebilir. Otobüs ya da minibüs gibi toplu taşıma araçlarıyla geçiş mümkün değildir. Özel araç haricinde taksileri de tercih edebilirsiniz.

Daha renkli bir gezi elde edebilmek amacıyla Nallıhan Kuş Cenneti tercih edilebilecektir. 1959 yılında halkın ziyaretine açılmış olan bu yer, 180’den fazla kuş çeşidine de ev sahipliği yapmakta. Nallıhan Kuş Cenneti’ni gezerken aynı zamanda fotoğraf çekip o anları ölümsüzleştirmeniz de mümkün olacaktır. Doğa yürüyüşü yapmak adına da Nallıhan Kuş Cenneti uğranması gereken duraklar arasında yer almakta.

Sarıyar Barajı

Sarıyar Barajı

Nallıhan’ı gezerken listenize eklemeniz gereken adreslerden birisi de Sarıyar Barajı olarak karşımıza çıkıyor. Doğal güzelliklere sahip olan bu yer ilçe merkezinden de yaklaşık olarak 25 kilometre kadar uzaklıkta bulunmakta. Bölgeye ulaşım sağlamak isteyenler ise ilçe merkezinden Sarıyar dolmuşuna binip bölgeye varış sağlayabileceklerdir. Manzarası ile herkesi büyüleyen bu baraj, balık tutmak isteyen kişiler için de elverişlidir. Balık açısından zengin olan baraj, yerli halk tarafından da hafta sonları uğrak yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Barajı görmek için herhangi bir ücret ödenmesine de gerek yoktur. Dilediğiniz hafta içi ya da hafta sonu herhangi bir gün baraja ulaşım sağlayabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tapduk Emre Türbesi

Emresultan Köyü’nde yer alan bu türbe ilçe merkezine de 20 kilometre uzaklıkta yer almakta. İlçe otogarı içerisinden Emresultan dolmuşları bölgeye ulaşım gerçekleştirmektedir. Kolay bir şekilde varış sağlayabileceğiniz bu türbe, yerli halk için de tercih edilen alanlardan birisi olarak bilinmekte. İçerisinde toplamda 6 sanduka barındıran türbe, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ziyarete açılmıştır. Giriş için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

Kocahan

Nallıhan’ın ilçe merkezinde gezmek için yer arayan kişilerin rahatlıkla tercih edebilecekleri bu han, sembolik yapılar arasında yer alıyor. Osmanlı döneminde kalmış olan bu yapı, oldukça geniş bir yapıdır. Tarihi açıdan da büyük öneme sahip olan bu yapının gidilip görülmesi gereken yerler arasında yer aldığını düşünüyoruz. Günümüzde ise halk için açık olan bir pazarı bulunmaktadır. Sizler de günün istenilen saatinde bu pazarı gezip ihtiyacınız olan meyve ve sebzelere erişim sağlayabilirsiniz.

Nallıhan Evleri

Tarihe tanıklık etmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bu evler, fotoğrafçılar için de tercih edilmekte. Evlerin tarihi kokusu aynı zamanda onların görülmesi gerekliliğini gözler önüne seren bir özelliktir. Türk mimarisini yakından görmek isteyen yabancı turistler tarafından da tercih edilen bu yapılar, restore edilmiştir.

Kuzucular Köyü Kanyonu

Kuzucular Köyü Kanyonu

İlçe merkezinden 55 kilometrelik bir mesafede yer alan bu kanyon, Kuzucular Köyü içerisinde bulunmakta. İlçe otogarından dolmuşlarla da ulaşım sağlamak mümkün. Manzara eşliğinde dinlenmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bu kanyon, günlük yürüyüşler için de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kanyona ulaşım sağladıktan sonra herhangi bir ücret ödemeden içerisinde gezebilme şansını elde edebileceksiniz. Aynı şekilde hafta sonları yürüyüş yapmak isterseniz de bu kanyonu rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Juliopolis Nekropolü

M.S 1. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip olan bu nekropol, farklı arkeolojik çalışmaları bünyesinde bulundurmaktadır. Özellikle içerisinde bronz sikkeler de yer almaktadır. Mezar çeşitleri de bu yapı içerisinde bulundurulmakta olup nekropolün ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer aldığını söylemek mümkündür. Halka açık olarak sergilenmekte olan bu nekropol, farklı ülkelerden insanlar tarafından da ziyaret edilmektedir. Nekropole giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Dilerseniz ilçeden dolmuşlarla ya da taksilerle bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5420
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz