12.11.2022 16:50:00

Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

MASALLAR ŞEHRİ

Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden olan Prag, bu özelliğini 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemesine borçlu. Hitler’in de bu güzel şehre “kıyamadığı” söylenir. Prag, katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri ve tarih kokan sokaklarıyla her sahnesinden ayrı bir kartpostal çıkaracak güzellikte.

Orta Avrupa’nın, Orta Çağ’dan korunarak kalan bu şehrinde, hem gotik hem barok mimarinin hakimiyetiyle yaratılmış zengin şehir merkezinin tamamen yürüyerek gezme keyif bulunmaz bir nimet. Konakladığınız yerden muhteşem tramvay altyapısı ile merkeze ulaştıktan sonra her nokta üç beş adım mesafede ve her yer insana oldukça romantik hisler sunuyor. Prag’ın gerçekten nev-i şahsına münhasır bir hissi var dersek abartmış olmayız.

PRAG ULAŞIM REHBERİ, PRAG’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Dediğimiz gibi Prag tam bir tabanvay şehri. Merkezdeki her yer yürüme mesafesinde. Ayrıca çok iyi bir tramvay ve metro ağı ve buna entegre otobüs hatları bulunuyor. Kısmi daraltmalarla 24 saat toplu taşıma var. Újezd durağından bineceğiniz tarihi finüküler ile de gözlem noktamız olabilecek Petrin Tepesi’ne çıkmanızı öneririz.

PRAG NOT DEFTERİ

Döviz bozdururken dikkat: Malum AB üyesi ancak Euro’ya dahil değil Çek Cumhuriyeti. Döviz büroları inanılmaz kur farkları ve sinir bozucu bir şekilde komisyon uyguluyor ayrıca dikkatli olunmazsa eksik para veriyorlar. Bozdurmadan önce kur oranı ve komisyona kontrol edip anlaşın ve paranızı sayarak alın. Gerekirse birkaç büro gezerek en iyi fiyatı vereni kullanın.

 

Yankesicilere dikkat: Turistlerin kalabalık olduğu bölgelerde cebinize, çantanıza sahip olun, gerekli önlemleri alın. Abartmamakla beraber, şehrin basit bir güvenlik sorunu olduğu gerçek.

Absinth için: Bulunan Absinth’ler Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretilmektedir, yani eski zamanlar efsanelerinde anlatılan halüsilasyon vs. etkileri beklenmez. Bir barda Absinth istediğiniz zaman turist olduğunuz tescillidir, çünkü Çek Cumhuriyetindeki tüm absinth üretimi ve satışı turistlere yönelik gelişmiştir ve pazarlanmaktadır. Yine de genellikle %60, %70 alkol oranına sahip absinthin tadına bakabilir, güzel bir hediye seçeneği olarak değerlendirebilirsiniz.

Becherovka için: Çek Cumhuriyet’inin milli içkisinden de tatmak lazım. İçinde farklı bitkiler bulunan bu likör çeşidi oldukça sert. Jagermeister sevenler bunu da sevecektir.

Siyah Bira İçin: Tüm Dünya’da meşhur Çek biralarından denerken, yoğun olarak tüketilen Budweiser Black’den de kesinlikle tadın. Taflan için onca bira arasında tüm zamanların en iyisi.

Garsonlar kaba, çok aldırmamaya çalışın: Barış’la, Taflan Prag’a ayrı ayrı zamanlarda gittiler. İkimize de arkadaşlarımıza da denk geldiğine göre genelleyebiliriz, restoranlarda bazen can sıkıcı tavırlarla karşılaşabilirsiniz. Durum aslında tüm hizmet sektöründe geçerli. Sıfır güler yüz ve sinirli tavırlarla servis yapılması muhtemel.

Keyif verici ürün serbestliği bilginizde olsun: Çek Cumhuriyeti yasal içicilik konusunda bazı açılardan Hollanda’dan dahi serbesttir. Marihuana kullanımının oldukça yaygın olduğu ülkede 15 grama kadar taşımak “küçük miktarda” kullanıma girdiği için yasaldır. Yasalar diğer ürünlerle ilgili işlem yapmayı da belirlenen “küçük miktar”lardan fazla bulundurulmasına bağlamıştır. Örneğin 1 grama kadar belli ağır ürünler, 4 tablete kadar haplar ve 5 tablete kadar LCD bulundurulabiliyormuş. Bunların haricinde Prag’da uyuşturucu taşımanın sınırını şöyle belirtelim: 5 adete kadar marihuana bitkisi yetiştirmek dahi legal. Tabii serbestlikten her yerde bunların rahatça kullanıldığını anlamamak lazım. Aslında keyif vericiler yasak ama bu miktarlarda polis işlem yapmıyor elbette ekstra şüpheli  bir durum görürse de yapma hakkı bulunmakta.

PRAG’DA GEZİLECEK YERLER

Stare Mesto (Old Town): Prag’ın kalbi. Astronomik Saat, Eski ve yeni Belediye Binası’nın da bulunduğu bölge tarihi 13. yüzyıla kadar ulaşan kiliseler ve evlerle dolu. Şehir merkezinin meydanı Prag’ın turistik merkezi ve turistik gezilerin başlangıç noktası. Çevresinde birçok kafe ve restoran bulunmakta. Bu kadar merkezi bir yer için fiyatlar fena değil ama yine de yemek yemek için biraz daha bu çevreden uzaklaşmakta fayda var.

Astronomik Saat:  1410 yılında yapılan bu saat için şehrin simgesi desek yanlış olmaz. Gitmişken her saat başında gerçekleşen performansı da izleyebilirsiniz. Bu performansta ölüm figürü çanı çalar ve 12 Havari belirir. 1 dakikadan az süren bu performans sonrası birçok turist gibi “bu muymuş yani?” deyip dağılabilirsiniz.

Prag Kalesi: Guiness rekorlar kitabının da onayıyla dünyanın en büyük tarihi kalesi. Şehre tepeden bakan kalede şehrin etkileyici manzaralarını yakalamak mümkün. Çevresindeki St. Vitus Katedrali, saraylar ve Royal Garden bulunmakta. Kaleye giriş ücreti 350 CZK.

 

 

St. Vitus Katedrali: Prag Kalesi’nin içinde tepede bulunan gotik mimariye sahip bu dev katedral içinde ve dışındaki ince işçiliği ve görkemiyle dikkat çekiyor. Dışı ne kadar ürkütücü ve karanlık ise içi de aydınlık ve ferah.  İçindeki vitray işçiliği de görülmeye değer. İçine giriş ücretsiz ancak tamamını gezmek için ücret ödemek gerekiyor.

St. Vitus Katedrali

Karlův most (Charles Bridge):  Prag’ın eski şehrini Mala Strana (Lesser Town)’ya bağlayan bu yaya köprüsünde bir çok ressam, müzisyen ve sokak göstericileri bulunmaktadır.

Mala Strana: Köprünün diğer tarafına göre biraz daha sakin bölge, sayısız dar sokağında kendinizi kaybetmek için birebir. Birçok cafe, restoran ve ilginç dükkan bulunmakta. Yemek yemek için de iyi bir bölge. Tarihle günlük yaşamın çok daha iç içe olması burayı özel kılıyor. Kale, Yahudi Bölgesi, Franz Kafka Müzesi bu bölgede yer alıyor.

Karl Köprüsü: Mala Strana’yı eski şehre bağlayan önemli köprülerden. Özellikle gece ışıklar altında mükemmel bir manzara sunuyor. Köprü boyunca heykeller ve sokak sanatçıları eşlik ediyor.

Karl Köprüsü

John Lennon Duvarı: Mala Strana’da bulunan bu duvar 80’lerden beri değişerek Lennon’a ve özgürlüğe adanmış grafitti’ler ve resimlerle dolu.

Yahudi Mahallesi (Josefov): Avrupa’nın en eski aktif  sinagogu The Old New Synagogue‘un da bulunduğu mahallede birçok sinagog, Avrupa’nın en eski Yahudi Mezarlığı ve Kafka’nın Evi bulunmaktadır.

Franz Kafka Müzesi: Prag gelmiş geçmiş en tartışmalı ve meşhur yazarlardan Kafka’nın ekmeğini yiyebilmek için elinden geleni yapıyor ve onu turistik bir eşyaya dönüştürmek için elinden geleni yapıyor. Kafka adına açılmış para tuzağı yerler/müzelerle karşılaşabilirsiniz. Orijinali Charles Köprüsü’nün ayağında yer almaktadır.

Cinsel Makineler Müzesi: Şiddetle girmemenizi önerdiğimiz ‘müze’ tarih boyu cinsel amaçlı kullanılan aletler konusunda 3 katlı bir sergi oluşturuyor. Eski bir video ile başlayan turun girişi 10 Euro ve tek cümleyle paranıza yazık.

PRAG GECE HAYATI

Prag gece hayatı oldukça hareketli,  fiyatlar da oldukça uygun. Farklı zevklere uyabilecek şeyler jazz clubleri, eski şehir meydanında seyyar şarap, diskotek, gece kulüpleri ve striptiz kulüpleri bulunmakta.

Şehrin en meşhur gece kulubü Cross Club. Çok katlı olan ve her hatında farklı müzik çalan endüstriyel dizayna sahip bu kulüp kesinlikle ilk seçenek olmalı. İçerisi kafası oldukça iyi turist ve yerliyle dolu, fiyatlar da uygun.

Başka önde gelen gece kulüpleri Dublex ve La Fabrique.

PRAG ŞEHİR HARİTASI

Avrupa’nın şu an bazı şehirlerinde bulunan ve yereller tarafından oluşturulan, hiçbir kâr amacı gütmeyen ve reklam gayesi taşımayan Use-it haritalarından edinebilirsiniz.

Prague

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6464
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz