15.03.2023 23:50:00

Paris Gezilecek Yerler

Paris Gezilecek Yerler

Fransa‘nın başkenti Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından. Romantizmin başkenti olarak anılan şehir, Seine Nehri’nin yanında bulunuyor. Paris’teki anıt ve yapılar dünyanın her yerinde sanatsal ve kültürel hayatı temsil etmesiyle anılıyor.

Dünyaya yön veren birçok önemli tarihe ev sahipliği yapan Paris, aynı zamanda moda, alışveriş ve lüks yaşamın da merkezi. Aynı zamanda Işıklı Şehir olarak da isimlendiriliyor. Avrupa‘nın gözde kenti Paris’e seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerler bu listede.

Paris’te Gezilecek Yerler

1. Seine Nehri

Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en çok turist çeken ilk 3 kenti arasında yer alıyor. Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerinin başında Seine Nehri üzerindeki Arceveche köprüsünün Quartier Latin ayağının üzerindeki mütevazı demir korkuluklar da turistlerin gözde yerleri arasına girmeyi başarmış bir yer.

Burayı farklı kılan korkuluklar üzerinde aşıklar tarafından asılan kilitler. Aşıkların kilit asıp anahtarını Seine Nehri’ne attığı korkuluk özellikle genç çiftlerin ilgisini çekiyor. Paris aşıklar kenti olduğunu düşünen birçok sevgili bu geleneği yerine getirmek için Paris’e gelip mutlaka üzerine yazdıkları isim ve kazıdıkları sembol kalp resimleri olan kilitleri asıyorlar.

Seine Nehri, Paris’in sembol yapısı Eyfel Kulesi‘nin de yanı başında. Kentin en popüler turistik noktasında uzun kuyruklar oluştuğundan online bilet almak sıra beklemenizi önlemek için öneriler arasında.

2. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzesi. Cephesi 700 metre uzunluğundaki müzenin galerilerinin toplam uzunluğu 16 km’yi buluyor. Eskiden kralın ikametgahı olan bu binanın yapımı on üçüncü yüzyılda başlamış, ancak altı yüz yıl sonra tamamlanabilmiştir. On Dördüncü Louis 1682 yılında Louvre’u terk ederek Versailles’a taşınmış, eski saray 1793 yılında müzeye dönüştürülmüş Müzede sergilenen her eserin önünde sadece bir dakika bile dursanız, bütün müzeyi gezmeniz dört ayınızı alır.

3. Notre Dame Katedrali

Notre-Dame, Meryemana demektir ve kilise Meryemana’ya adanmış olduğu için de Fransızca “Notre-Dame de Paris” olarak adlandırılmaktadır. Notre Dame Katedrali, Piskopos Maurice de Sully’nin planlarına göre yapılmıştır. Yapımı 1163 yılında başlamış ve ancak iki yüzyıl sonra tamamlanabilmiştir.

Kilisenin sahını o kadar büyüktür ki içine 6 bin kişi sığabilir. 20. yüzyılda mimar Viollet-Le-Duc’ün yönetimi altında önemli restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Güney cephesindeki büyük gül biçimli vitray özellikle dikkat çekici. Söz konusu vitray 12 metre çapındadır ve Avrupa’nın bu türden en büyük vitrayları arasında yer alır.

4. L’Arc de Triomphe

Fransızların sembolü olan Arc de Triomphe eski ve yeni Paris’i birbirine bağlıyor. Charles de Gaulle Meydanın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında yer alıyor. Dizaynı 1806’de Jean Chalgrin tarafından yapılan anıt 51 metre yüksekliğindeki sütunlar üzerinde duruyor ve 45 metre genişliğinde.

Roma’nın Titus Anıtı’ndan esinlenilerek oluşturulan anıt en geniş ikinci tak. İç duvarlarının üzerinde 558 Fransız generalinin isimleri yazıyor. Bunlardan savaşta ölenlerinin adlarının altı çizilmiş. Dört ana sütunun kısa taraflarında Napolyon savaşları boyunca yaşanan en büyük muharebelerin adları yazıyor. Fakat bunların arasında Elba ve Waterloo yer almıyor.

1806-1808 arasında inşa edilen Arc de Triomphe, Napoleon’un zaferini simgeliyor. Yapı üzerinde Cartot, Etex ve La Marseillaise kabartmaları yeri alıyor. Arc de Triomphe içinde, eserin tarihinin sergilendiği küçük bir müze yer alıyor.

5. Concord Sarayı

Paris’teki en büyük saray unvanına sahip Concord Sarayı, Seine kıyısında bulunuyor ve Tuileries Bahçesiyle Şanzelize’nin arasında yer alıyor.

6. Vendome

Hotel Ritz, lüks mücevher evleri, Sultan of Brunei ve Adalet Bakanlığı’nın da bulunduğu Paris’in tarihi mekanı Place Vendome, de la Paix Sokağı’nın hemen yanında ve dünyadaki en güzel yerlerden biri.

Paris’in kalbinde yer alan Place Vendôme (plas vandom), ortasından geçen Rue de la Paix merkezinde, çevresini dikdörtgen formatta çepeçevre saran tipik fransız mimarisiyle inşa edilmiş binalarıy vardır. Tam ortasında yer alan “Colonne Vendôme” ile ve elbette ki lüks tüketimin en önemli markalarının bulunduğu butikleri ile eskiden olduğu gibi günümüzde de Paris’in en önemli ve en görkemli meydanlarından biridir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7687
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.