23.12.2022 15:00:00

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Denizli’de görmeniz gereken yerlerin ilk sırasında doğal olarak hiç şüphesiz Pamukkale Travertenleri yer almakta. Muhteşem bir doğa güzelliğine sahip olan bu yapılar, yerli ve yabancı turist tarafından yıl içerisinde sıklıkla ziyaret edilmekte. Pamukkale denince akla ilk gelen travertenler olsa da, içerisinde çok farklı güzelliği de barındırıyor. Mağaraları, kaplıcaları, kiliseleri ve şelaleleriyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Hem tarihi hem de doğal zenginlikleri bünyesinde barındıran Pamukkale’de gezilecek yerler neler, gelin birlikte bakalım.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

M.S 7. yüzyılda bir depremin meydana gelmesinden dolayı sütunlar yıkılmış ve yapının içerisine de termal su dolmuş. Bunun ardından bu termal su pek çok hatalığa da şifa vermiş. Günümüze kadar gelen havuzun adının Kleopatra Havuzu olmasının asıl sebebi de Kleopatra’nın da bu havuzu kullanmış olduğuna inanılması. Efsane doğru mudur bilmiyoruz ama yılın her döneminde bu havuza çok sayıda ziyaretçi geldiğini biliyoruz. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan havuza giriş için belli bir ücret ödenmektedir. Kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz bu havuz günün belli saatlerinde açık.

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

İçerisinde yer alan dini yapılar olduğu için bu kentin diğer bir ismi de ‘’Kutsal Kent’’ olarak literatüre geçmiştir. Ayrıca yapının M.Ö 2. yüzyıl başlarında yapıldığı da edinilen bilgiler arasında. Bergama kralı olan II. Eumenes tarafından yaptırılmış olan kent, muhteşem güzelliğiyle Pamukkale’nin tarihi güzellikleri arasında yer almakta. Ayrıca içerisinde bir de mağara bulunuyor. İnanışa göre mağarada yer alan gaz, mağaraya yaklaşan kişileri öldürmekte. Kutsal sayılmasının bir diğer nedeni de bu inanış olarak görülmekte.

Pamukkale Travertenleri

Denizli’nin adeta bir sembolü haline gelmiş olan Pamukkale Travertenleri, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Beyaz bir yapıda olmasının sebebi de termal suyun içerisinde yer alan minerallerdir. Bu mineraller oksijen ile buluşup çökme yaptığı için beyaz bir renge bürünmüştür. Toplamda 17 farklı sıcak su kaynağına sahip olması da burayı özel yapan unsurlar arasında. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen bu termal sular hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Natural Park

Bir başka doğal güzelliği ziyaret etmek isterseniz, Natural Park’a mutlaka uğramalısınız. Özel günlerde de sıklıkla ziyaret edilen bu alan düğün çekimlerinin de buluşma noktası. İçerisinde yer alan kafeler sayesinde bu alanda oturup soluklanmanız mümkün. Ayrıca çevresinde yürüyüş yolları yer aldığı için sabah ya da akşam saatlerinde bu alanlarda yürüyüşün keyfini de çıkarabileceksiniz. Yaz ya da kış mevsimlerinde ziyaret edebileceğiniz park keyifli vakit geçirmek adına bire bir.

St. Philippe Martyrion Kilisesi

Hierapolis Antik Kenti’ne oldukça yakın olan bu kilise, tarihi açıdan da büyük bir öneme sahip. St. Philippe Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak tarihe geçmiştir. Bölgeye geliş amacı da Hıristiyanlığı yaymak olan Philippe’nin bu amacına ulaşamadan bu topraklarda öldüğü biliniyor. Ayrıca mezarının da buralarda olduğu düşünülmekte. Kent hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilmek isteyen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken alanlardan birisi.

Kaklık Mağarası

Bu mağara içerisinde sarkıt ve dikit örnekleri yer almaktadır. Yine mağara içerisinde yer alan termal su, yılın her döneminde pek çok ziyaretçiyi karşılar nitelikte. Diğer bir ismi ‘’Küçük Pamukkale’’ olan bu mağara, içerisindeki suyun cilt hastalıklarına iyi gelmesiyle tercih sebeplerinden birisi. 2002 yılından beri turizme açık olan bu mağara içerisinde kafeterya ve seyir alanlarını da bulunduruyor.

Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi

Muhteşem güzelliklerden bir diğeri de Yeşildere Şelalesi olarak karşımıza çıkmakta. Çal ilçesine bağlı olan Sakızcılar Köyü’nde yer alan bu şelale, mutlaka görülmesi gereken alanlar içerisinde yer alıyor. Pamukkale’nin muhteşem doğasıyla bu şelale sayesinde buluşmak mümkün hale gelecek. Ayrıca çevresinde piknik alanlarını da barındırmakta. Yerli halk tarafından her hafta sonu ziyaret edilen bu piknik alanları, yerli turist tarafından da sevilmekte. Sabah kahvaltısı yapma imkanına kavuşabileceğiniz bu piknik alanları sayesinde huzurlu bir tatille baş başa kalabileceksiniz.

Laodikya Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti

Anadolu’nun en büyük stadyumunun da içerisinde yer aldığı bu kentte 2 adet tiyatro da yer almakta. Hıristiyanlık tarihi açısından kutsal bir yapı olmasından dolayı turistler tarafından hemen hemen her sene tekrar ziyaret etmeye gelenlerle doludur. M.Ö 260’lı yıllarda kurulmuş olan bu yapı tarih açısından çok büyük öneme sahiptir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5743
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz