13.11.2022 13:30:00

Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Hacı Bektaş-i Veli'nin değerli kenti, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir, taş dokusu, kiliseleri, yer altı mağaraları, sıcak hava balonları, uçsuz bucaksız vadileri ve en önemlisi dünyanın 25 harikasından biri olan peribacalarıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı misafirin gözdesi haline geliyor. Ziyaretçilerine pek çok alternatif sunan bu şehir, kısa dönemli bir tatile sığamayacak kadar eşsiz yerleri içinde barındırıyor. Biz de Nevşehir’e gidip mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

Peribacaları

Peribacaları

İspanya'da bulunan ''Mağara Evler'' bölgesiyle aynı karakteristik yapıya sahip olan peribacaları hem Nevşehir’in hem de Kapadokya’nın kalbi diyebiliriz. Peribacaları, mistik havasıyla görenleri adeta büyülerken, bölgede yapılan balon turlarıyla bu doğal güzelliği kuş bakışı seyretme imkanına sahip olabilir ve gün batımında atv keyfi yapabilirsiniz. Çevredeki tarihi otellerde konaklayarak bu muazzam atmosferin tadını çıkartacağınız peribacalarına mutlaka uğramalısınız!

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Merkeze 14 km uzaklıkta bulunan müzede kayalara oyulmuş kiliseler, yemekhaneler ve şapeller bulunmaktadır. Ziyarete açık olan Kızlar – Erkekler Manastırı, Çarıklı Kilise, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara ve Aziz Basil Kiliseleri ile Tokalı Kilise sizleri eşsiz atmosferiyle adeta kendi tarihine götürecek. Bu kiliseleri bünyesinde barındıran, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni görmeden turunuzu bitirmemenizi tavsiye ederiz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Tarihi MÖ 3000’li yıllara dayanan bu 8 katlı devasa yeraltı şehrin, günümüzde yalnızca 4 katı belli zaman dilimlerinde ziyarete açıktır. İçerisinde şarap mahzenleri, mutfak ve erzak dolapları, kilise, su depoları bulunan; her bir bölümünde insanı farklı dünyalara götürecek, bambaşka duygular yaşatacak bu yapıyı görmeden “Nevşehir’i gezdim” demeyin…

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi

Hayal Vadisi ya da Perili Vadi olarak da anılan bu vadinin bir ucu Devrent diğer ucu ise Kızılçukur’a bağlanıyor. Vadiye ulaşım Göreme’den yalnızca 10 dakika sürüyor. Ellerini açmış dua eden Meryem Ana peribacasıyla kuşkusuz herkesin gelip görmek istediği bu vadi, aynı zamanda meşhur deve şeklindeki ve bazı insan silüetlerini yansıtan peribacalarıyla ziyaretçilerinde derin anlamlar yaratıp kendine hayran bırakıyor. Kısacası bu görsel şölenden mahrum kalmayın, Devrent Vadisine mutlaka uğrayın diyebiliriz.

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi

Bölgeye Aşk Vadisi denilmesinin sebebi; iki genç aşığın ölümüyle, Allah’ın bu gençlerin kavuşmasını istemeyenlerin üzerine, vadiye taş yağdırması olarak bilinen bir hikâyesi var.Bölgede hala bu iki çiftin ruhlarının orayı ziyaret ettiği de söylentiler arasındadır. Vadideher yıl yüzlerce evlilik teklifi edilmesinin yanı sıra, Aşıklar Tepesi adında bir tepe de mevcut. Panoramik olarak çiftlerin en çok tercih ettiği bu vadi, manzarası ve tarihiyle görenleri kendine aşık ediyor adeta. Göreme-Uçhisar yolu üzerinde bulunan vadiye uğrayıp da gönlünüzü bu doğa harikasına kaptırmadan dönmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze

Çömlekçilik ile ün kazanan Kapadokya’nın gözdesi, milattan önce 5000 yıllarına dayanan tarihi eserlerin sergilendiği Avanos’ta yer alan bu müze, üç bölümden oluşmaktadır. Anadolu’da üretilen çömlek ve seramiklerinin sergilendiği kısım Antik Eserler Salonu, son dönemlerde yaşamış önemli sanatçıların orijinal eserlerinin sunulduğu bölüm olan Modern Eserler Salonu ve son olarak üçüncü bölümünde seramikten ziyade güzel sanatların resim, heykel, fotoğraf gibi farklı dallarından örnekler sergilenmektedir. Aynı zamanda müzenin bu bölümünde sergi salonu, kafe, şömineli dinlenme salonu gibi ziyaretçilerin konforu için alanlar da mevcut. 500’e yakın esere ev sahipliği yapan bu müzeyi gezmeden Avanos’tan ayrılmayın, bizden söylemesi.

Üç Güzeller

Üç Güzeller

Kapadokya’nın simgesi olan bu üç peribacası Ürgüp’ün merkezine sadece 5 dakika uzaklıkta. Bilinen efsanesiyle öyle meşhur ki onu görmeye her yıl 2 milyon ziyaretçi geliyor Ürgüp’e. Tüm hatıra fotoğraflarının arka planı haline gelmiş bu üçlü; anne, baba ve çocuktan oluşan bir çekirdek aile gibi olmasıyla ziyaretçilerin gözdesi haline geliyor. Ayrıca Unesco Dünya Mirasları arasında bulunan Üç Güzeller, ardındaki muhteşem Erciyes Dağı manzarası ve gün batımındaki eşsiz kızıl gölgesiyle hayran kalınmayacak gibi değil.

Temenni Tepesi

Şehrin her yerinden görülen, en yüksek tepesi burası. Kümbetlerinden biri türbe olan tepe, ismini buradan alıyor. İnsanların bu türbeye gelip dilek dilemek için bez bağlamasıyla ismi “temenni” halini almış. Ortasında bulunan kümbette ise el yazması eserlerin de olduğu Tahsin Ağa Halk kütüphanesi bulunuyor. Erciyes’in zirvesinin bile görülebildiği bu tepede 3. Alâeddin Keykubat’ın mezarının olduğu da söylenmekte. Ürgüp’e gidip de bu manzaraya karşı bir Türk kahvesi içmeden olmaz, öyle değil mi?

Gomeda Vadisi

Şeytan Deresi diye de anılan vadi tam bir harikalar diyarı diyebiliriz. İçinde bambaşka bir dünya bulunduğunu düşündürten o kadar gizemli, farklı temada jeomorfolojik detayı kapsıyor ki gizem avcısı gezginler için burası ilk durak diyebiliriz. Vadiye Ürgüp’ün 5 kilometre uzağındaki Mustafapaşa kasabasından ulaşım sağlanıyor. İçerisinde ahenkle süzülen Bey Deresi, kelebekler ve meyve ağaçları karşılıyor ziyaretçileri. Tüneller, zifiri karanlık mağaralarıyla kuşkusuz görülmeyi hak eden bir vadi burası.

Vaftizci Yahya Kilisesi

Nevşehir’in hem en eski hem de en geniş kiliselerinden biri olmasından dolayı buraya ilgi oldukça fazla. Mimarisi ve içindeki freskler ile tüm dikkatleri üzerine çeken yapıda özellikle yüzyıllardır var olan bir meleğin tasvir edildiği fresk, sanatseverlerin gözdesi konumunda. 5. Yüzyıldan bu yana varlığını sürdürmeyi başaran duvar resimleri, kiliseye olan merakı arttırıyor. Yapı küçük olsa da kuşkusuz görülmesi gereken noktalardan biri.

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4893
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz