24.12.2022 14:10:00

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölge sınırları içerisinde doğu kısımda yer alan Osmaniye, M.Ö 3 binli yıllardan beri yerleşim yeri amaçlı kullanılmıştır. Eski bir tarihe sahip olması da içerisinde yer alan arkeolojik kalıntıları ve tarihi eserleri arttırmaktadır. İçerisinde yer alan kalelerin sayıca fazla olmasından dolayı da ‘’Kaleler Şehri’’ ismini almıştır. Sadece kaleleri ile değil; mağaraları, kaplıcaları ve müzeleriyle mutlaka gidilmesi gereken yerlerimizden biri olmakta. Gezinizi planlamadan önce yazımızı okumanız sayesinde daha planlı bir gezi imkanına sahip olabilirsiniz. Ortalama iki gün içerisinde gezebileceğiniz Osmaniye’de gezilecek yerler başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Osmaniye Kent Müzesi

Ücretsiz bir şekilde gezme imkanına kavuşabileceğiniz bu müze, eski dönemlerde sosyal tesis amaçlı olarak kullanılmıştır. Selçuklu mimarisini dış mimaride görmenin mümkün olduğu bu müze, Osmanlı tarihini yakından inceleyebilme fırsatını sizlere sunmakta. İçerisinde yer alan bölümlere baktığımızda kent arşivi, şor odası ve eğitim atölyesi gibi odalar bulunuyor. Osmanlı döneminden kalma meslekler de müzede balmumu heykelleri sayesinde yeniden canlandırılmış durumda.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

M.Ö 8. yüzyılda yapıldığı bilinen bu alan, o dönemdeki hükümdar olan Asativata tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca müze Kadirli İlçesi’ne 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kızyusuflu Köyü’nün içerisinde olan müze girişi için belli bir ücret talep edilmektedir. 1946 yılında yapılan kazılar sonucunda da farklı metinler bu alandan elde edilmiş. İsminin Aslantaş olmasının sebebi de bu alan içerisinde yer alan aslan başı şeklinde yapılmış olan heykellerin yer almasıdır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olan bu müze, saat 10.00 ile 19.00 arasında açıktır.

Haruniye Kaplıcaları

Kuşku Köyü’nde bulunan bu kaplıcalar şifalı olma özelliğiyle nam salmakta. 20 derecenin üzerinde bir sıcaklığı bulunan kaplıcaların çevresinde yer alan tesislerde konaklama olanağı da bulabilirsiniz. Bel ağrısı ve inme gibi hastalıklara sahip olan kişiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu kaplıcalar, hastalığınız olmasa bile rahatlamanız açısından mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında.

Aslantaş Barajı

Muhteşem Ceyhan Nehri’nin üzerinde bulunan bu baraj, hafta sonu piknikçilerinin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerden birisi olma özelliğinde. Harika bir manzaraya sahip olan baraj, Osmaniye’yi gezmek isteyen kişilerin de gitmesi gereken alanlardan birisi. Dilerseniz üzerinde piknik yapabilme imkanına sahip olabileceğiniz bu baraj, dinlendirici özelliğiyle sinir ve stresinizi atmanıza da yardımcı olacak.

Çiftmazı Tabiat Parkı

Tamamen yeşilliklerle çevrili olan bu park, içerisinde yaşayan pek çok canlıya da ev sahipliği yapmakta. İlçe merkezinden 10 kilometrelik uzaklıkta yer alması ulaşımı da kolaylaştıran etkenler arasında. 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen bu parkta dilerseniz piknik de yapabilirsiniz. Ayrıca kampçıların da Osmaniye’de en çok uğradıkları alanlardan birisi olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Kuşların göç yolu üzerinde yer almasından dolayı bu ismi aldığı bilinmekte. Farklı kuş türlerini bir arada görebileceğiniz bu yer sizin ve aileniz için de unutulmaz dakikalara imkan tanıyacak. Ayrıca kuşların fotoğraflarını da çekebileceğiniz bu yer sizi ve sevdiklerinizi bekliyor.

Dumanlı Yaylası

İlçe merkezinden 15 kilometrelik bir mesafede bulunan bu yayla, kamp yapmak isteyen herkes tarafından ziyaret edilebilir. Muhteşem ağaçların arasına atacağınız çadırınızla bu bölgede arkadaşlarınızla kamp yapabilirsiniz. Ayrıca alanın geceleri daha da güzel olduğunu söylemek mümkün. Dilerseniz yürüyüş amaçlı da bölgeyi gezebilirsiniz.

Şarlak Şelalesi

Osmaniye’nin muhteşem doğa güzelliklerini yakından görmek isterseniz Şarlak Şelalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kadirli’den 20 kilometrelik bir mesafede yer alması ulaşımın da kolay olmasına imkan tanımakta. Ayrıca bölgenin koruma altında olduğunu da eklememiz gerekli. Tesisin civarda bulunmaması da bu korumanın net bir göstergesi. Fakat dilerseniz şelalenin çevre yerlerinde piknik yapabilirsiniz.

Düldül Dağı

Amanos Dağları’nın en yüksek zirvesi olan bu dağ, kış mevsimlerinde ayrı bir güzelliğe kavuşuyor. Ayrıca teleferik imkanını da bünyesinde barındırmakta. Doğa harikası olan bu dağı mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz.

Osmaniye Masal Park

2018 yılında hizmete açılmış olan bu park, çocuklu aileler tarafından da sevilerek ziyaret ediliyor. Çocuklarınızla eğlenceli dakikalara tanık olabileceğiniz park içerisinde farklı oyuncaklara binmeniz de mümkün hale getirilmiş. Yeme ve içme alanları sayesinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bu alan farklı etkinlikler sunmakta. Otoparkın yer alması özel araçla gelecek olan kişiler için bir ayrıcalık.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8462
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz